Uyluk bölgesi, sıkı ve oranlı konturları olan uyluklar elde etmek amacıyla, geleneksel kilo verme yöntemlerine, sonu gelmeyen süreler ayırdıktan sonra birçok kadın ve erkekte büyük hayal kırıklıklarına neden olabilir.

Yaşlanma ve kilo dalgalanmalarının neden olduğu uyluk sarkmalarının üstesinden gelmek için sadece egzersiz ve diyet doğrudan yeterli değildir. Uyluklarda ortaya çıkan inatçı yağ dokularının ve ciltteki sarkmaların üstesinden gelmek için uyluk germe işlemi bir çözümdür.

Uyluk germe, daha sıkı ve kas tonu belli olan uylukların elde edildiği başarılı işlemler sayesinde günümüzde çok popüler hale gelmiştir.

UYLUK GERME NEDİR?

Uyluk germe işlemi, cilt ve yağ dokusu fazlalıklarının uylukları yeniden biçimlendirmek için alındığı "uyluk estetiği" işlemi olarak da bilinir. Bu işlemle cildin daha pürüzsüz olması ile kalçaların ve bedenin alt kısımlarının daha orantılı bir kontura sahip olması sağlanır ve genel olarak daha estetik ve tatmin edici bir çerçeve ortaya çıkar.

UYLUK GERME İŞLEMİNİN ARKASINDAKİ NEDENLER

Sağlıklı bir yaşam tarzı, diyet ve egzersiz programlarına rağmen, bazı kişiler uyluklarının görünümünden memnun olmamaktadır.

Uyluk germe işlemi uygulanan kişilerde genellikle aşağıdaki şikayetlerden en az biri bulunmaktadır:

 • Ciltte gevşeme
 • Orantısız görünümlü geniş uyluklar
 • Sürtünmelere bağlı ağrı
 • Vücudun üst ve alt kısmına uygun bedenlerde giysi bulma güçlüğü
 • Cildin sarkmasına çözüm olmayan egzersizler
 • Kilo kaybıyla ortaya çıkan cilt sarkmaları ve bollanmalar
 • Öz güvenini kaybetmek
 • Birbirine sürtünmeye ve ciltte tahrişlere neden olan kalın uyluklar

UYLUK GERME KİMLERE UYGULANABİLİR?

Uyluklarınızda sarkma varsa, uyluk germe işlemi size daha ince ve daha genç bir görünüm kazandırabilir. Uyluklarının daha biçimli olmasını arzulayan kişiler uyluk germe için iyi birer adaydır. Bununla birlikte, bu işlem için belirli şartların karşılanması gerekir ve bazı hastalar, bu işlem için daha uygundur. Aşağıdaki koşullara sahipseniz, ideal bir uyluk germe adayısınız demektir:

 • Nispeten sabit bir beden ağırlığına sahip olmak
 • İç, dış ve medial uyluk bölgelerinin etrafında istenmeyen yumuşaklıkta dokuya sahip olmak
 • Genel olarak sağlıklı olmak
 • Psikolojik olarak sağlıklı olmak
 • Son zamanlarda çok kilo vermiş olmak ve deri fazlalıklarından kurtulmak istemek
 • Vücut oranlarını bu işlemle dengelemek istemek
 • Uyluk ve bacaklardaki çatlak izlerini düzeltmenin yollarını arıyor olmak
 • İşlem sonrasında sağlıklı bir diyet ve egzersiz programına uymayı taahhüt etmek
 • İyileşmeyi engelleyecek veya cerrahi riskini artıracak tıbbi koşullara sahip olmamak
 • Sigara kullanmamak ya da sigarayı bırakmış olmak
 • İşlem hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmak

AMELİYATTAN ÖNCE

Ameliyattan önce hastanın gerçekleştirilecek işlem için yeterince sağlıklı olduğundan emin olmak için aşağıdaki işlemlerin yerine getirilmesi gerekmektedir:

 • Sigara ve alkolden birkaç hafta uzak durulması
 • Kapsamlı tıbbi testlerin yapılması
 • Beden ağırlığının sabit tutulması
 • Kan sulandırıcıların tüm türlerinin alınmasından kaçınılması
 • Komplikasyonlara yani istenmeyen durumlara neden olabileceğinden diğer tüm ilaçların ayrıntılı olarak gözden geçirilmesi
 • Uykusuz kalınmaması

UYLUK GERME AMELİYATI TÜRLERİ

Bireylerin ihtiyaçlarına göre gerçekleştirilecek uyluk germe işlemi için uygulanabilecek farklı teknikler vardır. İşlemin türü beden tipine ve bireylerin elde etmek istedikleri sonuçlara göre farklılıklar gösterir ve bu nedenle uyluk germe işleminde kullanılan teknikler yağ, cilt ve doku fazlalıklarının alınması için gerçekleştirilecek kesinin biçimine ve boyutuna göre sınıflandırılırlar.

MediExpert cerrahı, sizin durumunuzu değerlendirdikten sonra gereksinimleriniz için en uygun seçeneği size önerecektir.

Mini Uyluk Germe

Uyluğun tamamında işlem yapmak yerine özellikle uyluğun üst kısmındaki sarkan dokular hedeflenir. Sadece kasık bölgesinde oluşturulan kesi, yağ alma işlemi (liposuction) için kullanılır ve bu işlemin ardından ciltteki fazlalıklar alınır. Bu işlemde cilde uygulanan müdahale en az düzeyde olduğundan iyileşme süresi de daha kısadır.

İç (Medial) Uylukları Germe

Derinin esnekliğinin azalmasına neden olan egzersize dirençli yağ varlığında olduğu kadar deri fazlalıklarının ve sarkmalarının hafif ve orta derecede olduğu durumlar için iyi bir seçim olan bu işlemde uylukların üstteki iç kısımları hedeflenir. Genellikle bu prosedür uygulanan kişiler, egzersiz ve diyet uygulamalarına rağmen bu bölgedeki yağ dokusuyla sürekli mücadele içinde olan kişilerdir.

Bunun yanında, önemli miktarda kilo kaybından sonra, uylukların üst kısmında esneklik kaybı ve sarkmalar ortaya çıkar. Birçok kişiye, kilo kaybı nedeniyle meydana gelen deri fazlalıklarının ortadan kaldırılması için iç uyluk germe işlemi uygulanır. Bu işlem, ayrıca yaşlanma nedeniyle cildi gevşeyen ve sarkan hastalar tarafından da talep edilmektedir.

İç çamaşırlarının altında kalacak ve mümkün olduğunca fark edilmeyecek derecede nispeten kısa bir kesi gerçekleştirilir. MediExpert cerrahı daha sonra hedeflenen bölgeden bir parça deriyi ve yağı alır ve daha iyi bacak hatları elde etmek için kalan cildi sıkılaştırır. Yağ alma (liposuction), bireyin ihtiyacına bağlı olarak bu işleme dahil edilebilir.

Dış Uyluk Germe (LATERAL UYLUK GERME)

Bu işlemde, uyluğun dış kısmındaki deri ve yağ alınarak bacağın önündeki ve dışındaki derinin sıkılaştırılması amaçlanır.

Kesi, bel çevresinde oluşturulduktan sonra, gereksinimlerinize ve tercihlerinize göre belirlendiği şekilde uyluk ve kalçalarda yağ alma (liposuction) işlemi gerçekleştirilir. Doku fazlası daha sonra yukarı çekilir ve kalça kemiğine sabitlenir; böylelikle beden hatlarının daha düzgün ve sıkı olması sağlanır.

Bu işlemde kesi daha uzun olduğu için, çoğu iç çamaşırının altında kalacak ancak geride belirgin bir iz kalacaktır. Bununla birlikte, bireylerin çoğu elde edilen sonuçların karşılığında bu yara izini tercih etmektedirler.

Dikey Uyluk Germe

Uyluk etrafındaki deri fazlalığının tamamı hedeflenir. Dikey uyluk germe, uyluğun alt ve orta bölümlerine olduğu kadar üst bölgelerine de odaklanarak gerçekleştirilirken, iç uyluk germede yalnızca üst bölgeler hedeflenmektedir.

Vücudun daha geniş bir alanı hedeflendiğinden bu sefer daha uzun bir kesi oluşturulması gerekir. Oluşturulan kesi, kasıktan başlar ve dizin iç bölgesine kadar uzanır. İç uyluk germe sonrasında oluşacak yara izi iç çamaşırların çoğu tarafından örtülse de kalan izler görülecektir.

Bacaklar açıldığında, T şeklindeki izler ortaya çıkacak ama kapalı tutulduklarında fark edilmeyecektir.
Bu işlem, sadece deri fazlalıklarının büyük miktarlarda alınması gereken bireylere önerilmektedir.

MEDIEXPERT UYLUK GERME İŞLEMİNİN ADIMLARI

Genel olarak aşağıdaki aşamalar uygulanır. MediExpert'in cerrahı, ameliyat öncesinde kendisine danıştığınızda bu aşamaların ayrıntılarını size açıklayacaktır.

1. ANESTEZİ VERİLMESİ

Klasik bir uyluk germe işlemi genel anestezi altında yapılır. Bununla birlikte, bazı durumlarda damar içinden verilen yatıştırıcı ilaçlarla sedasyon da uygulanır veya zaman zaman ikisi birlikte uygulanabilir. MediExpert'in cerrahı size en iyi çözümü sağlayacaktır.

2. BAŞLANGIÇ KESİLERİ

Kesilerin uygulandığı biçimler, hastaların gereksinimlerine, yapılacak olan uyluk germe işleminin türüne ve düzeltmenin derecesine bağlı olarak, uygulanacakları alan veya alanlara göre farklılık gösterir. Tipik bir uyluk germe prosedüründe, kasık bölgesinde başlayıp aşağı doğru uzanan bir kesi oluşturulur ve bu kesi bazen dize kadar uzanır.

MediExpert cerrahı, oluşturulan bu kesilerden yararlanarak, önce alttaki dokuları sıkılaştırır; daha sonra, yağ ve deri fazlalıklarını alır ve uyluğun görünümünü düzeltmek amacıyla geride kalan deriyi yeniden biçimlendirir.

Oluşturulan kesilerin boyutu, mevcut deri fazlalığının miktarına ve işlemin kapsamına bağlı olarak değişecektir.

Hangi işlem yapılırsa yapılsın, kesiler stratejik olarak genellikle iç çamaşırları ve giysilerin altında kalan alanlara yerleştirilir.

3. KESİLERİN KAPATILMASI

Kesiler, daha sonra alttaki dokulara atılan derin destek dikişleriyle kapatılır ve böylelikle yeni biçim verilen vücut hatlarının kesiler iyileştikten sonra sarkmaması amaçlanır

UYLUK GERME İŞLEMİNİN YARARLARI

 • Vücut daha orantılı ve daha biçimli olur
 • Uyluklar daha pürüzsüz ve daha sıkı hale gelir
 • Gevşemiş olan deri uylukların iç ve dış kısımlarında daha sıkı hale gelir  
 • Dizlerin üstündeki istenmeyen yağlar, uylukların iç ve dışındaki yağlarla birlikte alınır
 • Kişinin bedenine duyduğu güven ve kendine güveni yenilenir
 • Kilo kaybı sonrasında oluşan cilt fazlalığı azaltılır
 • Uylukların birbirine sürtünmesi ortadan kaldırılır.
 • Selüliti azaltır ve ciltteki çukurlu görünüm azaltılarak hastaya yarar sağlar
 • Kıyafetler vücutta daha çekici durur

UYLUK GERME İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

Hastadan hastaya değişen bu işlem genellikle 2-3 saat sürer. Başka bir işlemle birleştirildiğinde bu süre daha uzun olabilir.

BU İŞLEM SADECE KADINLAR İÇİN MİDİR?

Bu işlem erkeklerde de gerçekleştirilmektedir; ancak hastaların büyük çoğunluğu kadındır.

UYLUK GERME İŞLEMİ AĞRILI MIDIR?

İşlem genel anestezi altında yapıldığından bireyler işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmezler. Bireysel sonuçlar değişebilse de herhangi bir olası rahatsızlığı azaltmak için reçete edilen ağrı kesiciler sayesinde işlemden sonra yönetilebilen ve üstesinden gelinen az miktarda bir ağrı görülür.

UYLUK GERME SONRASINDA YARA İZİ KALIR MI?

Tüm ameliyatlar belli bir oranda yara izine neden olsa da uyluk germe sonrasında, maalesef, çoğu plastik cerrahi türüne göre daha fazla yara izi kalmaktadır. Bununla birlikte, MediExpert cerrahları, kesileri mümkün olduğu kadar gizli kalacakları yerlerde oluşturarak yara izlerinin görünür olma düzeyini mümkün olduğunca düşürmeye öncelik verir; böylelikle, izler giysiler tarafından kolayca gizlenebilir.

Ayrıca, sınırlı uyluk germe işlemleri, kasıktan başlayıp uyluğun bir kısmına doğru aşağıya uzanan kısa bir kesi gerektirmektedir; bu da yaranın giyilen etek ya da şortların altında kalmasına olanak tanır. İşlemin kapsamı genişledikçe daha uzun bir kesi ve bunun neden olduğu daha uzun bir uyluk germe izi oluşacaktır.

İzler kırmızıdan mor renge döndükçe işlemden 4-6 hafta sonra daha pürüzsüz bir hal alacaktır. İzlerin hafiflemesi tipik olarak 2-3 ay alır ve 4-5 aylık bir süre içinde soluk bir görünüm alırlar.

Deride renk değişikliklerine neden olabileceğinden, işlemden sonra en az 3 ay güneş altında kalmamak önemlidir. Güneşin giysi altındaki yara izlerine bile ulaşabileceği göz önünde bulundurarak, işlemden sonra en az bir yıl boyunca sürekli olarak güneş koruyucular kullanılmalıdır.

Her ne kadar çoğu kişi, fazla yağ ve deri sarkmalarına kıyasla yara izlerini tercih etse de bir uyluk germe işleminden geçmeyi düşündüğünüzde iz kalması konusu, işlemin değerlendirilmesi gereken bir yönüdür.

İYİLEŞME DÖNEMİ NE KADAR SÜRER?

Uyluk germe işleminden sonra, birkaç hafta sürebilen şişlik ve morarmalar oluşması çok yaygındır. Şişliği en aza indirmek ve cildin sıkılaşmasını desteklemek için işlem tamamlandıktan sonra kesilere bandaj veya kompresyon (bası) oluşturan giysiler uygulanabilir.

MediExpert cerrahı, uyluk bölgesinde sıklıkla birkaç gün boyunca bir miktar ağrı hissedileceği için olası rahatsızlıkların üstesinden gelmek amacıyla size ilaç reçete edecektir.

Uyluk germe işlemi için gereken tipik bir iyileşme süresi yaklaşık 1-2 hafta sürer. Genellikle bir hafta süreli yatak istirahati önerilmektedir. MediExpert cerrahları, iyileşme deneyiminizin daha da iyi olması için size işlem sonrası bakım için özel talimatlar verecektir.

UYLUK GERME SONRASINDA HASTANEDE KALMAM GEREKİR Mİ?

Genellikle bu işlem "ayakta tedavi" sınıfında yer aldığından hastanede yatmaya gerek yoktur. Ancak, en azından ameliyattan sonraki ilk gecede yanınızda refakatçi olarak birisinin kalması gerekir. Bu nedenle, evinize ya da otelinize bir şoför tarafından götürüleceksiniz.

NE ZAMAN ÇALIŞMAYA BAŞLAYABİLİRİM?

Genellikle 7-10 gün süreyle çalışılmaması önerilir. Ancak, zorlu aktiviteler gerektiren işlerde, uyluk germe işleminin kapsamına göre 4-8 haftalık iyileşme süresi dikkate alınarak işten ayrı kalınması gereken süre planlanmalıdır.

İŞLEMDEN SONRA ARAÇ SÜREBİLİR MİYİM?

Uyluk germe işleminin doğası gereği, ameliyattan sonraki 10 gün boyunca araç kullanmaktan kaçınılmalıdır.

UYLUK GERME İŞLEMİ SELÜLİTLERİMİN ORTADAN KALDIRILMASINA YARDIMCI OLUR MU?

Selülit, cildin altındaki fibröz (ipliksi) bağ dokusuna baskı yapan yağ nedeniyle ortaya çıkan ve kadınların büyük çoğunluğunu etkileyen sinir bozucu bir sorundur. Bazı cerrahlar, selülitlerin vücut germe ve uyluk germe işlemlerinin birlikte yapılmasıyla ele alınabileceğini iddia etse de bu sadece geçici bir çözüm olabileceği için uygulanabilecek en iyi seçenek olmayacaktır.

Selülit için uygulanabilecek lazer tedavileri, ses dalgası tedavileri, ilaç ve derin masaj tedavileri gibi cerrahi olmayan alternatif tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

YAĞ ALDIRMA (LIPOSUCTION) MI, YOKSA UYLUK GERME Mİ TERCİH ETMELİYİM?

Eğer temel sorun uyluk bölgesinde fazlalık yapan istenmeyen yağ dokusu ise, yağ aldırma (liposuction), uyluk germeye göre daha iyi bir seçenektir. Buna karşılık, uylukların genel olarak hatları bozulmuşsa ve ciltte sarkmalar varsa, uyluk germe düşünülmelidir.

Öte yandan, uyluğun dışındaki yağlar için yağ aldırma işlemi ve uyluğun iç kısımlarını ele almak için uyluk germe işlemi eş zamanlı olarak birlikte de uygulanabilir.

DİKİŞLER NE ZAMAN ALINIR?

Dikişler, gerçekleştirilen uyluk germe işleminin türüne ve düzeltmenin derecesine bağlı olarak işlemden sonra 1-2 hafta içinde alınır.

OLASI YAN ETKİLER VE KOMPLİKASYONLAR (İSTENMEYEN DURUMLAR) NELERDİR?

Uyluk germe, genellikle çok güvenli bir kozmetik işlemdir. Uyluk germe işlemi için riskler çok nadir olmasına rağmen, tüm ameliyatlar bir miktar komplikasyon (istenmeyen durum) riski taşır. Morarmalar, yara izi ve şişlik sık görülürken, uyluk germe işlemiyle ilişkili bazı olası yan etkiler ve komplikasyonlar aşağıdaki gibidir:

 • Bacaklarda sıvı birikimi
 • Kan pıhtıları oluşması
 • Asimetri
 • Yara kenarlarının ayrılması
 • His kaybı
 • Yara iyileşmesinin yetersiz olması
 • Bulantı
 • Enfeksiyon
 • Gerginlik hissi

UYLUK GERME DİĞER CERRAHİ İŞLEMLE İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Ne yazık ki, derinin sarkması ve gevşemesi birçok kişide sadece uyluk bölgesi ile sınırlı değildir. Uyluk germe işlemi, sıklıkla kalçalar, kollar ve mide gibi bedenin başka bölgelerinde gerçekleştirilen işlemlerle birlikte uygulanır. Tipik bir uygulama, uyluk germenin kalça kaldırma işlemi ile gerçekleştirilmesidir. Özellikle, dış uyluk germe işlemi, BBL (Brezilya Tipi Kalça Kaldırma) ile birleştirilmektedir.

Bunun sonucu olarak da çoklu ameliyatlar çok yaygındır ve hastanın sağlık durumu ve toplam anestezi alınacak süre dikkatle değerlendirildikten sonra MediExpert cerrahının onay vermesi ile uygun bir biçimde gerçekleştirilebilir.

BEKLEYEBİLECEĞİM SONUÇLAR NELERDİR? SONUÇLAR KALICI OLACAK MI?

Sonuçlar, sağlıklı bir yaşam tarzı sağlanması ve istikrarlı bir kiloda kalmak koşuluyla kalıcı olacaktır. Bununla birlikte, yaşlanma nedeniyle yıllar içinde derinin sıkılığı ve esnekliğinde doğal kayıplar meydana gelebilir. Öte yandan, gözle görülebilir bazı izler kalabilir ve zaman geçtikçe kademeli olarak iyileşir ve önemli ölçüde kaybolur.

SONUÇLARIN SON HALİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

İşlemden hemen sonra uyluk şeklinde bir düzelme olacağından, uyluk germe sonuçları hemen görülebilir. Ancak şişliğin tamamen çözülmesi ve nihai sonuçların görülmesi için birkaç ay gerekir.

Ücretsiz Danışma

Numaranızı bırakın, sizi en kısa sürede arayalım
Whatsapp
Telefon