Düz bir karın sahip olmak, insanların çoğunun arzu ettiği bir şeydir, ancak herkes bunun için çaba göstermeye istekli değildir. Karnın şeklinde bozulma ve sıkılığının kaybolması, kişinin bedeninden memnuniyetsizlik duymasına yol açarak sıklıkla depresyona girmesine ve kişinin kendine duyduğu güvenin azalmasına neden olabilmektedir.

Kilo kaybının pek de mümkün olmadığı çok sayıda olgu vardır. Bu durumda, düz bir karına sahip olmak için en iyi çözüm, karın estetiği işlemidir. MediExpert'in gerçekleştirdiği başarılı karın estetiği ameliyatları, aşırı yağların üstesinden gelmeniz ve biçimli, düz bir karın sahibi olmanız için farklı çözüm yolları sunabilmektedir.

KARIN BÖLGESİNİN BİÇİMİNİ KAYBETMESİNİN ARKASINDAKİ NEDENLER

Aşağıdakiler, karın bölgesinde ortaya çıkan biçim kaybını tetikleyen ana faktörlerdir:

 • Yaşlanma
 • Gebelik
 • Kalıtım
 • Aşırı kilo kaybı/kilo alımı

KARIN ESTETİĞİ İÇİN KİMLER İYİ BİRER ADAYDIR?

Karın estetiği, oldukça başarılı sonuçları olan ve iyi bilinen bir işlemdir. Hastalara, kararlarını tamamen kendilerinin vermelerini ve sadece bir başkasının isteğini yerine getirmek için bu işlemi yaptırmamalarını tavsiye etmekteyiz. Araştırmalar, en iyi sonuçların, ideal beden ağırlığına mümkün olduğunca yakın kiloda olan bireylerde alınabileceğini göstermektedir. Aşağıdaki koşullardan bir veya daha fazlasına sahipseniz, iyi bir karın estetiği adayısınız demektir:

 • Karın bölgesinde veya göbek deliğinin çevresinde yoğunlaşan yağ dokusu
 • Zayıf ve birbirinden ayrı duran karın kasları
 • Karın derisinde fazlalıklar ve sarkmalar
 • Daha önce yağ aldırma (liposuction) işleminin uygulanmış olması ancak karın biçiminde tam bir düzelme elde edilememesi
 • Vücudun geri kalanına göre dengesiz görünümlü bir karın
 • Karnın görünüşünden rahatsızlık duyulması

KARIN ESTETİĞİ TÜRLERİ

MediExpert, hastanın estetik hedeflerine bağlı olarak uygulanabilecek üç karın estetiği yönteminden birini önerecektir.

MİNİ KARIN GERME

Mini karın germe olarak da bilinen “mini karın estetiği” işleminde, kaslarda sıkılaşma yapılmaz ve göbek deliği yeniden konumlandırılmaz. Sadece fazla yağ dokusu ve sarkan deri alınır. Bu işlem, göbek deliğinin altında, karnın bölgesinde yer alan istenmeyen göbeklerinden kurtulmak isteyen bireyler için idealdir.

Bu işlemde, çoğunlukla aşırı kilo kaybı/alımı ve hamilelik nedeniyle gelişen karın kaslarında ayrılma durumuna müdahale edilmemektedir. Klasik karın germeye göre tipik bir mini karın germede, kesinin boyu daha kısadır, ameliyat daha kısa sürer ve iyileşme daha çabuk gerçekleşir.

KLASİK KARIN GERME

Tam kapsamlı olarak gerçekleştirilen karın germe işlemi, “tam kapsamlı karın estetiği” ya da “klasik karın germe” olarak da bilinir. Bu işlem; karın duvarının bütün uzunluğu boyunca, göbek deliğinin altındaki ve üstündeki bölgelerin ele alınması gerektiğinde uygulanır. Klasik karın germede, deri, göbek deliğinin üzerinden aşağı doğru çekileceği için göbek deliğinin mutlaka yeniden konumlandırılması gerekir.

Bu işlem, fazla deri alındığı ve genel yuvarlak görünümle birlikte gevşeyen kaslara çözüm getirildiği için en fazla müdahalenin gerektiği teknik olarak değerlendirilmektedir. Bu kasların doğal şeklini kaybetmelerine genellikle beden ağırlığındaki inip çıkmalar ve hamilelik neden olmaktadır.

Bu işlemde, alt karın boyunca pubik kemiğin hemen üzerinde, sıklıkla bir kalçadan diğerine uzanan U şeklinde ya da yatay bir kesi yapılır. Kesi oluşturulurken ortalama yüzme giysileriyle üzeri kaplanabilecek şekilde olmasına dikkat edilir; böylelikle bikininin altında kalabilecektir. Yağ dokusu ve deri, karın kaslarından başlayıp göğüs kafesinin alt kesimine kadar ayrılır.

Genellikle göbek deliği çevresinde ikinci bir kesi gerçekleştirilir ve bu işlemi, genellikle göbek deliğinin altındaki yağın ve fazla derinin alınması izler. Sırasıyla, karın kasları sıkılaştırılır ve enfeksiyon riskinin en düşük düzeyde tutulması amacıyla, fazladan birikebilecek vücut sıvılarının toplayacak bir veya iki dren, derinin altına yerleştirilir. Kapsamlı bir karın germe işlemi sonrasında, biçimlenmiş ve sıkı bir karın ve en doğal görünen sonuçlar elde edilmektedir.

GENİŞLETİLMİŞ KARIN GERME

Genişletilmiş karın estetiği olarak da bilinen genişletilmiş karın germe, karına yapılan işlem ile eş zamanlı olarak kalçalara ve yanlara da müdahale edilmesi gereken bireylere uygulanmaktadır. Bu işlemde, yan tarafta gerçekleştirilen yatay bir kesinin yanı sıra uzun bir dikey kesi de oluşturulur; böylelikle cerrahın, yanlar da dahil olmak üzere alt ve üst karın bölgelerindeki fazla deriyi alması ve aynı zamanda karın duvarını sıkılaştırması mümkün olur.

Çok sayıda hamileliği olan ve kilo verme ameliyatı sırasında ya da egzersiz ve diyet yoluyla fazla miktarda kilo vermiş olan bireyler için idealdir. Bu işlemle, genişletilmiş karın estetiğinin daha uygun bulunduğu ancak standart bir karın estetiği ya da yağ aldırma işlemi uygulanan bireylerde oluşan yanlardan taşmaların oluşması önlenebilir. Daha uzun bir kesi gerektirmesine rağmen, bu işlemde oluşturulan kesinin izi, sıklıkla çoğu yüzme kıyafetinin altında kalmaktadır.

AMELİYATTAN ÖNCE

Ameliyattan önce hastanın gerçekleştirilecek işlem için yeterince sağlıklı olduğundan emin olmak için, aşağıdaki işlemlerin yerine getirilmesi gerekmektedir:

 • Sigara ve alkolden birkaç hafta uzak durmak;
 • Kapsamlı tıbbi testlerin yapılması;
 • Kan sulandırıcıların tüm türlerinin alınmasından kaçınılması;
 • Komplikasyonlara neden olabileceğinden diğer tüm ilaçların ayrıntılı olarak gözden geçirilmesi.

KARIN GERME İŞLEMİNİN ADIMLARI

Karın germe işlemi, büyük bir kozmetik cerrahi işlem olarak kabul edilmektedir. Genel olarak aşağıdaki aşamalar uygulanır. Adımların bazıları, uygulanan tekniğe ve gereken ameliyatın kapsamına göre değişebilir. MediExpert cerrahı, ameliyat öncesinde kendisine danıştığınızda bu aşamaların ayrıntılarını size açıklayacaktır.

MediExpert, hasta bir ameliyattan ne bekleyeceğinin farkında olduğunda, hastanın endişelerinin azalacağına ve ameliyat sürecini iyi atlatacağına inanmaktadır.

ANESTEZİ VERİLMESİ

Tipik bir karın germe işlemi genel anestezi altında yapılır. Bununla birlikte, bazı durumlarda damar içinden verilen yatıştırıcı ilaçlarla sedasyon da uygulanır veya zaman zaman ikisi birlikte uygulanabilir. MediExpert'in cerrahı hasta ile karşılıklı görüşerek en iyi çözümü sunacaktır.

BAŞLANGIÇ KESİLERİ

Anestezi uygulandıktan sonra MediExpert cerrahı, karın bölgesinde kesileri oluşturur. Kesilerin sayısı ve uzunluğu, fazla deri miktarının yanı sıra, uygulanan tekniğin türüne göre değişecektir. Örneğin, mini karın germede göbek altında küçük bir kesi oluşturulması gerekirken; çevresel bir karın germede tüm bel çizgisi etrafında bir kesi yapılması gerekebilir. Bazı olgularda, üst karın bölgesindeki fazla derinin alınması için göbek çevresinde ikinci bir insizyon yapılması gerekebilir.

GÖBEĞİN YENİDEN KONUMLANDIRILMASI

Göbeğin yeniden konumlandırılması, önemli sayıda karın germe işleminde gerekli olabilmektedir. Karnın daha doğal görünmesi için gerginleştirilmesi ve sıkılaştırılması çok önemlidir. MediExpert cerrahı bazı durumlarda göbeği henüz oturmamış bir yere konumlandırabilir.

ZAYIFLAYAN KASLARIN SIKILAŞTIRILMASI

Zaman içinde daha gevşek hale gelen ve zayıflamış karın kasları, belin inceltilmesi ve daha doğal bir görünüm elde edilmesi amacıyla sıkılaştırılır.  

GEVŞEMİŞ OLAN DERİNİN ALINMASI

Karın kaslarının sıkılaştırılmasından sonra MediExpert cerrahı, cildi germek için aşağı doğru çeker. Gevşemiş olan derideki fazlalıklar alınarak geride kalan deriler birbirine dikilir. Bazı durumlarda, sonuçların daha da iyi olması için bu işlem yağ aldırma (liposuction) ile uygulanır ve 'lipoabdominoplasti' olarak adlandırılır.

KESİLERİN KAPATILMASI

Ameliyatın sona ermesinden sonra cilt birleştirilerek dikilir. MediExpert cerrahı, aşırı sıvıyı toplayarak enfeksiyon riskini en aza indirgemek için cildin altına diren yerleştirir. Dren, dikişlerin alınmasından birkaç gün önce veya bazen dikişler alınırken çıkartılabilir. Günün sonunda, beden ağırlığınız ve beden yapınızla daha dengeli hale gelmiş, daha sıkı ve daha düz karın hatlarına sahip olursunuz.

KARIN ESTETİĞİ SONRASINDA NE OLUR?

Ameliyattan hemen sonra, karın derinizin gerginleştiğini hissedeceksiniz. İlk birkaç gün, kan dolaşımını artırmak için her birkaç saatte bir kısa yürüyüşler yapmanız önerilir. Büyük olasılıkla hafifçe öne doğru eğilerek yürüyeceksiniz. Bu pozisyon ile sırtta, kas gevşetici ilaçların üstesinde gelebildiği bir miktar rahatsızlık oluşabilir.

Bu erken aşamada eğilmekten ve cisimleri kaldırmaktan kaçınılmalıdır. İşlemden sonra ilk hafta boyunca dizleriniz yukarıda ve sırt üstü pozisyonda yatmanız önerilebilir. Bir miktar hassasiyet, morarma ve şişme, iyileşme sürecinin normalde bir döngüsü olarak kabul edilir. Bunların düzeyi, kişiden kişiye ve yapılan ameliyatın türüne bağlı olarak farklılıklar gösterir.

KARIN ESTETİĞİ İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

Gerçekleştirilecek olan karın germe işlemi yöntemine bağlı olarak, karın germe işlemi 2-4 saat sürer.

BU İŞLEM İÇİN YAŞ SINIRI VAR MI?

Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için hastalar 18 yaşından büyük olmalıdır.

İKİ HAMİLELİK ARASINDA KARIN ESTETİĞİ YAPTIRABİLİR MİYİM?

MediExpert, kadın hastalara, en iyi sonuçların alınabilmesi için çocuk sahibi olma planları sona ermeden önce karın estetiği yaptırmamalarını tavsiye etmektedir.

KARIN ESTETİĞİ SONRASINDA NASIL BİR AĞRI ORTAYA ÇIKAR?

Ağrı seviyesi, esasen karın germe işleminin kapsamının genişliğine bağlı olarak değişir. Bireyler arasında farklılıklar görülebilse de bu dönemde reçete edilen ağrı kesiciler tarafından üstesinden gelinen bir ağrı ortaya çıkacaktır.

Öte yandan, bazı hastalar ağrının birkaç gün sürdüğünü ve şiddetli olmadığını bildirmektedir.

YARA İZİ KALIR MI?

Karın estetiği, yara izi bırakmayan bir işlem değildir. Ameliyattan sonra başlangıçta kırmızı renkte yara izleri olacaktır; bunların rengi 3-6 ay içerisinde giderek açılır ve 7-12 ay içerisinde tamamen solar. Bazen ciddi yara izleri olabilir ve iyileşme süresi aşağıdaki faktörlere bağlı olarak farklılık gösterir:

 • Alınacak cilt miktarı
 • Gerçekleştirilen teknik
 • Cerrahın yeteneği
 • Bedenin iyileşirken verdiği tepki

MediExpert'in önceliği, kesi izini mümkün olduğu kadar az görülebileceği gizli bir noktada ve mayoların kapladığı bir bölgede oluşturmaktır. Böylelikle, izler, bikini altında gizlenebilir. İşlemden sonra herhangi bir iz kalmayacağını iddia eden hiçbir bilgi kaynağına güvenmemenizi tavsiye ederiz. Bu gerçekten harika olurdu, ama ne yazık ki, mümkün değil. En azından henüz değil.

İYİLEŞME SÜRESİ NEDİR VE YENİDEN NE ZAMAN ÇALIŞMAYA BAŞLAYABİLİRİM?

Hastaların çoğu, yaptıkların işin fiziksel zorluğuna bağlı olarak birkaç hafta içinde normal faaliyetlerine geri döner. Masa başı işine geri dönmek, genellikle 1-2 hafta alır; fakat yapılan iş cisimlerin kaldırılmasını ya da bireyin uzanmasını gerektiriyorsa, işe dönmek için en az bir ay geçmesi gerekir.

Fazla sıvıları toplaması için cilt altına drenler yerleştirildiyse, genellikle işlemden sonraki 4-10 gün içinde bunlar çıkarılır. Şişliğin, 8-12 hafta sonra azalması beklenir ve yapılan egzersizlere geri dönmek için 4-8 hafta beklenmesi gerekir.

İŞLEMDEN SONRA HASTANEDE UZUN SÜRE Mİ KALMAM GEREKİR?

Tam kapsamlı ve genişletilmiş karın germe işlemlerinden sonra tipik olarak bir gece hastanede kalınması gerekir ve hasta ertesi gün hastaneden ayrılır. Bununla birlikte, mini karın germe işleminden sonra da hastanede kalmak gerekli olabilir.

DİKİŞLER NE ZAMAN ALINIR?

Kesilerin açılmasını önlemek ve bedenin yarayı sabitlemesine zaman tanımak için dikişler, genellikle yaklaşık 2 hafta boyunca alınmaz.

KARIN ESTETİĞİNİN RİSKLERİ VE KOMPLİKASYONLAR VAR MI?

Karın estetiği işlemi, büyük bir ameliyat olarak kabul edilir. Anestezi uygulanan tüm işlemlerde olduğu gibi, söz konusu riskler genel olarak anestezi ilaçlarından kaynaklanır. Kötü bir sonucun ortaya çıkması nadiren görülse de bu işlemlerle ilgili risklerden bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • His kaybı
 • Uzun süreli şişkinlikler
 • Sıvı toplanması
 • Ciltte renk değişiklikleri
 • Cilt kaybı

KARIN ESTETİĞİ SONRASINDA ÖZEL GİYSİLER GİYMEM GEREKİR Mİ?

Evet, ilgili alanın büyüklüğüne göre 6 hafta gibi bir süre boyunca karnınıza basınç uygulayan bir giysi (korse) giymeniz istenecektir. Bunu, ilk 3 hafta boyunca gece-gündüz ve sonraki 3 hafta boyunca gün içinde giymeniz gerekir. Bu giysiler, morlukları ve şişliği azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, karnınızı desteklemenize de yardımcı olacaktır. MediExpert, bu giysilerin nasıl kullanılacağı ve karın estetiği işleminden sonra neyin ne ölçüde yapılması gerektiği konularında ayrıntılı talimatlar verecektir.

ÇOCUKLARIMA BAKARKEN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM?

Karın germe işlemi özellikle hamilelik sonrasında kadınlar arasında popülerdir ve çocuklarının bakımı ise tüm annelerin aklındaki ortak düşüncedir. Küçük bir çocuğun kaldırılması, uzun süreli kanamalara yol açabilecek şekilde kesi bölgesini germe riski taşıdığından, işlem sonrası ilk birkaç hafta süresince küçük çocuklara tam zamanlı bakım verecek bir yardımcıya gerek duyulacaktır. Çocuklarınız biraz daha büyükse, yemek pişirme, alışveriş ve araba kullanma gibi ebeveynlik görevlerinizin çoğuna ilk birkaç haftadan sonra devam edebilirsiniz.

KARIN ESTETİĞİ BİR OBEZİTE TEDAVİSİ MİDİR VE KİLO VERMEME YARDIM EDEBİLİR Mİ?

Amerikan Plastik Cerrahlar Derneğinin çalışmasına göre, çoğu fazla kilolu hastada karın estetiğini izleyen bir yıl boyunca kalıcı kilo kaybı görülmektedir. Bununla birlikte, karın estetiği ne bir kilo verme ameliyatı ne de obezite tedavisi olarak kabul edilebilir. Hastalar, vücutlarında orta kısımda yer alan bu bölümün biçiminin daha iyi olması için egzersiz, diyet veya kilo verme ameliyatı yoluyla zayıflamaya çalışmalıdır.

TAM KAPSAMLI KARIN ESTETİĞİ Mİ YOKSA MİNİ KARIN GERME Mİ YAPTIRMAM GEREKLİ, BUNA NASIL KARAR VEREBİLİRİM?

Kesinlikle bu konuda endişelenmenize gerek yok. MediExpert, muayene esnasında, karın bölgenizdeki fazla yağ miktarına göre size en uygun prosedürü önerecektir.

ERKEKLER DE KADINLAR GİBİ KARIN ESTETİĞİ YAPTIRABİLİR Mİ?

MediExpert, bedenlerinin orta bölümünün daha iyi bir biçimlenmesini isteyen kadınlara da erkeklere de karın estetiği çözümleri sunmaktadır.

KARIN ESTETİĞİ İLE YAĞ ALDIRMA (LİPOSUCTION) AYNI MI?

Karın estetiği, sadece karın bölgesi ile sınırlı farklı bir plastik cerrahi türüdür; oysa liposuction, vücuttaki her bölgeye uygulanabilir.

CAN MY SCAR MARKS DUE TO BIRTH BE REMOVED?

MediExpert tarafından gerçekleştirilen karın estetiği ameliyatı, istenmeyen yara izlerinin giderilmesine yardımcı olabilir.

KARIN ESTETİĞİ, DİĞER CERRAHİLERLE BİRLEŞTİRİLİR Mİ?

Karın estetiği, farklı ameliyat türleriyle birleştirilebilir; böylelikle, hastaya birden fazla anestezi uygulanması gerekmez ve aynı zamanda zaman ve para tasarrufu sağlanarak avantaj sağlanır. Birçok hasta, karın germe işlemi ile liposuction (yağ aldırma) işlemini birlikte yaptırır. Ayrıca, Meme Dikleştirme ve Meme Büyütme (Mammoplasti) işlemlerini de birleştiren çok sayıda hasta vardır ve bu işlemler birlikte yapıldığında Annelik Estetiği olarak adlandırılmaktadır.

ELDE EDİLEN SONUÇLARIN KALICILIĞI NEDİR VE EN İYİ SONUÇLARI NASIL ELDE EDEBİLİRİM?

Karın estetiği, vücudunuzu bazı fiziksel aktivitelerle formda tutmanız ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeniz durumunda yaşam boyu sonuçlar veren kalıcı bir çözüm sunar. Bununla birlikte, kilo artışları ve gelecekte yaşanacak hamilelikler, normal beden ağırlığına döndükten sonra kaslarda veya deride gevşemelere neden olarak olumsuz bir etki yaratabilir. Hâlâ hedef kilonuza ulaşmayı ve daha fazla çocuğa sahip olmayı planlıyorsanız; karın germe işlemini ertelemeniz daha iyi olacaktır. MediExpert'in ellerinde, karın germe işlemi yaşamı değiştiren bir işlem olabilir.

Ücretsiz Danışma

Numaranızı bırakın, sizi en kısa sürede arayalım
Whatsapp
Telefon