YÜZ GERME (RİTİDEKTOMİ)

Yaşımız ilerledikçe, güneş, stres ve yer çekimi cildimizi ve yüzümüzü olumsuz etkilemektedir. Sağlıklı bir yaşam sürdürmeye ve cilt bakım tedavilerini kullanmaya ne kadar çalışsak da sonunda hepimizin yüzünde yaşlanma belirtileri gelişecektir.

Yaşlanma belirtileri, yüzümüzde kırışıklıklar, yanakların sarkması, ağız çevresinde derin çizgiler, boyundaki ciltte gevşeme ve gıdı oluşması ile ortaya çıkabilir; böylelikle, hissettiğimizden ileri yaşta görünmemize neden olur ve karşımızdakilerin bizi nasıl algıladıklarını ve bizle etkileşimlerini etkiler. Bu yazdıklarımız sizin deneyimlerinizi tarif etmekte ise ve yaşlanma belirtilerinin bir kısmını geri döndürmek arzusundaysanız; yüz gerdirme işlemi, görünümünüzü yenilemenize ve hedeflerinizi ulaşma olasılığı elde etmenize yardımcı olabilir.

Yüz gerdirme hem erkek hem de kadınlar arasında ikinci sıklıkta gerçekleştirilen kozmetik cerrahidir; bunu göz kapağı ameliyatı izlemektedir. Tıbbi bilimsel bir dergi olan JAMA (Amerika Tabipler Birliği Dergisi) tarafından, bu işlemin uygulandığı hastaların 9 yıl daha genç göründüklerine inandıkları bildirilmektedir. Çoğu zaman sonuçlar o kadar doğal ve iyidir ki hastalar, ailelerini ve arkadaşlarını bu prosedüre yönlendirirler.

YÜZ GERME NEDİR?

Yüz germe ya da diğer adıyla "ritidektomi”, çene ve yüzün genel görünümünü iyileştirme amacıyla yüz kırışıklıklarının ortadan kaldırılmasının gerçekleştirildiği cerrahi bir işlemdir. Daha genç bir görünüm elde etmek için yapılan estetik bir ameliyat şeklidir.

YÜZ GERME İŞLEMİYLE DÜZELTİLEBİLECEKLER NELERDİR?

Yaşımız ilerledikçe, cildimiz esnekliğini kaybetmeye başlar ve yüzdeki dokuların da hacimleri azalır. Yüz germe işlemi yaşlanmayı durduramasa da saati geri alabilir. Bu ameliyatla aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasında düzelme elde etmek mümkündür:

 • Gıdı ve çene sarkmaları
 • Göz kapakları altındaki çizgilerde ve kırışıklıklarda ve nazolabial kıvrımlarda (burun kenarlarından ağız kenarlarına uzanan dikey çizgiler) derinleşmeler.
 • Boyunda bantlar halinde çizgiler
 • Sarkma, cildin gevşemesi ve çene ve boynun altında yağ fazlalığı oluşması
 • Genel yüz hatları ve görünümü
 • Kendine güven düzeyi

NE ZAMAN YÜZÜMÜ GERDİRMELİYİM?

Yüz gerdirmek için belirlenmiş bir yaş sınırı yoktur. Doğru zaman, aynada görülenlerin kişinin içinde hissettiği ile uyuşmadığı zaman olarak tanımlanabilir. Yüz gerdirme, başkalarını memnun etmek için yaptırılacak bir işlem olmayıp son derece kişisel bir karardır. Bunun doğru zamanı, fiziksel ve duygusal olarak işleme hazır olduğunuz zamandır.

Daha genç bir görünüme kavuşmak için yüz germe işlemi yaptıran 30'lu yaşlarının sonunda hastalar olduğu kadar 70'li ve 80'li yaşlarda hastalar da vardır.

YÜZ GERME KİMLERE YAPILABİLİR?

Yüz germe ameliyatı için ideal adaylar aşağıdaki gibidir:

 • Sağlık durumları genel olarak iyi olanlar
 • Yüz bölgesinde ve boynunda sarkma olan ancak cildin esnekliğinin korunduğu kişiler
 • Güçlü kemik yapısına sahip olanlar
 • Yağ dokusunun en az düzeyde olan kişiler
 • İşlem hakkında gerçekçi beklentilere sahip olanlar
 • Sigara içmeyenler
 • Daha genç bir görünüm elde etmek isteyenler

AMELİYAT ÖNCESİ AMELİYATI GERÇEKLEŞTİRECEK CERRAHA DANIŞMA

MediExpert cerrahı, yüz gerdirme konusunda alacağınız danışmanlık sırasında aşağıdaki konuları sizinle ele alacaktır:

 • Ameliyatla elde edilmesi beklenen hedefler
 • Genel sağlık durumunuz değerlendirilecek, alerjileriniz olup olmadığı ve önceki tıbbi tedavilerinizin ne olduğu ve özellikle de gözle ilgili olanlar gözden geçirilecektir.
 • Varsa, kullanmakta olduğunuz ilaçlar, besin takviyeleri ve vitamin kullanımınız kontrol edilecektir.
 • Sigara, alkol ve madde kullanımı ile ilgili sorular yöneltilecektir.
 • Varsa, önceden geçirilen ameliyatla ilgili bilgi alınacaktır.
 • Yüz germe cerrahisi ile ilgili seçenekler tartışılacaktır.
 • Uygun tedavi önerilecektir.
 • Yüzünüzün fotoğrafları çekilecektir.
 • Kullanılacak olan anestezi yöntemine doktorla birlikte karar vereceksiniz.
 • Olası komplikasyonlar (istenmeyen durumlar) ve yüz germe ameliyatının riskleri hakkında bilgi verilerek sizle birlikte ele alınacaktır.

AMELİYATTAN ÖNCE NE YAPMALIYIM?

Yüz germe ameliyatı öncesi hazırlık açısından aşağıdakiler yapılmalıdır.

 • Ameliyattan önce genel sağlık durumunuzun değerlendirmesi için kan testlerinin yapılması gerekir ve doktorunuz, EKG çektirmenizi isteyebilir.
 • Kanamayı ve morarmayı arttırabileceğinden, ameliyattan en az 10 gün önce her türlü kan sulandırıcı ve bazı antienflamatuar ilaçları kullanmayı bırakın.
 • İyileşme sürecini geciktirebileceği için, ameliyattan en az iki hafta önce sigara içmeyi bırakın. Eğer sigara tiryakisi iseniz, ameliyattan önce sigara içmemeniz için sizi mümkün olduğunca teşvik edeceğiz.
 • Ameliyattan önceki 1 hafta içinde alkolden uzak durun.
 • Kanama süresini uzatabileceğinden; E vitamini, ginseng ve gingko biloba takviyeleri almaktan ameliyattan haftalar önce uzak durmaya başlayın.
 • Ameliyat sonrasında kullanılacak soğuk tampon malzemelerinin kullanıma hazır olduğundan emin olun.
 • Ameliyat günü, rahat ve bol giysiler giyin ve takı ve kolye takmayın.
 • Ameliyat saatinizden en az 8 saat önce, size reçete edilen ilaçlar dışında, yemeyi içmeyi bırakın.
 • Ameliyat sonrası için yatağınıza yeterli miktarda yastık getirilmiş olduğundan emin olun; zira ameliyat sonrası başı yüksekte tutmak şişlikleri azaltacaktır.
 • Ameliyattan sonraki gece size yardımcı olması için bir aile bireyinin ya da bir arkadaşınızın refakatçi olarak kalması gerekir.
 • Ameliyat günü, herhangi bir losyon, parfüm, makyaj malzemesi veya kozmetik ürün kullanmayın.
 • Ameliyat günü saçınıza jöle sürmeyin.

YÜZ GERME CERRAHİSİ TÜRLERİ

MediExpert, hastanın özel estetik hedeflerini göz önünde bulundurarak geliştirdiği ve hastaya son derece özel olan bir yaklaşıma sahiptir. Böylelikle, her hastanın arzulamakta olduğu hedeflerine ulaşması için en uygun çözümleri sunmaktayız. Aşağıda ana hatlarını sunduğumuz gibi altı farklı yüz germe ameliyatı seçeneği vardır.

MİNİ-YÜZ GERME

Mini-Yüz germe, hafif bir gıdısı bulunan ve cildindeki sarkma hafif olan, ancak boyun hatları biçimli olan kişiler için uygun bir işlemdir. Tipik olarak kulağın üst kısmındaki saç çizgisinden girilerek derin yüz dokularını daha kısa kesilerle sıkılaştıran, yara izlerini cildin doğal kıvrımlarında gizleyen ve en az düzeyde müdahalenin gerçekleştirildiği bir işlemdir. Daha sonra, çene çizgisini bu kesilerden girerek yeniden konumlandırmak için yanaklar kaldırılır ve daha sıkı hale getirilir. Mini yüz germe, genellikle yaşlanma belirtilerinin henüz oluşmadığı genç bireyler tarafından tercih edilmekte, bu da tam yüz germe gibi daha kapsamlı bir ameliyat gereksiniminin yıllar sonrasına bırakılabilmesini sağlamaktadır.

STANDART YÜZ GERME

Standart Yüz Germe, aynı zamanda “Geleneksel Yüz Germe” olarak da bilinir ve yüzün ortasında ve boyunda orta ve ileri yaşlarda yaşlanma belirtileri olan kişiler için uygundur. Bu işlemde, yüz ve boyunda gereksiz hale gelmiş cilt dokusuna ve boyundaki fazla yağlara müdahale edilir. Ameliyat kesileri, kulağın şekli boyunca gerçekleştirilir ve saç çizgisinin arkasına doğru uzanarak doğal yüz çizgileri içinde gizlenir. Deri, altındaki kasın daha sıkı hale getirilmesi ve fazla yağın alınmasıyla gerilir. Geride kalan cilt ise düz hale getirilerek gerginleştirilir. Sadece bir bölgeye müdahale etmekle geride kalan kısım gençleşmemiş ve müdahale edilen bölge kadar genç görünmeyen bir halde kalacağından, yüz germe işlemi genellikle boyun kaldırma işlemi ile birleştirilir.

ORTA YÜZ GERME

Orta yüz germe, sadece yanak sarkmasını düzeltmek için orta yüz bölgesini hedeflerken boynu ve alnı hedef almaz. Bu işlemde, elmacık kemiği üzerinde yer alan ince kas ve doku tabakasının (SMAS olarak da adlandırılmaktadır) konumunu değiştirmek amacıyla saç çizgisinde ve ağız içinde çeşitli sayıda ve küçük boyutlarda kesiler oluşturulur. Bu işlem, elmacık kemiklerindeki sarkma nedeniyle nazolabial kıvrımları ortaya çıkmış olan genellikle 40-50 yaşları arasındaki kişiler için uygundur. Orta yüz germe, yüzün orta bölgesini düzleştirir, yüz hatlarının görünümünde düzelme sağlar, nazolabial kıvrımları ortadan kaldırır ve çekici yanak hatlarını ortaya çıkartır.

SMAS TİPİ YÜZ GERME

SMAS, yüzdeki "yüzeysel kas ve aponörotik doku sistemi" için kullanılan bir kısaltmadır. Bu sistem, yüz kasları ve bağ doku tabakalarından karmaşık bir sistem oluşturarak yüzü kaplayan deriyi, alttaki sinirlerden ayırır ve yüzün daha derin yumuşak doku yapısını oluşturur. Bu işlem sırasında, başlangıçta cilt SMAS'tan ayrılır ve ardından da SMAS, altta yatan yüz kaslarından ayrılıp kaldırılır. Hem yüz hem de cildin gerilme işlemi sırasında ortaya çıkan kas, düzeltme amacıyla kesilerek yüzde daha yukarıdaki bir noktaya yeniden konumlandırılır. Alttaki doku tabakasının daha sıkı hale gelmesiyle cerrah, cildi buna göre gerdirir ve keserek düzeltir. SMAS yüz germe tekniği, yanakları belirgin biçimde kaldırarak yüzün alt kısmında ve boyunda oluşan sarkmaları düzeltir.

DEEP PLANE FACELIFT

Bu teknik, SMAS yüz gerdirme işlemine benzerlik göstermektedir ve derinleşen nazolabial kıvrımların (burun kenarlarından ağız kenarlarına uzanan çizgilerin) daha iyi düzeltilmesi ve yanakların ve yüzün derin dokularının yukarıya doğru daha iyi kaldırılabilmesi için geliştirilmiştir. Orta yüz bölgesinin ve elmacık kemiklerinin kaldırılmasını ve yeniden konumlandırılmasını sağlayan bir yöntemdir ve gerçekleştirilen müdahalenin en fazla olduğu yüz gerdirme türüdür. Kaldırılan doku ve cilt daha kalındır ve saç hattı boyunca kesiler yapılmasını gerektirir; böylelikle yüz kaslarının ve üstteki yağ dokusunun kolayca kaldırılması sağlanır. Yüz kasları daha sonra üzerlerindeki yağ tabakası ile kaldırılır ve orta yüz bölgesinde ve yanak kemiği üzerinde yeniden konumlandırılır. En çarpıcı sonuçlar genellikle 10-15 yıl süre ile kalıcılığını koruyan bu teknik ile elde edilir bu teknik özellikle ileri derecede cilt sarkması ve cildin gevşemesinden sıkıntı çeken ileri yaştaki bireyler için uygundur. Ayrıca sigara içenler için daha iyi bir teknik olduğu düşünülmektedir.

İPLE YÜZ GERME

İple yüz germe, en az müdahale gerektiren yüz germe türüdür ve genel anestezi olmadan yapılabilir. Nazolabiyal kıvrımlarda, alında ve göz çevresindeki bölgede oluşan gevşeme ve sarkmalarda az miktarda düzelme gereksinimi olan 30'lu yaşların başlarında ve 40'lı yaşların sonlarındaki bireyler arasında genellikle popülerdir. Bu işlemde, dikenli bir ipliği tutan içi boş ince iğneler cilt altındaki yağ dokusu içinden geçirilir. Bu teknikteki dikenler, cildi yukarı yönde sıkılaştırmak amacıyla cilt altındaki katmanları toplayan bir kanca görevi görür. Bu dikenler sayesinde cilde kesi uygulanmadan germe etkisi sağlanır. İplikle germe kaldırma tekniğinin sonuçlarının 2-3 yıla kadar kalıcılığını devam ettirdiği kanıtlanmıştır.

YÜZ GERME CERRAHİSİNİN EVRELERİ

Aşağıdaki işlemler, genellikle yüz germe ameliyatında uygulanan temel basamaklardır.

1. ANESTEZİ VERİLMESİ

Tipik bir yüz germe ameliyatı, damar içine sedasyon sağlayan ilaçların verilmesiyle ya da genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. MediExpert cerrahı, yapılacak yüz germe ameliyatı türüne göre sizin de görüşlerinizi alarak en iyi seçeneğe karar verecektir.

2. BAŞLANGIÇ KESİLERİ

Hastaya özgü estetik hedeflere bağlı olarak seçilecek, yüz germe seçenekleri arasında mini yüz germe, geleneksel yüz germe, orta yüz germe, SMAS yüz germe, derin plan yüz germe ve iplik ile yüz germe işlemleri bulunur.

Tipik bir yüz germe işlemi, kulağın hemen üstünde ve önünde bir lazer veya neşter kullanarak saç çizgisi üzerinde gerçekleştirilen bir kesi ile başlar. Bu kesi daha sonra kulak memesinin altına doğru ilerletilerek kulağın arkasındaki saç çizgisinde sona erer.Cilt daha sonra hafifçe kaldırılır ve yağ dokuları çıkarılabilir; daha sonra bu işlemleri alttaki kas ve bağ dokularının sıkılaştırılması izler. Deri, yukarı doğru çekilmiş konturlar üzerinden tekrar gerdirilir ve artan deri alınır.

Boyun konturunu düzeltmek için çene altından ikinci bir kesi oluşturulması gerekebilir. Tüm durumlarda, yüz germe işlemi sırasında oluşturulan kesiler, görünmemeleri için cildin doğal kıvrımları üzerinde gerçekleştirilir.

3. KESİLERİN KAPATILMASI

Derideki fazlalıklar kesilerek düzeltildikten sonra, yara izi olasılığını en düşük seviyede tutmak için kesiler son derece ince dikişlerle ve/veya metal klipslerle düzgün bir biçimde kapatılır.

YÜZ GERME AMELİYATININ YARARLARI :

Bir yüz gerdirme ameliyatı sonrasında elde edebileceğiniz olası yararlardan bazıları şunlardır:

 • Genel olarak daha genç görünüm elde edilir
 • Yüzdeki yorgun ve kederli görünüm daha dinç bir görünüme dönüştürülür.
 • Daha pürüzsüz bir boyun
 • Belirgin çene hattı
 • Gülümseme çizgilerinde hafifleme
 • Pürüzsüz yanaklar
 • Özgüvende artma
 • Hasta memnuniyeti yüksektir.
 • Uzun ömürlü sonuçlar

CERRAHİ İŞLEMİN HEMEN SONRASINDA NELER OLABİLİR?

Ameliyat sonrası dönem, iyileşmenin hızla gerçekleşmesi ve hastanın toparlanması için son derece önemlidir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün, aşağıdaki belirtiler meydana gelebilir:

 • Ameliyattan sonraki birkaç saat, müşahede altında kalacaksınız
 • Bir hafta sonra azalacak olan rahatsızlık, uyuşma, morarma ve şişlikler çok az bir miktarda oluşabilir.
 • Şişme düzeyini en aza indirmek için başınız bandajlanır ve cildin altında sıvı birikmesini önlemek için drenaj tüpü takılabilir.
 • Boynunuzda ve yüzünüzde gerginlik hissi olabilir.
 • Gözlerinizin üzerinde soğuk kompres amaçlı gazlı bez olacak.
 • Hastaneden taburcu olmadan önce hemşireler tarafından saçınız yıkanacak.

YÜZ GERME CERRAHİSİ NE KADAR ZAMAN ALIR?

Tek başına yapılan yüz germe ameliyatı tipik olarak 1 ½- 2 ½ saat arasında sürmektedir. Yüz germe işlemi sıklıkla göz kapağı ve alın kaldırma ya da diğer çeşitli kozmetik prosedürlerle birlikte gerçekleştirildiğinden, işlemin uzunluğu gerçekleştirilen işlemlerin içeriğine ve sayısına bağlı olarak 3 ila 7 saat arasında sürebilir.

CERRAHİ İŞLEM UYGULANABİLMESİ İÇİN KAÇ YAŞINDA OLMAM GEREKİR?

Bu işlemin gerçekleştirilmesi için belirlenmiş bir yaş sınırlaması yoktur ve hastalarımızın çoğu orta yaş ve üzerinde olmakla birlikte 30'lu yaşların sonlarından 80'li yaşlar arasındaki bir aralıkta yer almaktadırlar.

YÜZ GERME İŞLEMİ SONRASINDA NE KADAR AĞRI DUYACAĞIM?

Ağrı toleransı hastadan hastaya değişebilse de hastaların çoğu işlemden sonra rahatsızlığın ne kadar hafif olduğunu görerek şaşırmaktadır. Hastalar genellikle şişlikten kaynaklanan çekme ve gerginlik hissinden yakınırlar. Olası rahatsızlıkları azaltmak için ağrı kesici ilaçlar verilmektedir ve bu ilaçlar sıklıkla çoğu hasta tarafından 2-5 gün arasında kullanılmaktadır; çünkü çoğu hasta işlemden 48 saat sonra ağrı kesici kullanmayı bırakmaktadır. Ameliyat sonrasında hastalarda ciddi ağrı olması sık rastlanan bir durum değildir.

YARA İZLERİM GÖRÜNECEK Mİ?

Bir yüz germe ameliyatının ana hedeflerinden biri, oluşabilecek izlerin fark edilmeyecek yerlerde olmasını sağlamaktır. İz oluşması her ne kadar uygulanan tekniğe ve cildin esnekliğini kaybetme derecesine bağlı olsa da izler saç çizgisinin içinde ve cildin doğal kıvrımlarında gizli kalacaktır. /p>

İYİLEŞME DÖNEMİ NE KADAR SÜRER?

Ameliyattan sonra çok az düzeyde bir rahatsızlık yaşayabilirsiniz. İlk iki hafta içinde bir miktar uyuşukluk, şişlik, morarma ve ciltte renk değişikliği oluşması beklense de bunların çoğunun yapılan yüz gerdirme işleminin türüne göre bir hafta sonra düzelmesi gerekir. Oluşabilecek şişkinliklerin daha hızlı düzelmesi için başınızı yüksekte tutmanız ve ameliyat sonrasındaki ilk günlerde uyurken üç ya da dört yastıkla yatmanız önerilir.

Alkol kullanımından ve her türlü kan sulandırıcı ilaçtan 5 gün boyunca kaçınılmalıdır. İyileşmeyi süresini kısaltmak ve daha iyi sonuçlar elde etmek için 3 hafta süreyle güneş altında oturmaktan, sıcak su ile banyo yapmaktan ya da saç kurutucunun sıcak hava ayarında saç kurutmaktan kaçınılmalı; ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca saunaya ve buhar odasına girilmemeli ve sigaradan en az 2 hafta ve mümkünse birkaç hafta daha uzak durulmalıdır. İlk aşamadaki iyileşme süresi 7-10 gün arasındadır, ancak yüz germe işleminden sonra iyileşmenin tam olarak gerçekleşmesi için genellikle 3-5 hafta gerekir.

MORARMALAR ÖNLENEBİLİR Mİ?

Hastaların çoğunda belli bir oranda morarma gelişmesi beklenir. Ameliyat öncesinde ve sonrasında 2'şer gün süre ile Arnica kullanarak ve cerrahınızın önerilerine tam olarak uyarak morarmaları en az düzeye indirebilirsiniz.

YÜZ GERME CERRAHİSİNDEN SONRA HASTANEDE KALMAM GEREKİR Mİ?

Bu işlem genellikle ayakta tedavi sınıfında yer alır; başka bir deyişle, gece hastanede kalmanın gerekli olmadığı bir işlemdir.

DİKİŞLER NE ZAMAN ALINIR?

Eğer çözünür özellikte dikiş uygulanmadıysa dikişler, genellikle ameliyattan sonraki bir hafta içinde alınır.

NE ZAMAN ÇALIŞMAYA BAŞLAYABİLİRİM?

Hastaların çoğu, SMAS yüz germe, orta yüz germe ve derin plan yüz germe gibi daha kapsamlı yüz germe işlemlerinden sonra 7-10 gün içinde masa başı işlere geri dönebilmektedir; buna karşılık iplikle germe ve mini yüz germe işlemleri için işten bir ya da iki gün izin alınması yeterli olmaktadır. Fiziksel güç gerektiren işler için ise birkaç hafta daha uzun izin almanız gerekebilir. Gerçekleştirilen işlemden sonra cerrahınız, yaptığınız işin zorluğuna göre yeniden işe başlamanız için önerilebilecek tarih konusunda sizi bilgilendirecektir.

AMELİYATTAN SONRA ARAÇ SÜREBİLİR MİYİM?

Ameliyattan sonra araba kullanmaya başlamak için genellikle 4-5 gün geçmesi gerekir.

CERRAHİ İŞLEM SONRASINDA NE ZAMAN DUŞ ALABİLİRİM?

Ameliyattan sonra duş almak için genellikle 1-2 gün geçmesi gerekir. Cerrahınız, gerçekleştirilen ameliyatın türüne bağlı olarak gereken sürenin tam olarak ne kadar olduğu konusunda size bilgi verecektir.

SPOR YAPMAYA NE ZAMAN BAŞLAYABİLİRİM?

Ameliyattan sonraki 10 gün içinde hafif egzersizlere devam edilebilirken, koşu ve ağır kaldırma gibi zorlu egzersizlerden 5-6 hafta boyunca kaçınılmalıdır.

YÜZ GERME CERRAHİSİ YERİNE GERÇEKLEŞTİRİLEBİLECEK CERRAHİ OLMAYAN BİR SEÇENEK VAR MI?

Dolgu enjeksiyonları, cilt yenileme ve Botoks, yüzün görünümünü iyileştirmek için geçici bir çözüm olabilir. İplikle germe çok az müdahale gerektiren bir işlemdir ve kapsamlı bir yüz germe işlemi için istekli olmayanlar kişiler için ikinci bir seçenek olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, sonuçların kapsamlı bir yüz germe ameliyatı gibi belirgin ve uzun ömürlü olması olası değildir; bu nedenle kapsamlı bir yüz germe işlemi, iyi biçimli bir yüz çerçevesi elde etmek için kalıcı tek çözüm yolu olmayı sürdürmektedir.

YÜZ GERME CERRAHİSİ DİĞER İŞLEMLER İLE BİRLİKTE YAPILABİLİR Mİ?

Yüz germe ile güvenle gerçekleştirilebilecek çok sayıda farklı kozmetik cerrahi işlem vardır. Yüzde kapsamlı bir yenilenme elde etmek için sıklıkla yüzün diğer kısımları da ele alınır.

Birlikte gerçekleştirilebilecek işlemlerden bazıları Kaş Kaldırma (Alın Gerdirme), Boyun Germe (Platismaplasti) , Göz Kapağı Estetiği , Rinoplasti (Burun Estetiği) , Çene Estetiği olabileceği gibi lazer ile cilt yüzeyinin yenilenmesi ve Botoks gibi müdahaleci olmayan girişimlerdir.

Bu ameliyatların birlikte yapılması ile, iki ayrı ameliyatın risklerinden kaçınılması sağlanır; anestezi bir kez uygulanmış olur, iyileşme süreci en aza indirilmiş olacağından avantajlıdır ve tüm bunlara bağlı olarak zaman ve bütçeden tasarruf edilmiş olunur.

SONUÇLARIN SON HALİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

Ameliyattan hemen sonra iyileşmeler görülebilse de bunlar nihai sonuçlar değildir. Şişliğin çoğunun tamamen çözülmesi 4-6 hafta sürebilir ve yüzün nihai şeklini ve görünümünü alması olasılıkla ameliyatı takip eden 6-9 ay içinde gerçekleşecektir.

POTENTIAL COMPLICATIONS AND RISKS OF FACELIFT SURGERY

Yüz germe ameliyatı genellikle çok güvenli bir prosedür olsa da tüm ameliyatlar bir ölçüde belirsizlik ve risk taşır. Bireyler, amaçladıkları estetik hedeflerine ulaşarak elde edecekleri olası yararları bir tarafa, ameliyatın risklerini ve olası istenmeyen durumları bir tarafa koyarak tartmak ve değerlendirmek zorundadır. Nadir olmasına rağmen, bazı komplikasyonlar ve riskler şunlardır:

 • Anesteziye ait riskler
 • Şişme ve morarma
 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Seroma (sıvı toplanması) ve hematom (kan toplanması)
 • Ciltte düzensizlikler ve renk değişimi
 • Olası bir düzeltme ameliyatı için gereklilik doğması
 • Yara izinin istendiği gibi olmaması
 • Sinir hasarı
 • Ameliyat kesilerinin üzerinde geçici veya kalıcı saç dökülmesi
 • Sıvı toplanması
 • Duyu işlevinde geçici değişiklikler
 • Doku kaybı (nekroz)
 • Yara iyileşmesinin yetersiz olması
 • Derin ven trombozu, kalp ve akciğerlerle ilişkili komplikasyonlar

SONUÇLARIN KALICILIĞI NEDİR?

Elde edilen düzelmeler, sürdürülen yaşam biçimi sağlıklı olduğu sürece devam edecek ve çoğu kişi için yaşam boyunca kalıcı olacaktır. Bununla birlikte, yaşlanma, kalıtım, cilt kalitesi veya ağır kilo kaybı, sigara alışkanlığı ve güneş hasarı gibi dış etkenlere bağlı olarak birkaç yıl sonra rötuş işlemi gerekebilir. Aslına bakarsanız, yüz germe işlemini hiç gerçekleştirmiş olmama durumunuzla kıyaslandığında yıllar sonra bile kesinlikle daha genç görünmeye devam edeceksiniz.

Ücretsiz Danışma

Numaranızı bırakın, sizi en kısa sürede arayalım
Whatsapp
Telefon