İlerleyen yaş, her bedende kendini farklı şekillerde gösterir. Yüzün üst kısmında, kaşlarda sarkma, alında ve göz kenarlarında kırışıklıklar oluşur. Oluşan bu değişiklikler, kendini iyi hissediyor olsa dahi, kişinin, kızgın, üzgün ya da yorgun görünmesine neden olabilir.

Öte yandan, alındaki çizgiler yaştan bağımsız olarak da erkenden ortaya çıkabilir ve kişiler, olduklarından daha yaşlı görünebilir. Bu durumlardan birini yaşıyorsanız ve yüzünüz gerçek hislerinizi yansıtmıyorsa; kaş kaldırma işlemi uzun vadeli bir çözüm sunabilir.

Kaş kaldırma, çok doğal bir görünüm vererek sarkan kaşları kaldıran, alın ve gözlerin arasındaki kırışıklıkları düzelten ve böylelikle, yüzün daha genç görünmesini sağlayan bir kozmetik cerrahi işlemdir. Kaş kaldırma, kapsamlı bir yüz gençleştirme elde etmek için genellikle yüz germe, göz kapağı estetiği ve diğer yüz prosedürleriyle birleştirilir.

MediExpert, yaşlanma sürecini tersine çevirmek ve yüzün görünümünü yenilemek açısından her hastanın kendi estetik hedeflerine yönelik özel gereksinimlerini karşılamak amacıyla her hastaya özel çözümler sunabilmektedir.

KAŞ KALDIRMA NEDİR?

“Alın germe” olarak da bilinen kaş kaldırma, alındaki kırışıklıkları, çizgileri düzelten ve kaşları daha hoş bir konuma yükselten ve böylelikle, yüzün üst kısmında daha genç bir görüntü elde etmek için gerçekleştirilen cerrahi ve kozmetik bir işlemdir.

KAŞ KALDIRMA KİMLERE UYGULANABİLİR?

Kaş kaldırma işlemi, kaş ve alın hatlarını düzeltme ihtiyacı duyan kadın ve erkeklerde gerçekleştirilebilir. Aşağıdaki durumlardan bir veya daha fazlasının gözlenmesi durumunda, kaş kaldırma işlemi için iyi bir adaysınız demektir:

 • Genel sağlık durumunun iyi olması
 • Kendisini iyi hisseden kişilerde bile yorgun, üzgün veya kızgın bir görünüme neden olan kaş düşüklüğü
 • Burun kemerinden, kırışıklıklarından ve alın çizgilerinden memnuniyetsizlik
 • Kaş çatmaya bağlı izler
 • Dokuların sarkması nedeniyle üst göz kapağına makyaj uygulayamıyor olmak
 • Kaşlardaki sarkma nedeniyle görme sorunları ortaya çıkması
 • Kaşın üzerindeki cildin esnekliğinin, kaşın yukarıda istenen bir pozisyona taşınıp göz kapağındaki deri fazlalığının azaltılması için yeterli olması
 • Göz kapağı ameliyatından sonra elde edilen sonuçları belirginleştirme isteği
 • İşlem hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmak
 • Sigara içmiyor olmak veya ameliyattan önce sigarayı tamamen bırakmaya istekli olmak
 • Daha genç bir görünüm elde etmek isteyenler

AMELİYAT ÖNCESİ AMELİYATI GERÇEKLEŞTİRECEK CERRAHA DANIŞMA

MediExpert cerrahı, kaş kaldırma ameliyatı için yapılacak muayene esnasında aşağıdaki konular konuşulacaktır:

 • Ameliyatla elde edilmesi beklenen hedefler
 • Genel sağlık durumunuz değerlendirilecek; alerjiniz olup olmadığı ve önceki tıbbi tedaviler gözden geçirilecektir.
 • Varsa, kullanmakta olduğunuz ilaçlar, besin takviyeleri ve vitamin kullanımınız kontrol edilecektir.
 • Sigara, alkol ve madde kullanımı ile ilgili sorular yöneltilecektir.
 • Varsa, önceden geçirilen ameliyatla ilgili bilgi alınacaktır.
 • Kaş kaldırma ameliyatı seçenekleri tartışılacak
 • Uygun tedavi önerilecektir.
 • Kullanılacak olan anestezi yöntemine doktorla birlikte karar vereceksiniz.
 • Yüzünüzün fotoğrafları çekilecektir.
 • Kaş kaldırma cerrahisinin olası komplikasyonları ve riskleri tartışılacaktır.

AMELİYATTAN ÖNCE NE YAPMALIYIM?

İşlemden önceki ve sonraki dönemlerin mümkün olduğunca sorunsuz olmasını sağlamak için, hastalardan kaş kaldırma işlemi öncesinde hazırlık yapmalarını istenir. Bu talimatlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Ameliyattan önce genel sağlık durumunuzun değerlendirmesi için kan testlerinin yapılması gerekir ve doktorunuz, EKG çektirmenizi isteyebilir.
 • Kanamayı ve morarmayı arttırabileceğinden, ameliyattan en az 10 gün önce her türlü kan sulandırıcı ve bazı antienflamatuar ilaçları kullanmayı bırakın.
 • İyileşme sürecini geciktirebileceği için, ameliyattan en az iki hafta önce sigara içmeyi bırakın. Eğer sigara tiryakisi iseniz, ameliyattan önce sigara içmemeniz için sizi mümkün olduğunca teşvik edeceğiz.
 • Ameliyattan önceki 1 hafta içinde alkolden uzak durun.
 • Kanamayı uzatabileceğinden, ameliyattan 10 gün önce herhangi bir bitkisel takviye almaktan kaçının.
 • Ameliyat günü yaklaşırken bol miktarda su için.
 • Ameliyattan önceki gece iyi bir uyku uyuyun.
 • Kesi yerlerini kapatmak için saçın uzatılması daha iyi olabilir
 • Ameliyat sonrasında kullanılacak soğuk tampon malzemelerinin kullanıma hazır olduğundan emin olun.
 • Ameliyat günü, rahat ve bol giysiler giyin ve takı veya kolye takmayın.
 • Ameliyat saatinizden en az 8 saat önce, size reçete edilen ilaçlar dışında, yemeyi içmeyi bırakın.
 • Ameliyattan önce, ameliyat sonrası için reçete edilen ilaçları yanınızda getirmiş olduğunuzdan emin olun.
 • Ameliyat sonrası için yatağınıza yeterli miktarda yastık getirilmiş olduğundan emin olun; zira ameliyat sonrası başı yüksekte tutmak şişlikleri azaltacaktır.
 • Ameliyattan sonraki gece size yardımcı olması için bir aile bireyinin ya da bir arkadaşınızın refakatçi olarak kalması gerekir.
 • Ameliyat olacağınız gün ameliyattan önce anti-mikrobiyal sabun kullanarak duş alın
 • Ameliyat günü, herhangi bir losyon, parfüm, makyaj malzemesi veya kozmetik ürün kullanmayın.

KAŞ KALDIRMA CERRAHİSİNİN ÇEŞİTLERİ

MediExpert, hastanın özel estetik hedefleri göz önünde bulundurularak geliştirdiği, hastaya özel olan bir yaklaşımı benimser. Böylelikle, her hastanın arzuladığı hedefe ulaşması için en uygun çözümleri sunmaktayız. Aşağıda ana hatları verilen üç farklı tipte kaş kaldırma ameliyatı seçeneği vardır.

ENDOSKOPİ İLE KAŞ KALDIRMA

Endoskopi kullanarak gerçekleştirilen kaş kaldırma işlemi, alındaki kırışıklıkların giderilmesi ve kaş çizgisinin yukarı taşınması gerektiğini hisseden kişiler için uygundur. İşlem, saç çizgisi boyunca bir dizi küçük kesi oluşturmakla başlar. Daha sonra cilt kaldırılır, fazlalık yağ ve doku çıkarılır ve alnın kasları ve alttaki diğer dokular, işlem boyunca görsel bir rehber görevi gören özel bir küçük kamera kullanılarak yeniden konumlandırılır.

Bu teknik, geliştirilmiş olan en yeni kaş kaldırma yöntemidir ve daha az yara dokusu oluşması, iyileşme süresinin daha hızlı olması ve hastalara doğal bir kaş görünümü sağlaması nedeniyle popüler hale gelmiştir.

GELENEKSEL KAŞ KALDIRMA

Geleneksel kaş kaldırma işlemi, “Koronal Kaş Kaldırma” olarak da bilinir. Bu işlemde, saç çizgisi arkasından geçen ve kulaktan kulağa uzanan bir kesi oluşturulur ve bu kesi, saç çizgisi içindeki doğal kırışıklıklarda gizlenir. Daha sonra cilt kaldırılır, fazlalık yağ ve diğer dokular alınır ve alın ve kaş kasları yeniden konumlandırılır. Bu tekniğin faydası, kaş konumlandırmasının daha kontrollü gerçekleştirilebilmesi ve daha çarpıcı sonuçların elde edilebilmesidir. Dezavantajları ise, iyileşme süresinin daha uzun olması ve kesinin uzunluğunun daha fazla olmasıdır.

ŞAKAKLARDAN KAŞ KALDIRMA İŞLEMİ

Şakaklardan kaş kaldırma işlemi, "Sınırlı Kesi ile Kaş Kaldırma" olarak da bilinir. Bu işlemde, endoskopi ile kaş kaldırmaya göre biraz daha uzun kesiler oluşturulur ve sıklıkla göz kapağı ameliyatı ile gerçekleştirilir. Kesiler, saç çizginin içine gizlenir ve alın bölgesinde sadece küçük bir kesi oluşturulur. Cilt kaldırılır ve yeniden konumlandırılır. Bu işlemde, kaşın sadece dış kısmı ele alınır.

BANA UYGUN CERRAHİ İŞLEMİN HANGİSİ OLACAĞINI NASIL ANLAYABİLİRİM?

Özellikle yüz bölgesinde gerçekleştirilen estetik ameliyatlarda, kişilerdeki yaşlanma belirtilerinin üstesinden gelmek için gereken en uygun prosedürü belirlemek sıklıkla güç olabilmektedir.

Kaş kaldırma işlemi, sıklıkla göz kapağı kaldırma cerrahisi ile karıştırılmaktadır. Üst göz kapağı cerrahisinde, göz kapaklarındaki cilt alınır; ancak bu işlemde, kaşların konumuna ya da biçimine müdahale edilmez. Bu nedenle, kaşlarınızın bulunduğu yükseklikten memnunsanız, bu durumda size uygun olan işlem üst göz kapağı kaldırma ameliyatı olacaktır.

Öte yandan, kaş kaldırma işleminde kaşlar daha yüksek bir pozisyona taşınır ve göz kapağına işlem yapılmaz. Kaşlarınızda kavis kaybı varsa ya da kaşlarınızı istediğiniz yüksekliğe çektiğinizde göz kapağınızda yağ dokusu kalmıyorsa, kaş kaldırma işlemi sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır.

Açıkladığımız bu özellikler, sadece genel bilgi içermektedir. Farklı plastik cerrahların bile aynı hasta hakkında farklı görüşleri olabileceğinden, bir plastik cerrahla görüşmeden hangi prosedürün en iyi sonucu vereceğine karar vermek kolay değildir.

KAŞ KALDIRMANIN ADIMLARI

Aşağıdaki adımlar, kaş kaldırmanın temel basamaklarıdır.

1.ANESTEZİ VERİLMESİ

Tipik bir kaş kaldırma ameliyatı, damar içine sedasyon sağlayan ilaçların verilmesiyle ya da genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. MediExpert cerrahı, yapılacak kaş kaldırma ameliyatı türüne göre hastanın da görüşlerini alarak en iyi seçeneğe karar verecektir.

2.BAŞLANGIÇ KESİLERİ

Cerrahınız, hastaya özel hedefleri göz önünde bulundurarak kaş kaldırma seçenekleri arasında yer alan liposuction (yağ aldırma) , endoskopi ile kaş kaldırma, geleneksel kaş kaldırma ve şakaklardan kaş kaldırma işlemleri arasından hangisinin sizin için en iyisi olduğuna karar verecektir.

Endoskopi ve geleneksel yolla gerçekleştirilen kaş kaldırma teknikleri, en popüler kaş kaldırma işlemleridir. Endoskopi ile kaş kaldırma işleminde, saç çizgisi boyunca bir dizi küçük kesi yapılırken, geleneksel bir kaş kaldırma işleminde saç çizgisinin arkasında kalan ve bir kulaktan diğerine uzanan uzun bir kesi yapılır. Cilt daha sonra hafifçe kaldırılır, kırışıkları hafifletmek için fazla yağ ve diğer dokular alınır. Daha sonra cilt gerginleştirilir ve alın ile kaş kasları yeniden konumlandırılır.

Kaş kaldırma işlemi için operasyonda oluşturulan kesiler, olguların tamamında saç çizgisi içinde gizlenecek şekilde gerçekleştirilmektedir. ​

3. KESİLERİN KAPATILMASI

Kaşların kaldırılmasından sonra, operasyon için oluşturulan kesiler, çok ince ve çözünür dikişler, cilt yapıştırıcıları veya özel klipsler kullanılarak kesiler tamamen kapatılır. ​ Saçlı deride cerrahi amaçlı zımbalar da kullanılabilmektedir.

KAŞ KALDIRMA İŞLEMİNİN YARARLARI

Kaş ve alın bölgesine yönelik cerrahi işlemlerle aşağıdaki sorunlardan birinde veya daha fazlasında düzelme elde edilebilir:

 • Alındaki yatay kırışıklık çizgileri azalır
 • Burun kemerindeki kırışıklıklar azalır
 • Kaşlar arasındaki dikey kaş çatma çizgilerinde düzelme elde edilir
 • Sarkmış olan kaşların orta ve dış kısımları yükselir
 • Sarkmış olan göz kapakları kaldırılır
 • Şişlik yapan yağ dokusu alınır
 • Kaş bölgesi düzeltilir
 • Kaşlar, daha genç bir görünüm sağlayacak şekilde yeniden konumlandırılır
 • Gözlerdeki yorgun görünüm azalır ve daha parlak ve uyanık bir görünüm kazanırlar
 • Yüz hatları iyileştirilir
 • Daha mutlu ve dostça görünmenizi sağlar ve yüz ifadeniz artık yanlışlıkla kızgın olduğunuz şeklinde anlaşılmaz
 • Kişinin kendisine duyduğu güven artar
 • Uzun ömürlü sonuçlar elde edilir
 • Hasta memnuniyeti yüksektir.
 • Yüzdeki yapıların birbirine uyumu ve estetik dengeleri daha iyi hale gelir.
 • Kişinin kendine güveni artar
 • Geride kalan yara izi belli belirsizdir.
 • Genel olarak daha genç görünüm elde edilir
 • Neredeyse tüm diğer yüz ameliyatları ile güvenle uygulanır

KAŞ KALDIRMA TEKNİKLERİNDEN HANGİSİ BENİM İÇİN EN UYGUNU OLUR?

MediExpert cerrahı, estetik hedeflerinizi, saç çizgisi ve saç stili tercihlerinizi dikkate alarak en iyi seçeneğin ne olduğuna karar verecek ve en iyi kozmetik sonuçları elde ederken aynı zamanda da kesi izlerinin en az düzeyde olmasını sağlayacaktır. Kaş kaldırma seçeneklerinden hangisinin uygun olduğunun belirlenmesinde başvurulan temel kurallardan bazıları aşağıda belirtilmiştir:

 • Koronal kaş kaldırma işlemi, ileri derecede derin kırışıklıklarınız ve kaşlarınızda sarkma olması durumunda iyi bir seçim olabilir
 • Endoskopi ile kaş kaldırma, hafif ve orta şiddette yatay kırışıklıklarınız ile kaşlarınızda sarkma olması durumunda daha uygun olabilir
 • Şakaklardan kaş kaldırma ise geniş bir alnınız olması durumunda daha uygun olabilir

CERRAHİ İŞLEMİN HEMEN SONRASINDA NELER OLABİLİR?

Ameliyat sonrası dönem, iyileşmenin hızla gerçekleşmesi ve hastanın toparlanması için son derece önemlidir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün, aşağıdaki belirtiler meydana gelebilir:

 • Ameliyattan sonraki birkaç saat, müşahede altında kalacaksınız
 • Az düzeyde rahatsızlık hissi yaşayabilirsiniz ve şişlikler oluşabilir; ancak bunların büyük bölümü ameliyattan sonraki bir veya iki hafta içinde ortadan kalkacaktır
 • Alnınız, şişlikler ve morarmanın azalması için sarılacaktır
 • Morarmayı; göz kapaklarınıza müdahale yapılmamış olsa bile özellikle göz kapaklarınızın altında görebilirsiniz. Morarma, tipik olarak üç ve beş gün içinde en üst düzeyine ulaşır ve iki hafta sonra büyük kısmı düzelir.
 • Başa yapılan sargılara benzeyen, esnek yapıda ve bası uygulayan bir sargı kullanmanız istenebilir
 • Şişlik oluşumunun en az düzeyde olması için başınızı yüksekte tutarak sırt üstü uyumanız istenir
 • Özellikle ilk kırk sekiz saatte alnınıza değil, göz çevrenize soğuk paketler ve buz uygulamanız istenir
 • Bir kulağınızdan diğerine doğru ve başınızın üst kısmından kaşlara doğru gerginlik hissedebilirsiniz.

KAŞ KALDIRMA CERRAHİSİ NE KADAR SÜRER?

Kaş kaldırma ameliyatı tek başına yapıldığında, genel olarak 1- 2 saat arasında sürmektedir. Ancak, kaş kaldırma işlemi ile birlikte yüz bölgesinde göz kapağı estetiği, yüz germe ya da diğer kozmetik işlemler de gerçekleştirildiğinden, gerçekleştirilen farklı işlemlerin sayısına ve kapsamına göre ameliyat daha uzun sürebilir.

CERRAHİ İŞLEM UYGULANABİLMESİ İÇİN KAÇ YAŞINDA OLMAM GEREKİR?

Bu işlem için belirlenmiş bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Hastalarımızın çoğu, 40-60 yaşları arasında olma eğilimindedir, ancak bu veriler, işleme uygun olmanız açısından bir sınırlama oluşturmamaktadır.

KAŞ KALDIRMA AMELİYATI SONRASI NASIL BİR AĞRI OLUR?

Ağrıya dayanıklılık hastadan hastaya değişebilse de hastaların çoğunda hafif ile orta düzeyde bir rahatsızlık hissi gelişmektedir. Hastalar genellikle ciltte gerginlikten yakınır. Olası herhangi bir rahatsızlığı azaltmak için ağrı kesiciler reçete edilir ve bu ilaçlar, genellikle sadece birkaç gün kullanılır. Ameliyat sonrasında hastalarda ciddi ağrı olması sık rastlanan bir durum değildir.

YARA İZLERİM GÖRÜNECEK Mİ?

İzler tipik olarak saç çizgisinin arkasına iyice gizlenir ve böylelikle kapatılmaları kolaylaşır. Kesi yerinde çıkan saç teli ya da kılların çok ince olmaları veya hiç çıkmamaları, yara izinin görünür olmasına neden olabilir. Tüm durumlarda, izler zamanla soluklaşma eğilimi gösterir.

İYİLEŞME DÖNEMİ NE KADAR SÜRER?

Ameliyattan sonra hastaların çoğu hafif-orta şiddette rahatsızlık yaşar. Bir miktar uyuşukluk, şişme, morarma ve ciltte gerginlik hissi gelişebilir ve bunların çoğunun bir veya iki hafta sonra geçmesi beklenir. Oluşabilecek rahatsızlık hissinin azaltılması için ağrı kesiciler reçete edilir.

Oluşabilecek şişkinliklerin daha hızlı düzelmesi için başınızı yüksekte tutmanız ve ameliyat sonrasındaki ilk günlerde uyurken üç ya da dört yastıkla yatmanız önerilir.

Alkol kullanımından ve her türlü kan sulandırıcı ilaçtan bir hafta süre ile uzak durulmalıdır. İyileşme süresini kısaltmak ve daha iyi sonuçlar elde etmek için 3 hafta süreyle güneş altında oturmaktan, sıcak su ile banyo yapmaktan ya da saç kurutucunun sıcak hava ayarında saç kurutmaktan kaçınılmalı; ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca saunaya ve buhar odasına girilmemeli ve sigaradan en az 2 hafta ve mümkünse, birkaç hafta daha uzak durulmalıdır.

Ayrıca, birkaç ay boyunca düzenli olarak güneş koruyucu kullanılması güneş yanığı ve hiperpigmentasyonun (ciltte koyu lekeler) önlenmesinde önemlidir. İlk iyileşme süresi, 7-10 gün arasındadır, ancak kaş kaldırma ameliyatından sonra tam iyileşme için genellikle 3-4 hafta gerekir.

MORARMALAR ÖNLENEBİLİR Mİ?

Hastaların çoğunda belli bir oranda morarma gelişmesi beklenir. Ameliyat öncesinde ve sonrasında ikişer gün süre ile Arnica kullanarak ve cerrahınızın önerilerine tam olarak uyarak morarmaları en az düzeye indirebilirsiniz.

KAŞ KALDIRMA AMELİYATINDAN SONRA HASTANEDE KALMAM GEREKİR Mİ?

Bu işlem genellikle ayakta tedavi sınıfında yer alır; başka bir deyişle, gece hastanede kalmanın gerekli olmadığı bir işlemdir.

DİKİŞLER NE ZAMAN ALINIR?

Eğer çözünür özellikte dikiş uygulanmadıysa dikişler, genellikle ameliyattan sonraki bir hafta içinde alınır.

NE ZAMAN ÇALIŞMAYA BAŞLAYABİLİRİM?

Bir kaş kaldırma işleminden sonra 5-10 gün içinde hastaların çoğu masa başı işine geri dönebilirler. Fiziksel olarak zor bir iş için birkaç hafta daha izin almanız gerekebilir. Gerçekleştirilen işlemden sonra cerrahınız, yaptığınız işin zorluğuna göre yeniden işe başlamanız için önerilebilecek tarih konusunda sizi bilgilendirecektir.

AMELİYATTAN SONRA ARAÇ SÜREBİLİR MİYİM?

Ameliyattan sonraki 48 saat içinde araç sürülmemesi önerilir.

CERRAHİ İŞLEM SONRASINDA NE ZAMAN DUŞ ALABİLİRİM?

Genellikle bir kaş kaldırma işleminin ertesi günü duş almanıza izin verilir. Sıcak su ile temastan kaçınılmalı, kaplıcalara girilmemeli, saç kurutma makineleri ve sıcak uygulayan saç biçimlendirme tarakları gibi cihazlar kullanılmamalıdır. Duş alırken ise su, yüzünüze gelmemeli, bedeninize arkadan temas etmelidir. Cerrahınız, gerçekleştirilen ameliyatın türüne bağlı olarak gereken sürenin tam olarak ne kadar olduğu konusunda size bilgi verecektir.

SPOR YAPMAYA NE ZAMAN BAŞLAYABİLİRİM?

Ameliyattan sonraki 7-10 gün içinde hafif egzersizler yapmaya yeniden başlayabilirsiniz. Koşu ve ağır kaldırma gibi zorlu egzersizleri ise 2-3 hafta süreyle yapmaktan kaçınmalısınız. Temas gerektiren sporlara ise ameliyatın üzerinden 6 hafta geçmesinden sonra izin verilmektedir.

KAŞ KALDIRMA AMELİYATLARI YERİNE UYGULANABİLECEK CERRAHİ OLMAYAN SEÇENEKLER VAR MI?

Enjekte edilebilir dolgu maddeleri, Botoks ve lazer, kaşların ve alnın görünümünü iyileştirmek için geçici bir çözüm olabilir. Bununla birlikte, sonuçların dramatik ve uzun ömürlü olması muhtemel değildir; kaş kaldırma ameliyatı, kaş ve alın hatlarının düzeltilmesi için tek kalıcı çözüm olmaya devam etmektedir.

KAŞ KALDIRMA CERRAHİSİ DİĞER İŞLEMLER İLE BİRLEŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Kaş kaldırma cerrahisi ile güvenle gerçekleştirilebilecek çok sayıda farklı kozmetik cerrahi işlem vardır. Yüzde kapsamlı bir yenilenme elde etmek için sıklıkla yüzün diğer kısımları da ele alınır.

Bunlardan bazıları yüz germe, göz kapağı ameliyatı, boyun germe, dudak büyütme, burun estetiği, kulak memesi düzeltme ve çene implantı olabileceği gibi, ayrıca lazer yenileme ve Botoks gibi invaziv olmayan işlemlerdir.

Bu ameliyatların birlikte yapılması sayesinde, iki ayrı ameliyatın risklerinden kaçınılması sağlanır; anestezi bir kez uygulanmış olur, iyileşme süreci en aza indirilmiş olacağından avantajlıdır ve tüm bunlara bağlı olarak zaman ve bütçeden tasarruf edilmiş olunur.

SONUÇLARIN SON HALİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

Kaş kaldırma işleminin sonuçları hemen görülebilir. Ancak, bu sonuçlar kesin sonuçlar olmayacaktır. Şişliğin çoğunun tamamen çözülmesi 2-3 hafta sürebilir ve kaşların ve alnın nihai şeklini ve görünümünü alması olasılıkla ameliyatı takip eden 3-6 ay içinde gerçekleşecektir.

KAŞ KALDIRMA CERRAHİSİNİN OLASI KOMPLİKASYONLARI VE RİSKLERİ

Kaş kaldırma işleminden sonra önemli komplikasyonların ortaya çıkmasının beklenmemesine ve operasyonun genellikle çok güvenli olmasına karşılık, tüm ameliyatlar belli bir dereceye kadar belirsizlik ve risk taşır. Hastalar, elde etmek istedikleri estetik hedeflerden sağlayacakları yararları, ameliyatın olası riskleri ve olası komplikasyonları ile karşılaştırarak değerlendirmek zorundadır. Nadir olmasına rağmen, bazı komplikasyonlar ve riskler şunlardır:

 • Anesteziye ait riskler
 • Şişme ve morarma
 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Seroma (sıvı toplanması) ve hematom (kan toplanması)
 • Olası bir düzeltme ameliyatı için gereklilik doğması
 • Yara izinin istendiği gibi olmaması
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Kaşların konumlarının asimetrik olması
 • İşlem yapılan bölgenin altındaki yapıların zarar görmesi
 • Kesi yerinde saç, kıl dökülmesi
 • Duyu işlevinde geçici değişiklikler
 • Yara iyileşmesinin yetersiz olması

SONUÇLARIN KALICILIĞI NEDİR?

Kaş kaldırma işlemi ile elde edilen sonuçlar, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürüldüğü sürece 5-10 yıl sürebilir. Ancak, sonuçların kalıcılığı yaşlanma, kalıtım, cilt kalitesi veya cilt bakımı ile sigara ve güneş hasarı gibi dış etkenlere bağlıdır. Gerçekten de yıllar sonra bile, yeniden kaş kaldırma ameliyatı yaptırmamış olsanız bile, daha iyi ve daha genç görünmeye devam edeceksiniz.

Ücretsiz Danışma

Numaranızı bırakın, sizi en kısa sürede arayalım
Whatsapp
Telefon