Çoğu kişi, saç dökülmesinin sadece erkeklerde görüldüğünü düşünür; ancak kadınlar da saç dökülmesinden olduğu kadar saçlarında incelmeden de şikâyet etmektedir. Kadınlarda saç dökülmesi, arkadaşlar veya aile tarafından sıklıkla ciddiye alınmamakta ve bu da depresyonla sonuçlanabilecek psikolojik problemleri beraberinde getirebilmektedir.

Saç dökülmesinin erkekler için zor bir durum olduğunun anlaşılması gerekir, ancak kadınlar için saç, kadın kimliğinin en önemli bölümünü oluşturduğu için bu durum travmatik bir durumdan başka bir şey değildir.

Kadınlarda saç dökülmesi “normal” bir durum gibi ele alınarak da göz ardı edilebilir. Kademeli saç dökülmesi sıklıkla yaşlanma ile ilişkiliyken geçici saç dökülmesi sıklıkla hamilelikle ilişkilidir. Çoğu zaman, kadınlarda “aile içinde aktarılan” biçimde bir saç dökülmesi görülmektedir.

Kadınlardaki saç dökülmesi asla "normal" olarak kabul edilmemelidir; uygun bir tanı konana kadar neden olan faktörler varlıklarını sürdürecektir. Kadınlardaki saç dökülmesinin birçok nedeni arasında sadece yaşlanma, hamilelikle ilişkili hormonal değişiklikler ve kalıtsal tipte saç dökülmesi gibi birkaç faktör "normal" olarak kabul edilebilir. Bu durumların sonucunda kadınlarda ortaya çıkan saç dökülmesinin tedavisi vardır ve saç dökülmesi kadının yaşam kalitesini etkilediği zaman tedavi edilmesi düşünülmelidir.

KADINLARDAKİ SAÇ DÖKÜLMESİNİN FARKLI TÜRLERİ VE DERECELERİ

Saç dökülmesi uzmanlarının büyük çoğunluğu, Ludwig Skalası ve Savin Skalası adı verilen kadın saç dökülmesi yoğunluğu ölçeklerini kullanmaktadır. Bu iki ölçeğin ölçtükleri özellikler neredeyse tıpatıp aynıdır; bununla birlikte Savin ölçeği ayrıca saç tellerinin incelmesini de genel olarak ölçmektedir. Savin Ölçeği, aşağıda görülen ve başta tepe-taç bölgesindeki saç yoğunluğunu gösteren dokuz görüntü ile "saç dökülmesi hiç yok" ile "şiddetli saç dökülmesi" arasındaki bir yelpazede farklı kadın saç dökülmesi tiplerini belirler.

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ

Erkeklik hormonu olan testosteronun bir türevi olan dihidrotestosteron (DHT) saç köklerimizin en büyük düşmanıdır.

Testosteronun DHT'ye dönüşerek saç köklerinde folikül adı verilen tomurcuklara zarar vermesi her iki cinsiyette de görülen hormonlarla ilgili bir süreçtir ve çeşitli saç dökülmelerinin ana nedeni olduğu düşünülmektedir. Kadınlarda saç dökülmesinin yaygın nedenleri aşağıda listelenmiştir:

Androgenetik Alopesi 

En sık görülen saç dökülmesi tipidir ve kadınların yaklaşık %20'si androgenetik alopesiden muzdariptir. Genellikle kadın ve erkek tipi kellik olarak adlandırılır. Saç derisinin tüm bölgelerinde yaygın incelmenin görüldüğü kalıtsal tipte bir saç dökülmesidir. Over kistleri, yüksek androjen indeksli doğum kontrol hapları, hamilelik ve menopoz gibi hormonların hareketleri ile ilgili çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Erkeklerde olduğu gibi, kadın tipi kellik gelişen kadınlarda da saç köklerinin minyatürleştirilmesinden, en azından kısmen sorumlu olarak, DHT hormonu bir kez daha karşımıza çıkmaktadır.

Telogen Effluvium 

Saç derisinin her tarafında saç dökülmesine neden olan bir durumdur, kronik olabileceği gibi; stresli bir olay ya da büyük bir cerrahi işlem sonrasında veya beslenme yetersizliklerinden ve ağır âdet kanamasından kaynaklanan kronik kan kaybından sonra akut olarak da gelişebilir. Telogen effluvium adı verilen fenomen, stresli bir olaydan 6-12 hafta sonra başlar ve göz açıp kapayıncaya kadar bir avuç saç dökülmesine neden olur. Öte yandan, ne yazık ki bazı kadınlarda telojen effluvium, asıl tetikleyici faktörler bulunmadan kronik bir biçimde yıllarca bile sürebilir.

Anagen Effluvium

Saç dökülmesinin yaygın nedeni kemoterapi tedavisi ile ilişkilidir. Kemoterapi vücudun hızla bölünen kanser hücrelerini hedeflediğinden, vücutta büyüme (anagen) fazında hızla bölünen saç kökleri gibi diğer hücreler de bundan aşırı derecede etkilenirler. Kemoterapi başladıktan kısa bir süre sonra yaklaşık %90 veya daha fazla saç teli ve kıl anagen fazında kalıp dökülebilir.

Traksiyon Alopesisi 

Traksiyon alopesisi, saçları zaman içinde sürekli olarak çekilmeye maruz bırakan saç stillerine bağlı olarak gelişen bölgesel travma ile oluşur. Saç örgüleri, sıkı at kuyrukları ve ince örgüler en sık neden olan saç şekilleridir. Saçın yeniden büyümesinin sağlanması için bu durumun erken saptanması çok önemlidir.

Alopesi Areata   

Bilinmeyen bir nedene bağlı olarak kaşlarda ve/veya saç derisinde yamalar halinde ortaya çıkan saç dökülmesine neden olan tekrarlayıcı bir hastalıktır.

Skarlı (Skatrisyel) Alopesi 

Saç dökülmesine, saç derisi bölgesindeki hasara bağlı olarak ortaya çıkan yara dokusu neden olur. Skarlı alopesi genellikle saç derisinin üst kısmında ortaya çıkar ve kadınlarda daha fazla görülür. Bu durum genellikle Afrika-Karayip kökenli kadınlarda görülür ve saçların sürekli sıkı bir şekilde örülmesi veya ince ince örülmesine bağlı olduğuna inanılır. Kadınlarda menopoz döneminden önce, saç foliküllerinin iltihaplanması ve ardından oluşan yaralar nedeniyle alopesi oluşabilir.

Hipotiroidizm  

Saçların incelmesi ve yama şeklinde saç dökülmesinin görülebildiği bir tiroit bezi bozukluğudur.

Gebelik   

Vücutta hormonlarda meydana gelen değişiklikler ve hamilelik stresi geçici saç dökülmesine neden olabilir.

Gevşek Anagen sendromu 

Saçların normal uzama döngüsünü tamamlayamadan dökülmesine neden olan bir durumdur. Saçlar fırçalandığında ya da tarandığında kolayca ele gelir.

Kimyasallar   

Saçlara biçim vermede kullanılan bazı kimyasallar saçlara ve saç derisine yıllar içinde kalıcı zararlar vererek saç dökülmesine neden olabilir.

Trikotillomani (Zorlantılı saç kopartma) 

Kişinin saçlarını düzenli olarak ya da farklı biçimlerde çekerek kopartma zorunda hissettiği ve zaman içinde çekme tipi alopesi ve kalıcı saç dökülmesi ile sonuçlanan bir durumdur.

TANI

Kadınlardaki saç dökülmesi çoğu erkekte görülenin tersine sıklıkla kolay anlaşılır basitlikte değildir. Erkeklerde görülen olguların %90'ı kalıtımsal erkek tipi kellik ile ilişkilidir; buna karşılık kadınlarda saç dökülmesi, "Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri" başlıklı bölümümüzde açıklanmakta olduğu gibi farklı durum ve koşullar ile tetiklenebilmektedir.

Saç dökülmesini neyin tetiklediğini tam olarak bulmak için aşağıda listelenen tanı amaçlı testler yapılmalıdır. Aslında hastaların çoğunda sonuç "normal sınırlar içinde" olarak bildirilebilmektedir; ancak saç dökülmesine doğru tanı konulmasının başlangıç noktasının "dökülme süreci" olduğu hatırda tutulmalıdır.

TANI AMAÇLI TESTLER

 • Hormon seviyelerini belirleyen testler (DHEA, testosteron, androstenedion, prolaktin, follikül stimüle edici hormon ve luteinize edici hormon)
 • Total demir bağlama kapasitesi (TDBK)
 • Tiroit bezi hormonları: T3, T4, TSH
 • Serum demiri
 • Serum ferritin düzeyi
 • VDRL (frengi tarama testi)
 • Tam kan sayımı (CBC)
 • Saç derisi biyopsisi
 • Sıklıkla 4 mm çapında alınan küçük bir saç derisi örneği mikroskop altında muayene edilerek saç dökülmesinin nedeni anlaşılmaya çalışılır.

DANSİTOMETRE 

Dansitometre, elde tutularak saç gövdesinin incelmesini muayene etmek için kullanılan bir büyütme cihazıdır.

SAÇ ÇEKME   

Saç çekme, anormal bir dökülme olup olmadığını incelemek için az miktarda saçın çekildiği basit bir tanı testidir. Aşırı dökülme; aynı anda çekildiğinde 100 saç telinin gelmesidir. Normal bir dökülmede ise her bir çekişte üç saç teli gelir.

FEMALE HAIR LOSS TREATMENT

Saç nakli, saç dökülmesi yaşayan kadınlarda oldukça kalıcı bir çözümdür. Günümüzün teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen bu basit işlemle kadınların çoğunun memnun kaldığı sonuçlar elde edilmektedir.

Yine de tüm kadınlar saç nakli için uygun aday olmayabilirler. Sıklıkla saç kaybı olan bölgeleri kapatan ya da saçlarını incelten kadınlarla çalıştığımız için tedavi sonrasında gözle görülür bir sonucun ortaya çıkması beklenen bir durum değildir. MediExpert, bu durumun sizin için geçerli olup olmadığına kanaat getirdikten sonra size tavsiyelerde bulunacaktır. Aslında, bazı kadınlar saç nakli yaptırma konusunda diğer kadınlara göre daha uygun adaylardır. Bazıları için ise saç nakli kesinlikle uygun değildir.

MediExpert'in, doğru aday olup olmadığınız ya da tedaviden ne bekleyebileceğinize dair gerçekçi yanıtlar verebilmesi için uyması gereken kesin kurallar bulunmaktadır.

KADINLARDA SAÇ NAKLİ

Saç nakli, saçsız bölgelerin kapatılması için, insan saç tellerinin saç derisine yerleştirildiği cerrahi bir tekniktir. Mikro FUE tekniğinde, sıklıkla saç derisi olan verici bölgeden tek tek alınan greftler, alıcı bölgelere yerleştirilirler.

MEDİEXPERT'İN KADINLARDA UYGULADIĞI FUE İŞLEMİ ADIM ADIM AŞAĞIDAKİ GİBİ AÇIKLANABİLİR

1. SAÇIN HAZIRLANMASI VE GREFTLERİN ÇIKARTILMASI (EKSTRAKSİYONU)

Kafa derisinin arka kısmı (donör ya da diğer adıyla verici bölge) yıkanıp tıraş edilerek hazırlanır. Verici bölgenin sadece küçük bir bölümü tıraşlanır. Nakil yapılacak toplam greft sayısına göre ve nakil yapılacak bölgenin başın üst kısmında olmamasına bağlı olarak, bütünlemesine bir tıraşlama işlemi gerekli olmayabilir. Bunun kararı muayene sırasında verilecektir. Verici alan, başın geri kalanından farklı olarak, kelliğe neden olan ilgili hormondan etkilenmediğinden dökülme eğiliminde değildir.

Foliküler ünitelerin verici bölgeden çıkarılmasından önce, olası bir rahatsızlığı azaltmak için 'punch' adı verilen bir elektronik cerrahi alet kullanılarak lokal anestezi uygulanır. Erkeklerde gerçekleştirilen nakil işleminin tersine, kadınlardaki saç telleri daha ince olduğundan bu kez 0.6-0.7mm çaplı daha küçük punch cihazları kullanılır.

"Punch" (delgi) cihazını kullanmanın avantajı, işlemden sonra çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük deliklerin oluşturulabilmesidir.  "Punch" cihazı ile alınan greftler bir, iki veya üç saç teli kategorilerine ayrılır. Bir işlemde elde edilen greft sayısı 1000 ile 2000 arasında değişebilmektedir. Bu da 2500-6000 saç teline karşılık gelmektedir. Bu miktar, hastanın verici bölgesindeki saç yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Ekstraksiyondan (greftlerin çıkartılmasından) sonra, verici bölgeye ertesi gün kolayca ortadan kaldırılabilecek bir antiseptik jel uygulanır.

2. FOLİKÜLER ÜNİTELERİN HAZIRLANMASI VE SAKLANMASI

Ekstraksiyon işlemi tamamlanır tamamlanmaz, foliküler üniteler daha sonra ekilinceye dek geçecek zaman içinde canlılıklarını koruyacak besleyici bir çözelti içine yerleştirilir. Foliküler üniteler, ekim zamanına kadar en uygun sıcaklıkta tutulmalıdır. Foliküler ünitelerin uygun koşullarda saklanması, nakil işleminin başarısı için büyük önem taşımaktadır.

3. KANALLARIN AÇILMASI

İşlemin bu aşamasında alıcı bölgeye anestezi uygulanarak, daha sonra içlerine nakil edilecek saç tellerinin yerleştirileceği kanallar oluşturulur. Kanalın derinliği tam olarak foliküler ünitenin boyuyla aynı olacaktır. Kanallar, saç tellerinin uzama yönünü belirleyecektir ve bu büyüme alıcı alanda halihazırda yer alan saç teli örüntüsü ile aynı biçimde olmalıdır.

4. GREFTLERİN EKİLMESİ

Bu, MediExpert'in saç nakil işleminin son aşamasıdır. Greftlerin alıcı alana tam olarak yerleştirilmesini sağlamak için kullanılan aletlere 'ekiciler' (implanter) denir. Her bir foliküler ünite farklı sayıda (1-4 adet) saç teli barındırdığından, mükemmel ve tam bir sonuç elde etmek için gereken saç miktarına bağlı olarak farklı implanterler (ekiciler) kullanılmaktadır.

Foliküler üniteler birer birer önceden belirlenmiş alanlara yerleştirilirler. Ekim işleminin tamamlanmasından sonra saçlı deri yıkanır ve temizlenir, ardından da gerçekleştirilen saç ekiminin genel bir muayenesi yapılır.

SAÇ NAKLİ İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

Verici bölgenin yoğunluğuna ve ekilecek greftlerin sayısına bağlı olarak, toplam süreç, 4-8 saat sürecektir. Bu işlem için tüm gününüzü ayırmanız ve o gün için başka program yapmamanız önerilir.

İŞLEMDEN HEMEN SONRA

FUE işleminden hemen sonra yarım saat içinde evinize ya da kaldığınız otele gitmekte özgürsünüz. Oluşturulan yeni saç çizginizi yeni yeri ile görebileceksiniz. Uzun süredir beklemekte olduğunuz iyi görünüme kavuşmak için belli bir sürenin geçmesi gerektiğinden işlemin hemen sonrasındaki görünüm sizin için yeterli olmayabilir.

FUE işleminde komplikasyon (istenmeyen durumlar) görülmemesine rağmen, az sayıda hastada, özellikle alın bölgesinde, çok az sayıda ve geçici nitelikte şişlik gibi hafif yan etkiler görülebilmektedir. Bir ya da iki gün içinde bunlar azalır ve iyileşir.

MediExpert uzmanları, nakil işlemi gerçekleştirilen saçlarınıza nasıl iyi bir bakım verebileceğiniz konusunda size yardımcı olacaklardır ve saçınızı nasıl yıkayacağınız ya da uyurken başınızı hangi pozisyonda tutmanız gerektiği konusunda önerilerde bulunacaklardır.

SAÇ NAKLİ AĞRILI MIDIR?

Kafa derisinde ağrı duyulmasına neden olan sinirlerin bloke edilmesini sağlayan lokal anestezi uygulanması sayesinde, saç nakli sırasında hiç ağrı duyulmaz. Hastaların operasyon sırasında düzenli olarak uykuya daldıklarını görmekteyiz, bazıları ise film izlemeyi tercih ederler.

İŞLEM RİSKLİ MİDİR?

Yapılan işlem, saçların bir bölgeden diğerine naklinden ibaret olan çok küçük bir kozmetik işlem olduğundan hiçbir tıbbi risk içermemektedir. Basit ve çok güvenli bir işlemdir.

İYİLEŞME SÜRESİ NEDİR?

FUE tekniği ile gerçekleştirilen saç nakli, ağrısız ve komplikasyonsuz bir işlemdir. Bu nedenle, MediExpert doktorunun önerileri takip edildiğinde iyileşme döneminin 5-7 günden uzun sürmesi beklenmemektedir. Başın arkasındaki saçlı deride doğrusal çizgiler ya da kesi izleri oluşmayacaktır. Çıplak gözle fark edilemeyecek ve ancak bir büyüteçle görülebilecek çok küçük izler oluşabilir.

İŞLEMDEN HEMEN SONRA İŞE GİDEBİLİR MİYİM?

Hemen işe başlamamak için bir neden bulunmamaktadır. Bununla birlikte, doktor tarafından başka bir öneride bulunulmadığı sürece bir hafta izin alınması iyi olabilir. İşlemden hemen sonra güneşli bir yerde tatile çıkmayı planlıyorsanız, güneşe çıktığınızda yüksek faktörlü güneşten koruyucular kullanmanız ve şapka giymeniz tavsiye edilir.

NAKLEDİLEN SAÇ DOĞAL GÖRÜNECEK Mİ?

MediExpert uzmanlarının son teknoloji teknikleri kullanarak doğrulukla aldıkları çok küçük greftler sayesinde çok doğal bir saç çizginiz olacak. Geçmişteki nakil işlemlerinde tipik olarak oluşan doğal olmayan görünümün en küçük bir parçası bile artık ortaya çıkmamaktadır. Kuaförünüz de dahil olmak üzere saç nakli yaptırdığınızı bilmeyen kişiler için nakil yapılan saçları mevcut olanlardan ayırabilmek neredeyse imkansızdır.

KISA DÖNEM

FUE işleminden 2-6 hafta sonra ekilen saç tellerinin dökülmeye başladığını fark edeceksiniz. Bu dökülme, işlemin gerekli bir parçası olduğundan ve yeni saçların çıkacağı yolları açacağından endişelenmemelisiniz.

ORTA VADEDE

Yeni saç telleri, işlemden 3-4 ay sonra büyümeye başlayacaktır. Ortalama saç telleri ayda yaklaşık 1 cm uzar, bu nedenle ameliyattan 5-7 ay sonra yeni görünümünüz hakkında fikir sahibi olacaksınız.

UZUN DÖNEMDE

Elde etmeyi beklediğiniz görünümü tamamıyla elde etmeniz genellikle 12-14 ay almaktadır. Saç ekimi, saçlarınızın geri gelmesi için ömür boyu sürecek kalıcı bir çözüm olduğundan, saçınızı kısa, uzun veya tercih ettiğiniz bir tarzla kullanmak için tamamen özgür olacaksınız.

KADINLARDA VE ERKEKLERDE GERÇEKLEŞTİRİLEN SAÇ NAKLİ ARASINDA FARK VAR MI?

Kadınlar ve erkeklerde saç büyümesi ve saç dökülmesi arasında farklılıklar vardır. Örneğin, erkeklerin saçları dökülmeye başladığında, belirli bölgelerde saçsız, yama şeklinde alanlar oluşur; buna karşılık kadınlarda ise saçlarda incelme görülür. Bu nedenle, kadınlarda ve erkeklerde gerçekleştirilen nakil işlemleri de buna göre farklılıklar içermektedir. Bazı belli başlı farklılıklar aşağıdadır:

 • Saç derisinde yeteri kadar saç teli olmaması durumunda, erkeklerde bedenden alınan kılların nakli de bir seçenekken, kadınlarda bu yöntem hiçbir şekilde mümkün değildir.
 • Erkeklerin çoğunda, saç dökülmesi düzeyinden bağımsız olarak saç derisinde kalıcı saçlar bulunmaktadır; ancak kadınlarda verici alan erkeklerdeki kadar kararlı durumda olmadığından sonuçta elde edilen saç uzaması erkeklere göre bir miktar daha az olmaktadır.
 • Erkeklerdeki saç çizgisi, genellikle saç dökülmesiyle ilintili olarak geriye doğru ekilme eğilimindedir ve bu çekilme sürdükçe gözle görülür bir farklılık ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda ise alındaki saç çizgisi neredeyse her zaman korunmaktadır.
 • Kadınların çoğu başlarının tıraş edilmesine karşı çıkmaktadır; tıraş işleminin gerçekleştirilmemesi ise nakil işleminin daha güç olmasına ve daha uzun sürmesine neden olmaktadır.

Ücretsiz Danışma

Numaranızı bırakın, sizi en kısa sürede arayalım
Whatsapp
Telefon