Birçok insan daha iyi bir görünüm elde etmek için ince bir vücuda sahip olmak ister, ancak istenmeyen vücut yağları, yaşlarına bakılmaksızın tüm dünyadaki birçok kadın ve erkek için büyük bir engeldir.

İnsanlar, istenmeyen yağlarından kurtulmak için farklı diyet ve egzersiz programlarına para, zaman ve büyük çaba harcarlar. Bununla birlikte, uygulanan diyetlere ve egzersizlere rağmen inatçı vücut yağlarının kalması oldukça sık bir durumdur. MediExpert tarafından gerçekleştirilen başarılı liposuction ameliyatları ile günümüzde inatçı vücut yağlarının üstesinden gelinebilecek çözüm yolları bulunmaktadır.

YAĞ ALDIRMA (LIPOSUCTION) NEDİR?

“Liposuction”, istenmeyen yağların, emme tekniği ile vücudun çeşitli bölümlerinden alındığı kozmetik bir cerrahidir. Liposuction, aşırı yağların alındığı işlem için kullanılan ortak terimdir. “Lipo” kelimesi, yağ anlamına gelir. Liposuction, sıklıkla “Lipofilling” (yağ enjeksiyonu), “Liposculpture” (yağ şekillendirme), “Lipotransfer” (yağ aktarma), “Lipoplasty” (yağ estetiği) ve “Beden Hatlarının Düzeltilmesi” olarak da adlandırılmaktadır.
Liposuction, vücudu şekillendirmek için gerçekleştirilen bir işlemdir, bir kilo verme yöntemi değildir.

YAĞ ALDIRMA (LIPOSUCTION) İŞLEMİ İÇİN AŞAĞIDAKİ ŞARTLARIN BULUNMASI ZORUNLUDUR

 • Hastanın yaşı, 18'den büyük olmalıdır
 • Hastada, diyabet, koroner arter hastalığı ve kan dolaşımı sorunları gibi kronik hastalıklar bulunmamalıdır.
 • Karında gerçekleştirilecek yağ alma işlemi için, istenmeyen göbek yağlarının miktarının hastanın toplam ağırlığının %30'unu geçmemesi gerekir.
 • Tüm dünyada belirlenen standartlara göre, yağ aldırma işleminde toplam ağırlığın en çok %7'si alınabilir.

YAĞ ALDIRMA (LIPOSUCTION) UYGULANABİLECEK BÖLGELER

MediExpert, aşağıdaki vücut bölgelerinde yağ alma işlemini (liposuction) başarıyla gerçekleştirebilir:

 • Göbek/Karın
 • Meme
 • Boyun
 • Çene
 • Kollar
 • Sırt
 • Kalçalar
 • Bel
 • Basenler
 • Uyluklar
 • Dizler
 • Baldırlar
 • Ayak bilekleri

YAĞ ALDIRMA (LIPOSUCTION) İŞLEMİNDE KULLANILAN TEKNİKLER

Liposuction, temel olarak aşağıda ayrıntıları verilen 4 farklı teknikle yapılabilir: vakum, radyofrekans enerjisi, su akımı ve lazer.

ŞİŞİRİLEREK YAPILAN TÜMASAN TEKNİK (TT)

Geleneksel ve en çok kullanılan liposuction tekniğidir. “Şişen Liposuction”, tedavi edilecek bölgeye enjekte edilen yüksek miktardaki sıvıya işaret etmektedir. Bu işlemde, MediExpert cerrahı tarafından, tuzlu su, damarların sıkışmasını sağlayan epinefrin ve ağrı kesici etki göstermesi amacıyla lidokain içeren bir anestezi ilacından oluşan steril bir sıvı karışım, önceden belirlenen tedavi alanlarına enjeksiyon yoluyla verilir.

Daha sonra cerrah tarafından ciltte küçük kesiler oluşturulur ve cildin altına 'kanül' adı verilen ince bir tüp yerleştirilir. Kanülün işlevi, bağlı bir vakum yoluyla yağı emerek yağın vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Bu işlem lokal anestezi altında yapılabilir ve hastalara daha hızlı iyileşme süresi sunan en güvenli tekniklerden biri olarak kabul edilmektedir.

LAZER DESTEKLİ LIPOSUCTION (LAL)

Yüksek yoğunluklu lazer ışınları ile yağın eritildiği ve fiber bir mikrokanül kullanılarak yağın alındığı bir tekniktir. MediExpert tarafından gerçekleştirilen LAL işleminin aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • İşlem, genellikle lokal anestezi altında yapılır ve tuzlu su, epinefrin ve lidokainden oluşan steril bir sıvı anestezi karışımı, önceden belirlenen tedavi alanlarına kan damarlarının sıkışması ve kan kaybının sınırlanması için enjeksiyon yoluyla verilir.
 • Anestezi tamamlandıktan sonra, cerrah, lazer fiberinin ve mikrokanülün boyutuna uygun olarak maksimum 3 mm uzunluğunda küçük kesileri önceden belirlenen alanda oluşturur. Daha sonra lazer ile belirlenen alanlar doğrudan hedeflenerek oluşturulan kesilerden fazla yağ tam olarak çıkarılır.
 • Lazer enerjisi sayesinde yağ, vücut tarafından emilebilir bir sıvıya eritilerek dönüştürülür.
 • Yağ daha sonra aspiratör tarafından emilir. Hasta sadece aspirasyon sırasında ağrı hissedebilir.
 • LAL için en uygun hastalar; aşırı kilolu olmayan ve sadece kalça, bacak, uyluk, bel ve yüz bölgeleri gibi vücut alanlarında fazladan yağ bulunan kişilerdir.

ULTRASON DESTEKLİ LIPOSUCTION (UAL)

UAL genellikle 'Vaser Liposuction' olarak adlandırılır. Vaser kelimesi; rezonansa giren ses enerjisi titreşimlerinin yükseltilmesi anlamına gelen "Vibration Amplification of Sound Energy at Resonance" teriminin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Aynı zamanda “Vaser Liposelection”, “Vaser Hi Def Liposuction” ve “Ultrason Liposuction” olarak da bilinen bu işlem, ultrason (ses ötesi) dalgaları kullanarak vücut yağlarını sıvılaştıran ve böylelikle kolaylıkla alınmalarını sağlayan bir plastik cerrahi yöntemidir. Eritilen yağın vücuttan uzaklaştırılması, derinin altına yerleştirilmiş olan bir mikro-kanülle yapılır.

UAL tekniği ile yapılan liposuction, vücudu şekillendirmeyi hedefler ve vücut ağırlığı ile ilişkili bir işlem değildir. Bu işlemin güzel tarafı, vücudun belirli bölümlerindeki yağların alınmasına olanak tanımasıdır.

ULTRASON DESTEKLİ YAĞ ALDIRMA (LIPOSUCTION) (UAL) İŞLEMİNİN AŞAMALARI  

MediExpert, UAL Liposuction işleminde aşağıdaki aşamaları gerçekleştirir. MediExpert'in cerrahı, içinde tuzlu su, epinefrin ve lidokain karışımı olan özel bir steril anestezi solüsyonunu aşağıdaki işlevlerin gerçekleştirilmesi için hastaya enjeksiyon yoluyla verir:

 • Kan damarlarının daralması
 • Rahatsızlığı azaltmak için belirlenmiş alanda anestezi sağlanması
 • Ağrı seviyesinin en az düzeye düşürülmesi
 • Kan kaybının azaltılması
 • Belirlenen alanın geçici olarak genişlemesinin sağlanması ve böylelikle yağ dokusunun alınmasını kolaylaştırılması

Anestezi tamamlandıktan sonra, özel olarak tasarlanmış küçük bir metal işlem sondasının girebilmesi için yeterli olan ve birkaç milimetreyi geçmeyecek boyutta küçük bir kesi yapılır. Bu sondalar, daha önceden belirlenmiş alanlardaki yağları titreştirip böylelikle diğer yağ alanlarından kopmasını sağlayan yüksek frekanslı sesler oluşturur.

Mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için hastalara iyileşme döneminde özel bir diyet verilir. Ayrıca, iyileşme sürecini hızlandırmak için doktor tarafından fiziksel masaj terapisi de önerilebilir.

UAL tekniğiyle, dokularda en az düzeyde değişikliğe neden olunur ve kan damarları ve sinirler gibi diğer vücut yapıları zarar görmeden sadece yağ hücrelerinin hedeflenmesiyle olağanüstü sonuçlar elde edilebilir.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda UAL tekniği kullanılabilir. Özellikle altılı karın kası ya da baklava olarak bilinen karın görünümünü isteyen erkekler ve karın bölgesindeki inatçı vücut yağlarını aldırıp vücutlarını yeniden şekillendirmeye istekli kadınlar için liposuction için en iyi teknik olarak kabul edilir. Bunlara ek olarak, UAL'nin, erkeklerde göğüs bölgesi ve sırt için de uygun bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır.

GÜÇ DESTEKLİ LIPOSUCTION (PAL)

Bu teknikte, elektrik motoruyla hızlı bir biçimde içeri ve dışarı hareket etmesi sağlanan ya da hava kompresörü ile kendi etrafında döndürülen bir kanül (ince bir tüp) kullanılır. Bu titreşim ile alınması planlanan yağın sert kısımlarının cerrah tarafından rahatça alınmasına yardımcı olunur ve yağın alınması daha tamı tamına gerçekleştirilebilir.

Ayrıca, PAL tekniği sıklıkla hastalarda ağrının ve şişliklerin daha az olmasına yardımcı olabilmektedir. Özellikle ayak bilekleri, kollar ve dizler gibi vücudun daha küçük kısımlarında çok etkili olduğu kanıtlanmış bir tekniktir.

LIPOSUCTION SONRASINDA NE OLUR?

Ameliyattan sonra, hastaların çoğunun yönetilebilir bir ağrısı olur ve kırıklık hissederler. Hastanın rahat etmesi için ağrı kesiciler verilir.

LIPOSUCTION İŞLEMİNİN KALICILIĞI NE KADAR SÜRER?

İşlemin süresi, hedeflenen alanın büyüklüğü ile ilgilidir. Ameliyatın yapılması genellikle 1-3 saat sürer.

İYİLEŞME DÖNEMİ NE KADAR SÜRER?

Hastalara, liposuction işleminden sonra işlerinden 2-5 gün izin almalarını tavsiye ediyoruz. Bu süre zarfında, evin içinde bile olsa, kısa yürüyüşler yapılmasını öneriyoruz. Vücut, liposuction işleminin gerçekleştirilebilmesi için açılan kesiler nedeniyle ortaya çıkan hücre hasarını onarmaya çalıştığından, ameliyat sonrasındaki ilk hafta içinde şişlik ve morlukların olması iyileşme sürecinin normal bir parçasıdır. Hafif egzersizlere başlamak için hastalara işlemden sonra 2-3 hafta beklemeleri tavsiye edilmektedir; bu süre içinde şişlikler ve morarmaların geçmiş olması beklenmektedir. Hastalar, işlemden sonraki 4 hafta içinde başlangıç sonuçlarını görmeye başlayabilir. 5 hafta sonra, hastaların normalde yaptıkları egzersizleri yeniden yapmaya başlamaları beklenir. Hastaların, egzersiz programlarını uygulamaları, cerrahi sonrasında kilolarını korumaları açısından önem taşımaktadır. 6-8 hafta sonra hastalar nihai sonuçları görebilir; bu sırada tüm yara izleri neredeyse tamamen silikleşmiş olacaktır.

YAĞ ALDIRMA (LIPOSUCTION) İŞLEMİ SONRASINDA HASTANEDE UZUN SÜRE KALMAM GEREKİR Mİ?

Liposuction, genellikle birkaç saatlik bir işlemdir ve hasta, anestezinin etkileri ortadan kalktıktan sonra hastaneden ayrılabilir. MediExpert'in doktoru, sadece geniş alanlara müdahale edilen durumlarda hastanede bir gece kalmanızı tavsiye edebilir.

YAĞ ALDIRMA (LIPOSUCTION) İŞLEMİ RİSKLİ MİDİR VE İSTENMEYEN DURUMLARA (KOMPLİKASYONLARA) YOL AÇAR MI?

Yaygın riskler sadece sınırlıdır ve diğer tüm cerrahi işlemlerle benzerdir. Liposuction ile, işlemden sonra görülen morarma ve şişlik dışında komplikasyon görülmez ve bunlar da zaman içinde kaybolurlar.

YAĞ ALDIRMA (LIPOSUCTION) İŞLEMİNDEN SONRA YARA İZLERİ OLUR MU?

MediExpert'in son teknoloji yöntemleri kullanması sayesinde sadece küçük bir iz ya da küçük bir kesi hattı olacaktır ve bu da zaman içinde tamamen kaybolacaktır. MediExpert'in önceliği, cildin doğal görünümünü göz önünde bulundurarak liposuction işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. Böylelikle, ilgili bölge gizli kalır ve işlem sonrasında mümkün olduğu kadar az belli olur.

YAĞ ALDIRMA (LIPOSUCTION) SONRASINDA ÖZEL GİYSİLER GİYMEM GEREKİR Mİ?

Evet, müdahale edilen alana bağlı olarak, destekleyici giysilerin (elastik kemer ya da korseler) en az 3-4 hafta süreyle daimî olarak kullanılması önemle tavsiye edilmektedir. Bu giysiler morlukları ve şişliği azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, derinin, yeni vücut biçimine uyum sağlamasına da yardımcı olurlar. MediExpert, bu kıyafetlerin nasıl kullanılacağı ve liposuction işleminden sonra tam olarak nelerin yapılması gerektiği konularında size ayrıntılı talimatlar verecektir.

LIPOSUCTION SONRASINDA HANGİ OLUMLU SONUÇLARI BEKLEMELİYİM?

Liposuction sonrasında pek çok yarar elde etmiş olacaksınız. Bunlar; fazla yağ ile ilgili sonuçlar, kaslarda ve kemiklerde rahatlama, formda ve yenilenmiş bir görünüm, vücudun hareket kabiliyetinin artması, fiziksel aktivitelerin kolayca yapılabilmesi ve daha da önemlisi kişinin daha kendine güvenen bir kişilik geliştirmesidir.

LIPOSUCTION KALICI BİR ÇÖZÜM SUNAR MI?

Evet, liposuction, vücudunuzun yeni şeklini korumak için bazı fiziksel aktivitelerle birlikte diyetinize bağlı kaldığınız sürece kesinlikle kalıcı bir çözüm sunar.

LIPOSUCTION BÜYÜK BİR CERRAHİ İŞLEM MİDİR?

Büyük bir cerrahi işlem değildir ve en az düzeyde müdahale ile yerine getirilen bir işlem olarak ele alınabilir.

LIPOSUCTION SONRASINDA GERİDE KALAN DERİLERİM GEVŞEK GÖRÜNÜR MÜ?

Esnek yapısı sayesinde, deri yeni verilen biçime başarı ile uyum sağlama kapasitesine sahiptir. Ayrıca, ilgili vücut bölgesine yönelik bazı egzersizlerin yapılması da vücudun sıkılaşmasına yardımcı olacaktır.

LIPOSUCTION, OBESİTE TEDAVİSİ MİDİR?

Kilo verme, liposuction işleminin doğal bir sonucudur. Ayrıca, liposuction, bedene yeniden biçim verilmesi için fazlalık yapan yağların alınmasını amaçlayan kozmetik bir işlemdir. Daha da önemlisi, hastaların kendilerine güvenlerini bir kez daha kazanmalarına yardım eden ve tüm vücutta dengeli görünüm sağlayan bir yaklaşımdır.

KARIN ESTETİĞİ İLE YAĞ ALDIRMA (LIPOSUCTION) AYNI MI?

Karın estetiği, sadece karın bölgesi ile sınırlı farklı bir plastik cerrahi türüdür, oysa liposuction vücuttaki her bölgeye uygulanabilir.

LIPOSUCTION İŞLEMİ SELÜLİTLERE YÖNELİK İŞLEMLERİN YERİNİ TUTABİLİR Mİ?

Selülit tedavisi liposuction işleminden farklı olmasına karşın, belirli bazı küçük selülitli bölgelerde olumlu bir etkisi olabilir.

LIPOSUCTION DİĞER CERRAHİLERLE BİRLİKTE YAPILABİLİR Mİ?

Liposuction, müdahalenin en az düzeyde olduğu farklı türde işlemlerle başarılı bir şekilde uygulanabilir. Böylelikle hastaya birden fazla defa anestezi verilmesi gerekmez ve zaman ile bütçeden tasarruf sağlar.

Ücretsiz Danışma

Numaranızı bırakın, sizi en kısa sürede arayalım
Whatsapp
Telefon