SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR?

Saç dökülmesi, kellik olarak da adlandırılmaktadır ve saçların, bir bölgede dökülmesi olarak tanımlanabilir. Saçın kendisinin bir dönüşümü olarak da tanımlanabilir.

NELER SAÇ DÖKÜLMESİNE NEDEN OLUR?

Erkeklerin, saç dökülmesine kadınlara göre daha yatkın olduğu gerçektir; ancak saç dökülmesi, özellikle de saçların incelmesi kadınlarda da yaygındır. Saç dökülmesine neden olan birçok faktör arasından en çok görülenler kalıtım, yaşlanma, vitamin eksikliği, tıbbi durumlar, stres, hormonlarda meydana gelen değişiklikler ve genetik faktörlerdir.

TIBBİ TEDAVİ

Saç dökülmesini azaltma tedavisinde kanıtlanmış olan tek yöntem, minoksidil (Rogaine) içeren şampuanlar kullanmaktır. Diğer yöntemler henüz modern bilim tarafından kanıtlanmamıştır.

SAÇ EKİMİ NEDİR?

Saç greftleri, saçsız kalmaya başlayan bölgeye saç folikülü naklinde kullanılan saç kökleri olarak basitçe tanımlanabilir. Saç ekimi, cerrahi bir tekniktir ve saç dökülmesinin engellenmesi için insan saçının kafa derisi içine yerleştirilmesini gerektirir. Saç ekimi, saçınızı geri kazanmak için tek kalıcı çözüm olarak kabul edilmektedir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ

Erkeklerde görülen saç dökülmesinin çoğunluğu erkek tipi kellik veya androjenik alopesi ile ilişkilidir. Erkeklerde görülen saç dökülmesinin arkasında stres düzeyi yüksek olaylar, şiddetli hastalıklar, özel tıbbi tedavilere tepki gibi diğer nedenler olsa da; kalıtımın, erkeklerde saç dökülmesinin en önemli sorumlusu olduğu kanıtlanmıştır.

Erkek tipi kelliğin geliştiği erkekler, testosteronun bir türevi olan Dihidrotestosteron'a (DHT) genetik olarak duyarlı saç köklerini kalıtım yoluyla almışlardır. DHT'ye duyarlı saç folikülleri ise, etkilenen her saç folikülünün ömrünü kısaltmakla sonuçlanacak şekilde küçülmeye başlar. Sonuç olarak, bu etkilenen saç köklerinde düzgün görünümlü saç tellerinin oluşumu durur.

TANI

Alışılmış erkek tipi kellikte koyulan tanı, saç dökülmesinin görünümü ve düzenine ve ayrıca aile üyelerinde saç dökülmesinin sık olup olmadığına ilişkin sorulara alınan yanıtların da dâhil olduğu ayrıntılı bir tıbbi özgeçmiş sayesinde gerçekleşir.

MediExpert uzmanı, saç dökülmesinin derecesini değerlendirmek için saç teli gövdesinin incelmesini, densitometre adı verilen bir çeşit el merceği altında kafa derisini inceleyerek gerçekleştirir.

Bazı klinikler, saç dökülmesini teşhis etmek için pahalı bir saç analizi veya kafa derisi biyopsisi önerebilmektedir. Bu analizlerin yapılması gerekmediğinden, bu kliniklerden kaçınmanız şiddetle tavsiye edilir.

ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİNİN FARKLI TÜRLERİ VE DERECELERİ

Uygun bir tedavi yaptırmayı düşünürken aynı zamanda saç dökülmesinin ne derecede ilerlemekte olduğunun anlaşılması da önemlidir. Tanı amacıyla başvurduğunuz ve bir ön tanı koymasını beklediğiniz uzmana, bu bilgileri iletmeniz gerekebilir. Ayrıca, kendinizi yanlış tanılara karşı korumanız da çok önemlidir. Saç dökülmesi uzmanlarının büyük çoğunluğu, erkek saç dökülmesinin derecesini belirlemek için aşağıdaki resimde görülen Norwood Ölçeği'ni kullanır.

NEDEN SAÇ NAKLİ YAPILIR?

Saç, hem erkeklerin hem de kadınların kimliğini tanımlayan önemli bir unsurdur. İyi görünümlü bir saç, daha genç, daha sağlıklı, daha çekici görünmenizi sağlayabilir ve kendinize güveninizi yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda iş hayatında ve sosyal yaşamda da destekleyici bir işlevi olabilir.

Saç dökülmesinin günümüzün stresli dünyasında çok yaygın hale gelmiş olmasıyla, ileri teknoloji FUE ve DHI saç ekim teknikleri sayesinde herkes, birkaç saatlik ağrısız bir işlemin ardından sinirlerini bozan ve zihinlerini meşgul eden bu durumun üstesinden gelme şansına sahiptir.

SAÇ NAKLİ (TRANSPLANTASYONU) TEKNİKLERİ

Saç naklinde aşağıda sıralanan üç temel prosedür kullanılmaktadır:

 • “Strip” yöntemi olarak da adlandırılan Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT)
 • Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE)
 • Doğrudan Saç Ekim’i (DSE)

FUT, iyileşme süresi daha uzun ve istenmeyen etkilere neden olma riski yüksek eski bir teknik olduğundan, MediExpert tarafından gerçekleştirilen saç nakillerinde son teknoloji ürünü FUE ve DHI tekniklerine yer verilir.

FOLİKÜLER ÜNİTE EKSTRAKSİYONU (FUE) NEDİR?

FUE, günümüz saç ekim dünyasında uygulanan en güncel ve en modern işlemlerden biridir. FUE, genellikle saç restorasyonunun altın standardı olarak anılmaktadır.

FUE tekniğinde, yeni saç oluşmaz. Bunun yerine, hastanın kendi saçlarının yeniden dağılımı düzenlenir. Bu işlemde, üzerinde 1-4 kıl bulunan ve foliküler üniteler olarak tanımlanan küçük cilt parçaları kullanılır. Folikülleri birer birer çıkarmak için çapı 0,6 mm ile 1,0 mm arasında olan ve "punch" cihazı adı verilen bir mikrocerrahi ekstraksiyon aleti kullanılır. Saç derisinin arka tarafından bir bölgeden saç tellerinin alınmasını takiben alınan bu üniteler, mikroskop kullanarak küçük parçalara bölünür ve en sonunda kelleşme oluşan bölgelere bu elde edilen parçalar nakledilerek işlemi tamamlanır.

MEDIEXPERT'İN UYGULADIĞI FUE İŞLEMİNİN ADIM ADIM AYRINTILARI

SAÇIN HAZIRLANMASI VE GREFTLERİN ÇIKARTILMASI (EKSTRAKSİYONU)

Kafa derisinin arka kısmı (donör ya da diğer adıyla verici bölge) yıkanıp tıraş edilerek hazırlanır. Verici alan, başın geri kalanından farklı olarak, kelliğe neden olan ilgili hormondan etkilenmediğinden dökülme eğiliminde değildir. Olası bir rahatsızlığı hafifletmek için uygulanan lokal anestezi işleminin ardından "punch" cihazı adı verilen elektronik cerrahi alet kullanılarak donör bölgeden çıkarılan foliküler alınır. "Punch" cihazını kullanmanın avantajı, işlemden sonra çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük deliklerin oluşturulabilmesidir. "Punch" cihazı ile alınan greftler bir, iki veya üç saç teli kategorilerine ayrılır. Bir işlemde ekstrakte edilen greft sayısı, 1000 ila 2000 arasında değişebilir; bu da, 2500 ila 6000 saç teline karşılık gelmektedir. Bu miktar, hastanın verici bölgesindeki saç yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Ekstraksiyondan (greftlerin çıkartılmasından) sonra, verici bölgeye ertesi gün kolayca ortadan kaldırılabilecek bir antiseptik jel uygulanır. Ortalama bir saç ekstraksiyon işlemi, yaklaşık 2-3 saat sürer.

FOLİKÜLER ÜNİTELERİN HAZIRLANMASI VE SAKLANMASI

Ekstraksiyon işlemi tamamlandığında, foliküler üniteler, bir sonraki ekime kadar geçecek zaman içinde canlılıklarını koruyacak besleyici bir çözelti içine yerleştirilir. Foliküler üniteler, ekim zamanına kadar en uygun sıcaklıkta tutulmalıdır. Foliküler ünitelerin en uygun şekilde korunması, nakil sonrasında alınacak sonuçların daha iyi olmasında önemli bir etkiye sahiptir.

SAÇ HATTININ ÇİZİLMESİ

Alın bölgesinde öndeki saç çizgisinin çizilmesi, saçın doğal görünümünün sağlanması açısından saç ekiminde en önemli aşamalardan biridir. Bu nedenle, işlem başlamadan önce bu konu ele alınarak hastaya danışılır.

KESİLERİN OLUŞTURULMASI

İşlemin bu aşamasında alıcı alana anestezi uygulanır ve saç ekimi bölgesinde kesiler oluşturulur. 1mm'den daha ince iğneler kullanılarak, kanallar oluşturulur. Kanalın derinliği, foliküler ünitenin boyuyla aynı olacaktır. Kanallar, saç tellerinin uzama yönünü belirleyecektir ve bu, büyüme alıcı alanda halihazırda yer alan saç teli örüntüsü ile aynı biçimde olmalıdır. Bu işlem, yaklaşık 45-90 dakika sürer.

GREFTLERİN EKİLMESİ

Bu, MediExpert'in saç nakil işleminin son aşamasıdır. Greftlerin alıcı alana tam olarak yerleştirilmesini sağlamak için kullanılan aletlere 'ekiciler' (implanter) denir. Her bir foliküler ünitede farklı sayılarda saç teli (1-4 saç teli) olacağından tam ve mükemmel sonuçlar elde etmek için saç teli miktarına bağlı olarak hepsi 1 mm altında kalınlıkta farklı saç ekiciler (implanterler) kullanılır.

Foliküler üniteler daha sonra ön hatta başlayarak, belirlenmiş alanlara birer birer yerleştirilir. Doğal görünümü en iyi biçimde elde etmek için, öndeki çizgiye tekli saç greftleri, geri kalan bölgelere ise çoklu greftler yerleştirilmesi önerilir.

Greft yerleştirmenin bu son aşaması, yerleştirilecek greft sayısına bağlı olarak genellikle 2-4 saat sürer. Ekim işleminin tamamlanmasından sonra saçlı deri yıkanır ve temizlenir, ardından da gerçekleştirilen saç ekiminin genel bir muayenesi yapılır.

İŞLEM SONRASI BAKIM PLANI (eklenebilir)

DOĞRUDAN SAÇ EKİMİ NEDİR? DSE

Doğrudan Saç Ekim’i (DSE), DHI Choi İmplanter (DSE Choi Saç Ekici) veya Choi Kalemi adlı bir son teknoloji ürünü ile gerçekleştirilen bir saç ekim tekniğidir. Bu teknikte, çıkarılan foliküler üniteler alıcı alana herhangi bir gecikme olmadan doğrudan ekilir. Verici (donör) bölge; saçlı deri, sakal veya göğüs bölgeleri olabilir.

MEDIEXPERT'İN UYGULADIĞI DSE NAKİL İŞLEMİNİN ADIM ADIM İNCELENMESİ

GREFTLERİN ÇIKARTILMASI (EKSTRAKSİYON)

Foliküler ünitelerin verici bölgeden çıkarılmasının ardından ortaya çıkabilecek olası bir rahatsızlığı azaltmak için lokal anestezi uygulanır. Greftler daha sonra 1 mm'den ince ve 'punch' (delgi) adı verilen özel bir aletle tek tek alınır. Daha sonra hiçbir şekilde ayrılma işlemi uygulanmadan besleyici bir çözelti içine yerleştirilirler. Ekstraksiyondan (greftlerin çıkartılmasından) sonra, verici bölgeye ertesi gün kolayca ortadan kaldırılabilecek bir antiseptik jel uygulanır. Ortalama bir saç çıkarma işlemi yaklaşık 2-3 saat sürer?

SAÇ HATTININ ÇİZİLMESİ

Bu aşamada alındaki saç çizgisi çizilerek bu kısmın alıcı alanlardan biri olup olmayacağı belirlenir. Saç ekiminin doğal görünmesi için bu aşama, saç ekiminde en önemli aşamalardan biridir. Bu nedenle, işlem başlamadan önce bu konu ele alınarak hastaya danışılır.

GREFTLERİN EKİLMESİ

Greftler daha sonra, 'Choi İmplanter' (Choi Saç Ekici) adı verilen son teknoloji ürünü 1 mm'den ince bir cihaz ile yaklaşık 45 derecelik bir açı oluşturularak doğrudan alıcı alanlara ekilir. Kesiler ve greft ekimi, greftlerin Choi Kalem ile nazikçe yerleştirilip pistonun aşağı bastırılarak ekilmesi işlemlerinin eş zamanlı olarak yapılmasıyla gerçekleştirilir.

SAÇ NAKLİ TEKNİKLERİ ÜZERİNE YAPILAN TARTIŞMALAR

FUT, FUE & DSE

Saç ekimi 90'lı yılların başında FUT tekniğiyle ortaya çıkmış ve ardından 2000'li yılların başında geliştirilen ve 2005'te kullanılmaya başlayan FUE tekniğiyle varlığını sürdürmüştür. FUE tekniğinin oluşturulmasından sonra, FUT tekniğiyle yapılan saç ekim operasyonlarının sayısı giderek azalmıştır ve bu işlem, iyileşme süresinin uzun olması ve işlemden sonra izler kalması nedeniyle günümüzde nadiren yapılmaktadır.

Günümüz dünyasında teknolojinin hızla gelişmesi ile, saç ekiminde diğer yeni yöntemler ve teknikler de uygulanmaya başlanmaktadır ve bunlardan en popüler olanı Doğrudan Saç Ekimi'dir (DSE).

Saç ekimi teknikleri üzerinde yürütülen çeşitli tartışmalar bulunmaktadır. Bazıları DSE'yi oldukça yeni bir yöntem olarak tanımlamakta, bazıları bir pazarlama objesi olarak görüp bu yöntemi dikkate almamakta iken; bazıları DSE'nin farklı ekim işlemlerini FUE'nin temel prensipleri üzerinden gerçekleştirmesi nedeniyle DSE'yi sadece başka bir FUE türü olarak görmekte ve DSE'yi "saç ekicili FUE" olarak bile tanımlamaktadır.

Ayrıca, DSE, Safir FUE, Mikro Motor FUE, Robotik FUE ve Perkütan Saç Nakli tekniklerini FUE Saç Ekim’i işleminin bir alt tekniği olarak kabul eden önemli sayıda saç ekim uzmanı bulunmaktadır.

Yeni tanıtılan saç ekim yöntemleri üzerine tartışmalar olsa da MediExpert'in amacı tarafsız olmak ve iki yöntemi ayrıntılı olarak anlamanızı sağlamaktır.

DSE'NİN FUE TEKNİĞİNE GÖRE AVANTAJLARI

 • Foliküllerin vücutta kalma süresinin kısalmasıyla greft ekiminin daha sağlıklı hale geldiği, "vücut dışındaki süre" yi araştıran "Limmer" çalışmasıyla da gösterilmiştir. "Limmer" çalışmasına göre greftlerin vücut dışında canlı kalma oranları 2 saat için %95; 4 saat için %90 ve 6 saat için de %86'dır.
 • Saç köklerinin sağkalım oranları daha yüksektir.
 • Alıcı alanın tıraş edilmesi gerekli değildir.
 • Ekim işleminden önce yarıklar ya da kesiler oluşturulmadığı için alıcı alanda kanama daha az görülür. Kesiler ve greftlerin ekimi aynı anda yapılır.
 • İyileşme süresi daha hızlıdır.

DSE'NİN FUE TEKNİĞİNE GÖRE DEZAVANTAJLARI

 • Maliyetler daha yüksektir.
 • Tüm işlem boyunca daha fazla dikkat ve doğru işlem yapmak gerekir.
 • Hasta, oturma pozisyonunda olduğu için ekim işleminin kolaylık derecesi daha düşüktür.

AĞRISIZ SAÇ NAKLİ

Tipik bir saç ekim işleminde, greftlerin çıkarılacağı bölgelere ve alıcı bölgelere olası bir rahatsızlığı azaltmak için lokal anestezi uygulanır.

Lokal anestezi işlemi sırasında duyulacak ağrı; olası duyulabilecek ağrıların şiddetini hafifletmek için çok ince iğnelerin kullanılmasına ve diş hekimliği işlemlerinde duyulan ağrıya benzemesine rağmen, hassasiyet duyan bazı hastalar, lokal anestezi sırasında hiçbir iğne uygulaması istememektedir.

MediExpert'in kullandığı en son teknoloji ürünü alet ve cihazlar sayesinde hastalar artık ağrısız lokal anestezi uygulamasından faydalanabilmektedir.

İleri teknolojinin kullanıldığı bu yöntemde iğne kullanmak yerine mekanik enerji ile oluşturulan yüksek basınç ile anestezi solüsyonunun cilde verilmesi sağlanmaktadır. 'Jet enjektörü' olarak da adlandırılan cihaz, tüm süreç boyunca cilt yüzeyine zarar vermemektedir.

Bu nedenle jet enjektörleriyle ağrısız (ağrısız & iğnesiz) saç ekimi yapılabilmektedir. MediExpert, ağrısız saç ekim işlemlerinde iki tür jet enjektör kullanmaktadır.

Çelik gövdeli iğnesiz enjektörler: Tek seferde yüksek basınçla uygulanarak cilde daha yüksek miktarda anestezi ilacı verilmesi sayesinde anestezinin saniyeler içinde etkili olması mümkündür.

Plastik gövdeli iğnesiz enjektörler: Deriye uygulanan anestezi ilaçları daha düşük düzeyde olduğu için etkilerinin başlaması 90-120 saniye almaktadır.

İĞNESİZ ENJEKTÖRLER İLE ANESTEZİNİN SEDASYONLA BİRLİKTE UYGULANMASI

Lokal anestezi öncesinde jet enjektörlerle sedasyon (yatıştırıcı) uygulanması, ağrının en az düzeye indirgenebilmesi için en gelişmiş ve etkili yöntem olarak kabul edilmektedir. Bu uygulamada işlemden sadece birkaç dakika önce hastaya sedasyon verilmektedir.

Sedasyon, tüm yaş gruplarına uygulanabilen çok güvenli bir uygulamadır. Enjeksiyon korkusu olan ve ağrıya karşı hassasiyeti yüksek olan hastalar için MediExpert, iğnesiz enjektörlerle lokal anestezi uygulaması ile sedasyon kullanmaktadır.

SAÇ NAKLİ İŞLEMİNİN AĞRISIZ OLMASINDA ETKİLİ DİĞER FAKTÖRLER

 • "Punch" (delgi cihazı) ve Choi Saç Ekicileri gibi cihazlarda yüksek kaliteli malzemelerin kullanımı
 • "Punch" cihazında kullanılan iğnelerin aşırı kullanım nedeniyle körleşmemesi için periyodik olarak değiştirilmesi
 • Ekstraksiyon aşaması sırasında düşük devirli mikro punch kullanılması
 • Saha oluşturma süresinde çelik bıçak yerine safir bıçak kullanılması

SAFİR MİKRO FUE TÜRÜ SAÇ NAKLİ

Gün geçtikçe hızla gelişen teknolojik gelişmelerle birlikte saç nakli dünyasında da yeni ve yenilikçi teknikler uygulanmaya başlanmıştır.

2004 yılında FUE tekniğinin kullanıma girmiş ve dünya çapında en çok kullanılan ve kullanımı en yaygın kabul edilen yöntem olmuştur. Daha sonra, “mükemmel bir görünüm” elde etmek için sonu gelmeyen çalışmalar yürütülürken Safir Mikro FUE yöntemi ile bu başarılmış ve bireylerin beklentileri en doğal sonuçların elde edilmesiyle karşılanabilmiştir.

Başka bir deyişle, saç naklinde hala altın standart olarak kabul edilen FUE yöntemi, safir bıçaklı özel cihazların uygulanması sayesinde başarısını daha üst bir seviyeye çıkarmış ve son halini almıştır.

MediExpert, en doğal sonuçları elde etmek için saç ekim işlemlerinde Safir Mikro FUE yöntemini başarıyla uygulamaktadır.

Safir Mikro FUE'yi, safir bıçaklarının kullanılmasıyla güncellenen tipik bir FUE yöntemi olarak tanımlıyoruz.

SAFİR MİKRO FUE İLE TİPİK FUE'NİN KARŞILAŞTIRILMASI

 • Tipik FUE'de alıcı alandaki kesi işlemlerinde çelik bıçaklar kullanılırken, Safir Mikro FUE'de safir bıçaklar kullanılır.
 • Safir Mikro FUE, FUE işlemi uygulanırken safir bıçaklarının kullanılmasıyla geliştirilen bir yenilik ve bir alt teknik olarak kabul edilir.
 • Safir bıçaklar, alıcı alanda küçük mikro kanallar açarak yara izi oluşumunu azaltacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Çelik bıçaklı tipik FUE ile karşılaştırıldığında, iyileşme süresi safir bıçaklar kullanıldığında daha hızlı gerçekleşir.
 • Oluşturulan kesilerin saçların doğru açıda, yoğunlukta ve yönde uzamasında önemli rol oynaması nedeniyle kesi oluşturma işlemi, saç nakli işleminin başarılı olması için en önemli aşamalardan biri olarak kabul edilir. Safir Mikro FUE'de safir bıçakların günümüzde kesi açmada kullanılan en etkili yöntemdir. Sonuç olarak, boyları 1.0-1.5 mm arasında değişen safir bıçaklar kullanarak daha fazla kesi oluşturulması sağlanabilir ve de bu da greftlerin birbirine daha yakın yerleştirilmesine izin vermektedir.

SAFİR BIÇAKLARLA YAPILAN SAFİR MİKRO FUE'NİN ÇELİK BIÇAKLI TİPİK FUE'YE GÖRE AVANTAJLARI

 • Safir bıçakların kullanılması, saç tellerinin yoğunun arttırılmasında belirgin bir etkiye sahiptir ve yoğunluğun arttırılması da en doğal görünümün elde edilmesini sağlamakta ve saç dökülmesi olan kişileri saç nakli için teşvik etmektedir.
 • Oluşturulan kesiler, alınan greftlerle tam olarak aynı boyda olduğu için greftlerin yerinden oynaması ve açı yönünün değişmesi pek mümkün değildir.
 • Dayanıklılıkları ve keskinlikleri sayesinde safir bıçakların kullanılması ile titreşim azaltılmakta ve saçlı deride oluşabilecek hasarlar ve travma gibi zaten çok düşük olasılıkla oluşabilecek istenmeyen durumlar (komplikasyonların) önlenebilmektedir.
 • Safir bıçaklarla oluşturulan kesilerin alıcı bölgede çok daha küçük olması sayesinde doku iyileşmesi daha hızlı gerçekleşir ve naklin yapıldığı cildin daha pürüzsüz olması sağlanır.
 • Özel bir sıvı enjekte edilerek oluşturulan ve cildin kemikten ayrılmasını sağlayan tümsekcikler, safir bıçaklar kullanıldığında daha az yükseklikte oluşurlar. Sonuç olarak, iyileşme süresi kısalır.

SAÇ NAKLİ İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

Toplam işlem süresi 8-10 saattir ve bu süre verici bölgedeki tellerin yoğunluğuna ve ekilecek greft sayısına bağlıdır. Bu işlem için tüm gününüzü ayırmanız ve o gün için başka program yapmamanız önerilir.

İŞLEMDEN HEMEN SONRA

FUE işleminden hemen sonra işlemden sonraki yarım saat içinde evinize ya da kaldığınız otele gitmekte özgürsünüz. Oluşturulan yeni saç çizginizi yeni yeri ile görebileceksiniz. Uzun süredir beklemekte olduğunuz iyi görünüme kavuşmak için belli bir sürenin geçmesi gerektiğinden işlemin hemen sonrasındaki görünüm sizin için yeterli olmayabilir.

FUE işleminde komplikasyonlar (istenmeyen sonuçlar) görülmemesine karşılık, şişlik gibi önemsiz yan etkiler özellikle alın bölgesinde sadece geçici olarak ortaya çıkabilir. Bir ya da iki gün içinde bunlar azalır ve iyileşir.

MediExpert uzmanları, nakil işlemi gerçekleştirilen saçlarınıza nasıl iyi bir bakım verebileceğiniz konusunda size yardımcı olacaklardır ve saçınızı nasıl yıkayacağınız ya da uyurken başınızı hangi pozisyonda tutmanız gerektiği konusunda önerilerde bulunacaklardır.

SAÇ NAKLİ AĞRILI MIDIR?

Kafa derisinde ağrı duyulmasını sağlayan sinirlerin bloke edilmesini sağlayan lokal anestezi uygulanması sayesinde saç nakli sırasında hiç ağrı duyulmaz. İşlem sırasında bazı hastalar uyuyabilmekteyken bazı hastalar film seyretmeyi tercih edebilmektedir.

İŞLEM RİSKLİ MİDİR?

Yapılan işlem, saçların bir bölgeden diğerine naklinden ibaret olan çok küçük bir kozmetik işlem olduğundan hiçbir tıbbi risk içermemektedir. Basit ve çok güvenli bir işlemdir.

İYİLEŞME SÜRESİ NEDİR?

FUE tekniği ile gerçekleştirilen saç nakli, ağrısız ve komplikasyonsuz bir işlemdir. Bu nedenle, MediExpert doktorunun önerileri takip edildiğinde iyileşme döneminin 5-7 günden uzun sürmesi beklenmemektedir. Başın arkasındaki saçlı deride doğrusal çizgiler ya da kesi izleri oluşmayacaktır. Çıplak gözle fark edilemeyecek ve ancak bir büyüteçle görülebilecek çok küçük izler oluşabilir.

İŞLEMDEN HEMEN SONRA İŞE GİDEBİLİR MİYİM?

Hemen işe başlamamak için bir neden bulunmamaktadır. Bununla birlikte, doktor tarafından başka bir öneride bulunulmadığı sürece bir hafta izin alınması iyi olabilir. İşlemden hemen sonra güneşli bir yerde tatile çıkmayı planlıyorsanız, güneşe çıktığınızda yüksek faktörlü güneşten koruyucular kullanmanız ve şapka giymeniz tavsiye edilir.

NAKLEDİLEN SAÇ DOĞAL GÖRÜNECEK Mİ?

MediExpert uzmanları saçı bir mikroskop kullanarak tam yerine ve planlı olarak yerleştireceği için saçlarınız tam olarak normal görünümde olacaktır. Saç nakli yaptırdığınızı bilmeyen biri için nakil yapılan saçları mevcut saçlarınızdan ayırt etmek neredeyse imkansızdır.

KISA DÖNEM SONUÇLARI

FUE işleminden 2-6 hafta sonra ekilen saç tellerinin dökülmeye başladığını fark edeceksiniz. Bu dökülme, işlemin gerekli bir parçası olduğundan ve yeni saçların çıkacağı yolları açacağından endişelenmemelisiniz.

ORTA VADELİ SONUÇLAR

Yeni saç telleri, işlemden 3-4 ay sonra büyümeye başlayacaktır. Ortalama saç telleri ayda yaklaşık 1 cm uzar, bu nedenle ameliyattan 5-7 ay sonra yeni görünümünüz hakkında fikir sahibi olacaksınız.

UZUN SÜRELİ SONUÇLAR

Elde etmeyi beklediğiniz görünümü tamamıyla elde etmeniz genellikle 12-14 ay almaktadır. Saç ekimi, saçlarınızın geri gelmesi için ömür boyu sürecek kalıcı bir çözüm olduğundan, saçınızı kısa, uzun veya tercih ettiğiniz bir tarzla kullanmak için tamamen özgür olacaksınız. Kuaförünüz dahil hiç kimse, kaybettiğiniz saçlarınızı geri aldığınızın yaşam boyu garantisini veren bir FUE işleminden geçtiğinizi fark etmeyecektir.

Ücretsiz Danışma

Numaranızı bırakın, sizi en kısa sürede arayalım
Whatsapp
Telefon