BREZİLYA TİPİ KALÇA KALDIRMA (BBL)

Hem kadınlar hem de erkekler için fiziksel çekimi belirleyen kilit faktörün beden şekli olduğu daima bilinmekteydi. Kadın vücudu için en uygun oranların ne olduğunu araştırmak amacıyla çok sayıda çalışma yapılmıştır.

Moda eğilimleri, değişen zevkler ve stillere göre kadın bedeni için ideal kabul edilen beden ağırlığı, boy ve vücut oranları zaman içinde değişse de bel ölçüsü, kalça ölçüsünün %70'i olan kadınların, çoğu erkeğin ilgisini çekmesi yüzyıllar boyunca hemen hemen aynı kalmıştır.

Özellikle son birkaç yılda yapılan Brezilya kalça kaldırma ameliyatlarında kayda değer bir artış görülmektedir. Bu ameliyat, daha yuvarlak, biçimli ve iyi oranlanmış kalçaları olmasını isteyen bireyler tarafından en çok talep edilen plastik cerrahi işlemlerinden biri haline gelmiştir.

BREZİLYA TİPİ KALÇA KALDIRMA AMELİYATI NEDİR?

Brezilya tipi kalça kaldırma ameliyatı, aynı zamanda "kalça kaldırma" veya "kalça büyütme" veya "gluteoplasti" olarak da bilinir. "Yağ transferi" olarak da adlandırılabilen bu işlem, kalçaların daha iyi bir görünümü olması için yapılan kozmetik amaçlı bir cerrahi işlemdir.

Sıklıkla karın, belin yan kısımları (aşk kulpları), basenler, uyluklar, sırt ve bel gibi bölgelerden kişinin kendi isteği üzerine yağ alınması ve daha sonra alınan bu yağın, planlı bir şekilde kalça bölgesine aktarıldığı bir işlemdir.

BREZİLYA TİPİ KALÇA KALDIRMA AMELİYATI YAPILMASININ ARDINDAKİ NEDENLER

Genetik yapı, kalçalar da dahil olmak üzere tüm iskelet yapının biçimini ve oranlarını belirleyen ana unsurdur. Sağlıklı bir yaşam tarzına, sonu gelmeyen diyetlere ve egzersizlere rağmen, bazı kişiler biçimi belirsiz düz görünümlü kalçalarından memnun olamamaktadır.

Brezilya tipi kalça kaldırma (BBL) işlemi uygulanan kişilerde, genellikle aşağıdakilerden en az biri bulunmaktadır:

 • Vücutlarının orantısız olduğunu düşünmektedirler
 • Kalçalarını büyütmenin bir yolunu aramaktadırlar
 • Kalçalarının büyüklüğünden memnun olsalar da biçiminin daha iyi olmasını istemektedirler
 • Kalçaların daha dolgun ve daha yuvarlak olursa daha iyi görüneceklerini düşünmektedirler
 • Kalçaların boyutunu artıran ve aynı zamanda beli de incelten bir işlem arayışındadırlar
 • İlerleyen yaşla birlikte kalçalarında sarkma olduğunu düşünmektedirler
 • Beden oranlarının daha dengeli olmasını istemektedirler

BREZİLYA TİPİ KALÇA KALDIRMA AMELİYATI KİMLERE UYGULANABİLİR?

Brezilya tipi kalça kaldırma işlemi, kalça boyutunun ve şeklinin düzeltilmesi için iyi bir seçenektir. Bununla birlikte bu işlem, bazı kişiler için daha uygundur. Aşağıdaki koşullar sizin için geçerliyse, Brezilya tipi kalça kaldırma operasyonu için aday olabilirsiniz demektir:

 • Cilt tonunuz sağlıklı ise;
 • Kalça bölgesinde doku eksikliği varsa veya bu bölge dolgun değilse;
 • Arkadan görünümünüz daha dolgun, yuvarlak ve daha biçimli olsun istiyorsanız;
 • Kalça bölgesine aktarılmak üzere bedeninizin bazı bölgelerinde istemediğiniz şekilde yağ dokusu fazlalığınız varsa;
 • Genel olarak sağlık durumunuz iyi ise.

AMELİYATTAN ÖNCE

Ameliyattan önce hastanın gerçekleştirilecek işlem için yeterince sağlıklı olduğundan emin olmak için aşağıdaki işlemlerin yerine getirilmesi gerekmektedir:

 • Sigara ve alkolden birkaç hafta uzak durulması;
 • Kapsamlı tıbbi testlerin yapılması;
 • Beden ağırlığının sabit tutulması;
 • Kan sulandırıcıların tüm türlerinin alınmasından kaçınılması;
 • Komplikasyonlara yani istenmeyen durumlara neden olabileceğinden diğer tüm ilaçların ayrıntılı olarak gözden geçirilmesi.

ADIM ADIM MEDIEXPERT BREZİLYA TİPİ KALÇA KALDIRMA İŞLEMİ

Genel olarak aşağıdaki aşamalar uygulanır. MediExpert cerrahı, ameliyat öncesinde kendisine danıştığınızda bu aşamaların ayrıntılarını size açıklayacaktır.

1. ANESTEZİ VERİLMESİ

Klasik bir Brezilya tipi kalça kaldırma işlemi (BBL), genel anestezi altında yapılır. Bununla birlikte, bazı durumlarda damar içinden verilen yatıştırıcı ilaçlarla sedasyon da uygulanır veya zaman zaman ikisi birlikte uygulanabilir. MediExpert cerrahı hasta ile karşılıklı görüşerek en iyi çözümü sunacaktır.

2. YAĞ ALMA İŞLEMİ (LIPOSUCTION)

Yağın alınacağı bölgede ve kalça bölgesinde küçük ameliyat kesileri oluşturulur. MediExpert cerrahı, kesilerin bir tahıl tanesi boyutunda olmasını sağlayarak onları fark edilemez kılmak için elinden geleni yapacaktır. Yağın alındığı bölgeler, mikro boyuttaki iğne olarak adlandırılabilecek ince tüplerin (kanüllerin) cilt altına giriş yerleridir ve işlevleri, bağlı oldukları bir vakum aracılığıyla yağı emerek vücuttan almaktır.

Aktarılacak olan yağ dokusu sıklıkla belin yanlarından, sırttan, karın bölgesinden, kalçalardan ve baldırlardan kanüller kullanılarak alınır. Kalçalara aktarılacak miktarın üç katı daha fazla yağ dokusu almak mümkündür.

3. YAĞ ENJEKSİYONU

Yağ alma işlemi (liposuction) ile elde edilen yağ dokusu, enfeksiyon riskini düşürmek ve yağ dokusunun canlılığının yüksek olmasını sağlamak amacıyla hava ile etkileşime izin vermeyen özel bir metal kutu içine emilerek burada toplanır. Daha sonra, yağ hücreleri bir saflaştırma işlemi yoluyla diğer bileşenlerden ayrılır ve özel bir kanülün bağlandığı enjektörlere aktarılır. MediExpert, daha yuvarlak, daha kıvrımlı ve kalkık bir görünüm elde etmek amacıyla ağırlıklı olarak kalçaların üst kısmına mikro enjeksiyonlar yaparak gerçekleştirilecek kalçalara yağ aktarımı işleminde bu kanülü kullanacaktır.

4. KESİLERİN KAPATILMASI

Kesiler, daha sonra açılmaların önlenmesi için dikiş uygulanarak kapatılır.

BREZİLYA TİPİ KALÇA KALDIRMA PROSEDÜRÜ SONRASINDA ELDE EDİLECEK SONUÇLAR

Brezilya tipi kalça kaldırma ameliyatı (BBL); kalça ve basenler, belin yan kısımları, sırt ve uyluk gibi çevresindeki bölgeler de dahil olmak üzere, çevredeki bölgeleri de yeniden biçimlendirerek genetik faktörlerin neden olduğu etkilerin üstesinden gelmeye başarılı bir biçimde yardımcı olabilir. BBL işlemi, beden tipine göre, her bir bireyin ihtiyaç ve arzusu doğrultusunda özelleştirilebilir.

Brezilya tipi kalça kaldırma ameliyatından sonra aşağıdaki sonuçları elde etme olasılığınız yüksektir:

 • Bedeninizin alt kısmındaki kıvrımlar daha biçimli olacaktır;
 • Basenler, belin yan kısımları, uyluklar ya da göbekteki yağ miktarı en aza indirilirken, kalça bölgesinin dolgunluğu ise bununla birlikte artacaktır;
 • Kıyafetlerinizin duruşu daha çekici olacaktır;
 • Kalçanızın biçimi daha genç, büyüleyici ve estetik açıdan hoş görünümlü olur;
 • Bedeninizin alt ve üst kısımları arasında denge kurarak beden oranlarınızı en uygun hale getirir.

BBL işleminin sonuçları hemen görülebilir, ancak nihai sonuçlar ameliyattan yaklaşık 4-6 ay sonra ortaya çıkar.

BREZİLYA TİPİ KALÇA KALDIRMA CERRAHİSİ NE KADAR SÜRER?

Gerçekleştirilen işlemin karmaşıklığına ve kapsamına bağlı olarak tipik olarak 2-5 saat sürmektedir. İnce yapılı hastalarda birden fazla bölgeden yağ almak gerekeceği için işlem daha uzun sürebilir.

BU İŞLEM SADECE KADINLAR İÇİN MİDİR?

BBL kadınlarda daha yaygın uygulansa da erkeklerde de gerçekleştirilebilir. MediExpert hastalarının %85'inden fazlası kadınlardan oluşmaktadır.

BBL SONRASINDA KALÇALARIM DAHA MI BÜYÜK OLACAK?

Evet, işlemden sonra kalça boyutları büyüyecektir. Bununla birlikte, bir BBL prosedürünün temel amacı, kalçaları daha sıkı hale getirmek ve mümkün olduğunca yukarı kaldırmaktır. Sonunda daha da çekici olacak daha dolgun, daha yuvarlak ve iyi biçimli bir kalçaya sahip olacaksınız.

ÇOK ZAYIFIM VE FAZLA YAĞ DOKUM YOK. YİNE DE BBL İŞLEMİ BANA UYGULANABİLİR Mİ?

Çok zayıf olan kişiler için, sağlıklı bir yaklaşımla yeterli yağ dokusu oluşturuncaya dek kilo almanın en iyi yol olduğu kabul edilir. MediExpert, en doğal sonuçları elde etmek için BBL işlemine hazırlık sürecinde kilo almanızı kuvvetle önermektedir.

BBL İŞLEMİ İÇİN GEREKEN YAĞ DOKUSU MİKTARI NEDİR?

Yağ transferinin güvenlik sınırı, hastanın toplam ağırlığının %7'sini geçmemesidir. Bir bölgeden diğerine aktarılacak yağ miktarı hastadan hastaya değişebilir. Pratik olarak, her bir tarafa 2000 cc'ye kadar yağ uygulanabilir. Önemli bir fark ortaya çıkarmak için her bir tarafa aktarılması gereken yağ miktarı en az 400 cc'dir.

Her ne kadar gereken yağ miktarı işlem gerçekleştirilecek kalçanın boyutlarına bağlı olarak belirlense de MediExpert tarafından gerçekleştirilen BBL işlemlerinde her bir tarafa ortalama 1200-1400cc arasında yağ aktarılmaktadır. BBL prosedürünün güzel tarafı, her bireyin ihtiyaç ve isteklerine göre uygulanabilmesidir.

AKTARILAN YAĞLARIN NE KADARI CANLILIĞINI KORUYABİLECEKTİR?

MediExpert en son teknolojileri ve güncel liposuction tekniklerini kullanarak canlılığını koruyacak yağ dokusu miktarının %80'e yükseltmeyi hedefler. Yeni bir yöntem olan genleşme ve titreşim ile yağ dolgusu sistemi (expansion vibration lipofilling) de geniş hacimlerdeki yağ nakli işlemlerinde şırıngasız bir teknik olarak kullanılmaktadır.

BAŞKA BİR KİŞİDEN ALINAN YAĞ DOKUSU BU İŞLEM İÇİN KULLANILABİLİR Mİ?

Bireyin kendi yağının kullanılması zorunludur. Başkasının yağ dokusunun kullanılması, enfeksiyona ve aktarılan yağın alıcı beden tarafından reddine yol açabilir.

YAĞ ÖZELLİKLE NEREYE ENJEKTE EDİLMEKTEDİR?

Yağın çoğu, 'S' kavisli harika bir beden elde edilmesi için kalçanın üst kısmına ve kenarlarına enjektörle verilir.

BEDENDE YAĞ DOKUSU ALMAK İÇİN EN UYGUN BÖLGELER HANGİLERİDİR?

Teorik olarak, yağ dokusu bedenin her bölgesinden alınabilir. BBL prosedürü için kullanılan ortak beden bölgeleri; uyluklar, karın, belin arka kısmı, sırt ve basenlerdir. Ancak MediExpert’in önerdiği gibi, arkadan bakıldığında şahane bir "V şekli" elde etmek için yağın alınabileceği en uygun alanlar belin yan kısımları (aşk kulpları) ve belin arka kısmıdır.

Arkadan bakıldığında görülecek bu "V şekli", yanlardan bakıldığında görülecek "S şekli"nin ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır ve böylelikle bedene kazandırılacak mükemmel biçim için birbirlerini tamamlayacaklardır.Yağ dokusu almak için bedendeki istenmeyen yağ dokusundan kurtulmanın bir türlü mümkün olmadığı bölgeleri hedeflemek de önemlidir.

SİGARA İÇİYOR OLMAMIN GERÇEKTEN BİR ÖNEMİ VAR MI?

Çalışmalar, sigara içenlerin sigara içmeyenlere kıyasla, enjekte edilen yağ dokusu içindeki daha fazla bir miktarı kaybetme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Ayrıca, sigara içmek, cerrahi sonrası istenmeyen durumların ortaya çıkma riskini de arttırır. Bu nedenle, MediExpert, BBL'den en az 4 hafta öncesinden başlayıp işlemden 8 hafta sonrasına kadar sigara içmemenizi önermektedir.

BU İŞLEM İÇİN YAŞ SINIRI VAR MI?

BBL, dış görünümün çekiciliğinin arttırılması amacıyla özellikle genç kadınlarda kalçaları biçimlendirmek için uygulanabilecek mükemmel bir prosedürdür. BBL işleminin gerçekleştirilmesi, yaşa değil de bireyin genel sağlık durumuna bağlı olduğundan, yaş bu işlem için bir seçme kriteri değildir. Ancak, MediExpert, BBL işleminden önce bireylerin en az 18 yaşında olmalarını önermektedir.

BBL İŞLEMİNDEN SONRA HAMİLELİK SÜRECİ YAŞAYABİLİR MİYİM?

BBL'den kısa bir süre sonra hamile kalınması durumunda iyileşmek için yeterli zaman olmayacağından, elde edilecek sonuçlar büyük olasılıkla etkilenecektir.

Bu nedenle MediExpert, uygulanacak işlem sonrasında elde edilecek sonuçların en iyi düzeyde olması için kadın hastalara bedenlerini yeniden biçimlendirmeyi planlamadan önce çocuk sahibi olmak istemediklerinden emin olmalarını ve değillerse BBL sürecini ertelemelerini önermektedir.

BBL PROSEDÜRÜ AĞRILI MIDIR?

İşlem genel anestezi altında yapıldığından bireyler işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmezler. Bireysel sonuçlar değişebilse de herhangi bir olası rahatsızlığı azaltmak için reçete edilen ağrı kesiciler sayesinde işlemden sonra yönetilebilen ve üstesinden gelinen az miktarda bir ağrı görülür.

BBL SONRASINDA YARA İZİ KALIR MI?

MediExpert cerrahı bazen kalça bölgesine enjekte etmek için alınan yağın uygun olmadığını düşünerek yeterli miktarda yağ almak için hastanın vücudunun birden fazla bölgesinden yağ alabilir.

Yara izleri, sadece yağ alınan bölgelerde ortaya çıkar. Bu bölgeler, sıklıkla belin yan kısımları, uyluklar, yan taraflar ve karın bölgesidir. Bununla birlikte, MediExpert, operasyon için oluşturulan kesileri planlı bir biçimde mümkün olduğunca beden üzerinde gözlerden uzak kalan bölümlerde gerçekleştirir; böylece, izlerin gizli kalması sağlanır.

Genetik yapı ve kalıtım bazen oluşan yara izinin derecesini belirleyen faktörler olabileceğinden, yara izi oluşma süreci hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir. Ancak, oluşan izlerin boyu genellikle 2-3 mm civarındadır; başka bir deyişle, boyları bir tahıl tanesinden büyük değildir. Uygun bakım uygulamanız ve MediExpert'in verdiği talimatlara uymanız durumunda, yara izleri zaman içinde giderek azalacak ve adeta görünmez hale gelecektir.

Öte yandan, planlı bir biçimde kalçalara yapılan yağ aktarımında son teknoloji ürünü bir iğne kullanıldığı için kalça bölgesi kesinlikle pürüzsüz olacak ve burada yara izi bulunmayacaktır.

İYİLEŞME SÜRESİ NEDİR VE YENİDEN NE ZAMAN ÇALIŞMAYA BAŞLAYABİLİRİM?

Alınan (liposuction) ya da transfer edilen yağ miktarı, iyileşme süresini belirleyen temel faktördür. Her hasta için iyileşme süresi farklılıklar gösterebilse de günlük aktivitelere dönmek için bu işlemden sonra gün içinde gerekecek oturma süresine bağlı olarak genellikle 1 hafta gerekmekte ve işten de 10 gün izin alınması gerekmektedir.

Ağrı genellikle çok az düzeyde olur ve ağrı kesicilerle kolayca kontrol altına alınabilir. Bunun yanı sıra, morarma ve şişmelerin ise normal olduğu düşünülür ve bunlar da haftalar içinde giderek azalır. Ayrıca, geçireceğiniz işlemden sonra ilk 3 hafta genellikle sürekli ve sonraki 3 hafta yarı zamanlı olarak kıyafetlerinizin altına destekleyici giyim eşyaları giymeniz önerilebilir.

İşlemden sonra bireyler, yaklaşık 2 hafta boyunca kalçalarının üzerinde doğrudan oturmaktan veya yatmaktan kaçınmalıdır. Aktarılan yağın canlılığının en üst düzeyde kalması, kalçaların üzerine oturmayarak sağlanabilir; çünkü oturmak, kalçalar üzerine baskı uygulayarak bu bölgedeki kan akışını azaltır. Bunun uygulanması, işlem sonrasında alınabilecek sonucun en iyi ve en üst düzeyde elde edilmesi sağlayacak ve iyileşme de daha hızlı olacaktır.

Bu süre zarfında, uyurken karın üstü ya da yan yatılmalıdır. İlk 2 haftalık süreden sonra, kalçalar üzerinde otururken baskı yapmaktan kaçınmak için, otururken uylukların altına simit biçimli bir yastık koyulabilir.

Normal oturma aktivitesinin gerçekleşmesi 6-8 hafta kadar sürebilir, ancak her vaka birbirinden farklı olacağı için MediExpert cerrahları, özel olarak sizin durumunuza göre nelerin hangi düzeyde yapılması gerektiği konusunda ayrıntılı önerilerde bulunacaklardır.

KARIN ÜSTÜ YA DA YAN YATARAK UYUYAMIYORUM. NE YAPABİLİRİM?

Karın üstü ya da yan yatarak uyuyamayan bireyler, sırt üstü yattıklarında ya da oturur pozisyonda kalçalarını basınca maruz bırakmayacak şekilde tasarlanmış delikleri olan hava ile şişirilen şilteler kullanabilmekte ve bu yöntem çok yararlı olabilmektedir.

İŞLEMDEN SONRA HASTANEDE UZUN SÜRE Mİ KALMAM GEREKİR?

Alışılmadık bir durum gerçekleşmediği sürece, BBL işleminden sonra gece hastanede kalmanıza gerek yoktur. Normal süreçlerde, işlemden sonra bir şoför ile sizi evinize ya da otelinize göndereceğiz. Ancak anestezinin etkileri sonraki 24 saat boyunca sizi etkileyebileceğinden, özellikle gece boyunca yanınızda birisinin kalması gerekecektir.

DİKİŞLER NE ZAMAN ALINIR?

Alınan ve aktarılan yağ miktarına bağlı olarak bu süre değişeceğinden, dikişlerin işlemden sonraki 7-10 gün içinde sıklıkla alındığını söyleyebiliriz.

OLASI YAN ETKİLER NELERDİR?

BBL genellikle güvenli bir prosedürdür ve yaygın yan etkilerin çoğu genellikle şişlik, morarma, yara izi, çatlama izleri, yağ embolisi ve uyuşukluk olmaktadır ve bunlar sıklıkla geçicidir. Anestezi uygulanan tüm işlemlerde olduğu gibi, söz konusu riskler genel olarak anestezi ilaçlarından kaynaklanır. Kötü bir sonuç nadiren görülebilse de enfeksiyon riski ve aktarılan yağın vücut tarafından reddedilme riski çok düşüktür.

BBL, BİRDEN FAZLA CERRAHİ İŞLEMLE BİRLEŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Brezilya tipi kalça kaldırma işlemi (BBL) için gereken yağ miktarını elde etmek için vücudun diğer bölgelerinden liposuction (yağ aldırma) işlemi de birlikte gerçekleştirileceği için zaten kendi içinde birden fazla işlem uygulanmakta olacaktır. Bununla birlikte, hamilelikten sonra özellikle karın bölgesinde sarkma gelişen ve deri dokusunda fazlalıklar oluşan hastalarda karına uygulanacak işlemler BBL ile birleştirilebilir. Bu işlemlerin bir arada uygulanmasıyla, kum saati olarak adlandırılan görünüm ortaya çıkacaktır. Üstelik böylelikle hasta bir kereden fazla anestezi almamış olacak ve ayrıca zaman ve bütçeden tasarruf edilerek avantaj sağlanacaktır.

BBL ile sıklıkla gerçekleştirilebilen diğer işlemler ise meme ameliyatlarıdır. Bununla birlikte, MediExpert, bu iki işlemin birlikte yapılmasını önermemektedir. Çünkü, BBL'in iyileşme sürecinde hastalar zamanlarının çoğunu karın üstü ve göğüs üstü yatarak geçireceklerinden bu durum memeye uygulanan işlemleri olumsuz etkileyebilecektir.

ELDE EDİLEN SONUÇLARIN KALICILIĞI NEDİR VE EN İYİ SONUÇLARI NASIL ELDE EDEBİLİRİM?

Aktarılan yağın bir kısmı doğal olarak vücut tarafından emilecek olsa da daha fazlası kalıcı olacaktır. BBL ile elde edilen sonuçların ömrünün normal şartlar altında 20 yıl kadar süreceği tahmin edilmektedir. Yine de yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak kalçaların biçiminde değişiklikler olması kaçınılmazdır ve sağlıklı ve istikrarlı bir beden ağırlığını korumak sonuçların iyi olmasını sağlayacaktır.

Bu nedenle, nakledilen yağ da bedendeki değişikliklerle birlikte değişiklik göstereceği için, beden ağırlığındaki belirgin iniş çıkışların kalça biçimi üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Dolayısıyla, belirgin bir ağırlık artışı kalçaların ve basenlerin genişlemesine neden olurken, ileri derecede kilo kaybı da basen ve kalçaların küçülmesine neden olabilir.

BBL İŞLEMİNİN KALÇA PROTEZLERİNE GÖRE AVANTAJLARI

BBL işleminde, arzulanan şekli elde etmek için protez kullanılmaksızın bireylerin kendi vücut yağları ile kalça büyütme gerçekleştirilir ve son derece doğal bir görünüm elde edilir. Kalça protezleri gibi yabancı cisimlerin vücuda yerleştirilmeleri ise enfeksiyona yol açabilir ya da bu cisimler vücut tarafından reddedilebilir.

 • BBL ile sırtın alt kısmında daha fazla kıvrım (S-eğrisi) ve bel inceliği (kum saati görünümü) elde edilir.
 • BBL, kişinin kendi vücut yağının kullanılması nedeniyle kalça protezlerine göre iyileşmenin daha hızlı ve müdahalenin en az düzeyde olduğu bir işlemdir.
 • BBL, kalça protezi yerleştirme işlemine göre daha kısa sürer.
 • BBL işlemi enjeksiyonla yapıldığından, kalçada neredeyse hiç iz bırakmaz; buna karşılık kalça protezlerinde geride yara izi kalmaktadır.
 • BBL işlemi ile kalçaya iyi bir biçim vermekle sınırlı kalınmaz ve aynı zamanda belin yan kısımları, karın ve kalça gibi yağın alındığı bölgelerde de incelme sağlanmış olur.

Yine de çok zayıf olunması ve alınacak yeterli miktarda yağ bulunmaması durumunda, istenen şeklin ve büyüklüğün elde edilmesi için kalça protezi yerleştirilmesi gerçekleştirilebilecek tek seçenek olabilir. Bununla birlikte, kalça protezi uygulamasında enfeksiyon, yara izi ve protezin yer değiştirmesi risklerinin daha yüksek olduğu hatırda tutulmalıdır.

SONUÇLARIN SON HALİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

Nihai sonuçlar tipik olarak tüm şişmelerin kaybolmasından ve iyileşmenin tamamen gerçekleşmesinden sonra işlemi izleyen 4-6 ay içinde görülebilir. Bu gerçekleştiğinde, bireyler kalçalarının daha dolgun, daha kıvrımlı, daha yuvarlak ve iyi biçimli olduğunu görürken, vücut oranları da düzelmiş olacağından göz alıcı bir dış görünüme de sahip olacaklardır.

Ücretsiz Danışma

Numaranızı bırakın, sizi en kısa sürede arayalım
Whatsapp
Telefon