Yaşlanma belirtileri kendisini sadece yüzümüzde göstermez. Bu nedenle, memeler ilerleyen yaşla birlikte kadınların endişe duymaya başladığı önemli bir konu haline gelmektedir. Dokularda yaşla birlikte kollajen kaybı oluşur ve esnekliklerini kaybederler ve bu durum, memelerin sarkmasına neden olur.

Bu durum, genellikle kadınların memelerinin sutyensiz görünümünden memnun kalmamasına neden olur. MediExpert'in güvenli ve etkili meme dikleştirme işlemi, memeleri kaldırıp hatlarını yeniden biçimlendirerek, daha genç bir görünüm kazandırmayı sağlayarak, bu durumun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

MEME DİKLEŞTİRME NEDİR?

“Mastopeksi” olarak da adlandırılan ve kozmetik cerrahi bir işlem olan meme dikleştirme, sarkmış ve asimetrik memeleri düzeltmek ve meme başı ile çevresindeki koyu renkli dokuyu (areola) yeniden konumlandırmak için gerçekleştirilir.

Meme dikleştirme işlemi, memelerinin boyutlarından memnun olan, ancak memlerini dikleştirmek ve estetik açıdan daha çekici bir biçim ve konuma getirmek isteyen kişiler için en iyi seçenek olabilir.

MEMELERİN İDEAL KONUMU NE OLMALIDIR?

Her kadının memelerinin boyutu, biçimi, hacmi, renk tonları ve dokusu kendine özgüdür ve farklılıklar gösterir.

İdeal görünüme sahip meme başlarını tanımlamada genellikle en sık kullanılan tipik özellikler simetrik, dairesel, aynı renk, yukarı bakar durumda olmaları ve meme büyüklüğü ile orantılı olmalarıdır.

Estetik tercihler kişilere ve cinsiyete göre değişebilir. Bu nedenle, meme başı ve çevresindeki koyu renkli doku (areola) yapısının, meme üzerinde estetik açıdan en sık tercih edilen konumunu araştırarak belirledik.

ABD Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI), bu soruya bir yanıt bulmak için 1000 kadın ve 1000 erkeğe bir anket göndererek bir çalışma yürütmüştür.

Aşağıdaki resimlerde, farklı açılardan meme görüntüleri verilmiştir. On iki resimde her iki meme önden, 5 resimde de tek bir meme yandan görülmektedir. Tüm memeler, eşit boyutlarda ve oranlardadır ve areola boyutu da tamdır, ancak meme başı ve çevresindeki koyu renkli doku (areola) yapısı farklı konumlanmıştır.

MEMELERDEKİ SARKMA NEDENLERİ NELERDİR?

Memelerdeki sarkmaları düzeltmek için cerrahi olmayan bir uygulama olmadığından meme dikleştirme işlemi uygulanmaktadır. Sarkma, aşağıdaki birkaç faktörden kaynaklanabilir:

 • Doğal yaşlanma süreci
 • Genetik (Congenital)
 • Vücut ağırlığında ileri derecede azalma
 • Hamilelik geçirmiş olmak ve emzirmek
 • Memelerin büyük olması

MEME SARKMASININ DERECELERİ

Cerrahın gerçekleştirilecek meme dikleştirme işleminin türünü belirlerken dikkate alacağı meme sarkma dereceleri aşağıdaki gibidir:

KALEM & SUTYEN TESTLERİ

Göğsün altındaki kıvrıma bir kalem koyarak basit bir kalem testi gerçekleştirilebilir; göğsün kalemi tutması durumunda göğüste sarkma vardır.

Memelerdeki sarkmayı test etmek için benzer bir şekilde sutyen testi de yapılabilir; sutyen çıkarıldıktan sonra memelerde düşme varsa, memelerde sarkma var demektir.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI KİMLERE YAPILABİLİR?

Meme kaldırma ameliyatı için en iyi adaylar genelde göğüslerinin büyüklüğünden memnun olan, ancak sıkılığını veya şeklini beğenmeyen kadınlardır. Aşağıdaki koşullardan bir veya daha fazlasına sahipseniz, meme dikleştirme ameliyatı için iyi bir aday olabilirsiniz:

 • Memelerde sarkma
 • Kilo kaybını takiben memelerde düzleşme
 • Hamilelik ve emzirme sonrasında memelerde sönme
 • Memelerin sıkılıklarını kaybetmesi
 • Memelerin dolgun olmaması
 • Memelerin biçiminin uzun olması
 • Meme cildinde gerilme
 • Memelerin asimetrik olması
 • Memelerin ağır ve büyük olması
 • Memelerin sarkaç görüntüsü vermesi
 • Meme başı ve çevresindeki koyu renkli dokunun (areolanın) aşağı bakması
 • Meme kıvrımının altında bulunan desteklenmeyen meme uçları
 • Büyük areola

MEDIEXPERT MEME DİKLEŞTİRME TÜRLERİ

Memelerinizin ayrıntılı bir değerlendirmesini yaptıktan ve estetik hedeflerinizi tam olarak anladıktan sonra, MediExpert cerrahı, mümkün olan en az müdahale ile gerçekleştirilebilecek en etkili işlemi özel hedeflerinize erişebilmeniz için seçecektir.

Genellikle ameliyat sırasında oluşturulan kesinin biçimine göre değişen dört ana meme dikleştirme işlemi vardır:

Ankor (Çapa) Tipi Dikleştirme

Aynı zamanda “Ters T” veya “Tam Dikleştirme” olarak da bilinir. Oluşturulan kesi çapaya benzediği için işleme bu isim verilmiştir. Çok fazla kilo vermenin ardından memelerde ileri derecede sarkma olduğunda kullanılan geleneksel bir tekniktir. Memede aşağıdaki bölgelerde oluşturulan toplam üç kesi ile işlem gerçekleştirilir:

 • Areolanın kenarı çevresinde
 • Dikey olarak areolanın alt kısmında
 • Yatay olarak memenin altında (meme altındaki kat boyunca)

Bu tip meme dikleştirme ameliyatı, fazla derinin alınmasına ve sıkılaştırılmasına, ayrıca cerrahın kişiye özel bir biçimlendirme yapmasına olanak sağlar. Memelerde ileri derecede sarkmanın olduğu ve belirgin bir biçimlendirmenin gerektiği kadınlar için uygun bir tekniktir. Bu teknik, aynı zamanda meme küçültme ameliyatı ile birlikte de yapılabilir.

Hilâl Biçimli Meme Dikleştirme

Hilal biçimli meme dikleştirme sırasında, areolanın sadece üst yarısı boyunca kısa bir kesi oluşturulur. Meme sarkması hafif derecede olan kadınlardaki hafif sarkmayı düzeltmek için uygulanır. Yara dokusunun en az miktarda oluşması ile en az müdahale gerçekleştirilen meme dikleştirme işlemidir. Genellikle genç ve küçük memeli kadınlar için uygulanır. Genellikle meme büyütme işlemi ile yapılır.

Areola Çevresinden Dikleştirme

Areolanın çevresinde oluşturulan dairesel iki kesinin bir araya getirilmesi ile gerçekleştirilen bu işlem, “simit” biçimi dikleştirme veya “Benelli” dikleştirmesi olarak da bilinmektedir. Konik biçimde memesi olan kadınlar, meme başında düşüklük olanlar ya da hafif-orta derecede sarkması olan kadınlar için uygundur.

Bu işlemin asıl faydası, areola etrafında çok az yara izi oluşmasıdır. Elde edilen areolalar eşit büyüklükte, eşit biçimli ve iyi konumlandırılmış görünümde olmaktadır. Daha az müdahalenin gerçekleştirildiği bir meme dikleştirme işlemidir ve ayrıca sıklıkla meme büyütme işlemi ile de birlikte kullanılır.

Lolipop Tipi Meme Dikleştirme

Biri meme başının etrafındaki koyu renkli doku (areola) çevresinde, diğeri ise areoladan meme altı kıvrıma doğru aşağı uzanan ve 'lolipop' şekli meydana getiren iki kesinin yapıldığı bu teknik “dikey dikleştirme” olarak da bilinir. Genellikle orta derecede meme sarkması olan ve areola çevresinden dikleştirme gerçekleştirilemeyecek derecede sarkması olan, ancak sarkma derecesi çapa tipi dikleştirme için yeteri kadar fazla olmayan kadınlarda gerçekleştirilir. Fazla derinin çıkartılması ve memenin tamamının biçimlendirilebilmesi için cerraha bol bol imkân sağlaması ve yara izinin kolayca gizlenebilmesi nedeniyle çok popüler bir meme dikleştirme yöntemidir.

HANGİ MEME DİKLEŞTİRME YÖNTEMİ BENİM İÇİN EN UYGUNU??

MediExpert, her bir hastanın kendisine özel estetik hedeflerine mümkün olan en az kesi ile ulaşması için hastaya özel bir yaklaşım uygulamaktadır. Meme dikleştirme işleminde kullanılan teknik esas olarak aşağıdaki faktörlerle belirlenecektir:

 • Memenin boyutları ve şekli
 • Meme sarkmasının derecesi
 • Areolaların boyutu ve konumu
 • Cilt kalitesi
 • Cildin esneklik derecesi
 • Fazlalık olan deri miktarı

AMELİYATTAN ÖNCE

Ameliyattan önce hastanın gerçekleştirilecek işlem için yeterince sağlıklı olduğundan emin olmak için aşağıdaki işlemlerin yerine getirilmesi gerekmektedir:

 • Sigara ve madde kullanımından uzak durulması
 • Kan testleri yapılması
 • Herhangi bir olası değişikliği tespit etmek için işlem öncesi ve sonrasında mamogram çekilmesinin organize edilmesi
 • Hastanın psikolojik olarak sağlıklı olduğundan emin olunması
 • Her türlü kan inceltici, bitkisel takviye edici ve belirli anti-inflamatuar ilaçlardan kaçınılması
 • Komplikasyonlara yani istenmeyen durumlara neden olabileceğinden diğer tüm ilaçların ayrıntılı olarak gözden geçirilmesi
 • Sağlıklı bir beden ağırlığına sahip olunması

MEME KALDIRMA İŞLEMİNİN AŞAMALARI

Meme dikleştirme işleminin hastaya özel bir yaklaşımla uygulanabilmesi nedeniyle, her bir hastanın özel estetik hedeflerinin elde edilmesi gözetilerek en uygun seçeneğin belirlenmesi için ameliyatta oluşturulabilecek kesi seçenekleri ayrıntılı olarak tartışılacaktır. Alışılmış bir meme dikleştirme işleminde genel olarak aşağıdaki adımlar uygulanır.

1. ANESTEZİ VERİLMESİ

Meme dikleştirme işlemi, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda damar içinden yatıştırıcı ilaçlar da verilebilir. MediExpert'in cerrahı hasta ile karşılıklı görüşerek en iyi çözümü sunacaktır.

2. BAŞLANGIÇ KESİLERİ

Anesteziyi takiben MediExpert cerrahı, önceden seçilen meme dikleştirme tekniğine göre gerekli kesileri oluşturur. Kesi, meme derisinin çıkarılacağı bölgede oluşturulur ve meme ucunun ve altındaki dokunun konumlandırılacağı yeni yeri tanımlar. Fazla olan derinin alınmasıyla meme başı ve areola daha yukarıda bir konuma taşınır. Önceden areolanın etrafını yukarıdan saran cilt daha sonra aşağıya çekilir ve ardından meme buna göre şekillendirilir. Dikişler genellikle areolanın etrafına ve meme ucundan göğüs kıvrımına doğru dikey olarak aşağıya yerleştirilir.

Meme büyütme isteyen bir kadın için, meme dikleştirme sırasında doğrudan meme dokusunun altındaki bir cebe implant da yerleştirilebilir.

3. KESİLERİN KAPATILMASI

Cerrah, memelerin yeni biçiminden ve simetrisinden tamamen memnun kaldıktan sonra, kesileri çok katmanlı dikişlerle kapatır. Cildi kapatarak işlemi tamamlamak için cerrahi bantlar ve cilt yapıştırıcıları da kullanılabilir.

MEME DİKLEŞTİRME CERRAHİSİNİN YARARLARI

Meme dikleştirme ameliyatı çok sayıda yarar sağlayabilir ve gerçekten yaşamı değiştiren bir işlem olabilir. Yararlarından bazıları şunlardır:

 • Daha genç bir görünüm
 • Dolgun görünüm
 • Daha kadınsı görünüm
 • Yaşlanma, hamilelik ve emzirme nedeniyle sarkmış memelerin kayıp hacminin geri kazanılması
 • Sarkmayan, sıkı memeler
 • Kadınlar, kendilerini daha rahat ve bedenlerinden emin hissederken, özgüvenleri artar
 • Sutyen ve kıyafetler daha fazla yakışır
 • Giysi alışverişi kolaylaşır
 • Giysiler ve sutyenler daha iyi oturur
 • Aşk hayatı daha iyi hale gelir
 • Özgüven artar

CERRAHİ İŞLEMİN HEMEN SONRASINDA NELER OLABİLİR?

Ameliyat sonrası dönem, iyileşmenin hızla gerçekleşmesi ve hastanın toparlanması için son derece önemlidir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün, aşağıdaki belirtiler meydana gelebilir:

 • Pıhtılaşma veya fazla kanama olmadığından emin olmak için birkaç saat gözlem altında kalırsınız
 • Kendinizi büyük olasılıkla çok yorgun hissedeceksiniz
 • Kesiler, bir haftaya kadar gazlı bez pansumanlarla sargılı kalabilir
 • Birkaç gün boyunca memelerde ve meme uçlarında duyu azalması olabilir
 • Sizden ilk birkaç gün destekleyici cerrahi bir sutyen kullanmanız ve sonrasında da yaklaşık bir ay süre ile destekleyici bir sutyen giymeniz istenecek
 • Şişmelerin oluşması normal kabul edilir ve bunlar sonraki haftalarda kademeli olarak azalır.

MEME DİKLEŞTİRME İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

Ameliyat süresi, hastadan hastaya değişebildiği için, uygulanan tekniğe ve işlemin kapsamına bağlı olarak genellikle 1-4 saat arasında sürmektedir.

BU İŞLEM İÇİN YAŞ SINIRI VAR MI?

Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için, hastalar 18 yaşından büyük olmalıdır.

MEME DİKLEŞTİRME AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?

Ameliyat anestezi altında uygulandığı için bu sırada herhangi bir ağrı duyulmaz. Buna karşılık meme dikleştirme işleminin sonrasında hafif ya da orta dereceli olarak nitelendirilen bir miktar ağrı oluşmaktadır. Ağrı yönetilebilir niteliktedir ve olası herhangi bir rahatsızlığı azaltmak için reçete edilen ağrı kesiciler tarafından kolayca kontrol edilerek birkaç gün içinde azalır. İyileşme döneminden sonra bir rahatsızlık ortaya çıkmaz, böylece hastalar artık ağrının ortaya çıkmayacağı bu dönemde, elde ettikleri estetik yararların keyfini çıkarabilirler.

İyileştikten sonra artık bir rahatsızlık duymayacağınız için, elde edeceğiniz estetik sonuçlardan ağrı çekmeden yararlanabilirsiniz.

MEMELERİMDE DUYARLILIK KAYBI OLACAK MI?

Hastaların çoğu meme uçlarında duyu değişikliği gerçekleştiğinden şikâyet etmese de duyu hissinin ameliyat öncesine göre bir miktar farklı olma ihtimali vardır. Çok ender durumlarda, özellikle meme başı bölgesinde bir miktar veya tamamen his kaybı olabilir. Tabii ki cerrahlarımız memenin normaldeki duyarlılığının korunması için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklardır.

AMELİYAT İZLERİ KALICI MI OLACAK VE BUNLAR GÖRÜLEBİLECEK Mİ?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra bir miktar iz kalması kaçınılmazdır; bununla birlikte cerrahlarımız, en ileri kesi tekniklerini vücutta gizli kalacakları bölgelerde gerçekleştirecek ve yara izinin mümkün olduğu kadar gözlerden uzak kalması için alınabilecek her türlü önlemi en son noktasına kadar uygulayacaklardır. İzlerin görünümünü etkileyen birkaç faktör vardır. Bunlardan bazıları:

 • Yaş
 • Cildin esneklik derecesi
 • Ten renginin tonu
 • Genetik
 • Etnik köken
 • Geçmişte güneşe maruz kalma
 • Gerçekleştirilen teknik
 • Cerrahın yeteneği
 • Bedenin iyileşirken verdiği tepki
 • Sigara içme
 • Alkol tüketimi
 • Ameliyat öncesi ve sonrası cerrahın talimatlarına uyulması

Ameliyat sonrasındaki aylarda iyileşme birkaç basamakta gerçekleşeceğinden, izlerin tamamen olgunlaşması bir yıl kadar sürebileceğinden ve bazen bu süre, yukarıdaki faktörlere bağlı olarak çok daha kısa olabileceğinden izlerin iyileşmesi için belirli bir zaman çizelgesi vermek zordur.

Sonunda, hastaların çoğu oluşan yara izini çok az bulmaktadır ve çoğu hasta için meme görünümünde elde edilen çarpıcı iyileşme oluşan az miktardaki yara izine ağır basmaktadır.

İYİLEŞME DÖNEMİ NE KADAR SÜRER?

Ameliyattan sonra, şişme, morarma ve geçici ağrılar normaldir ve ilk hafta gibi yavaş yavaş azalması beklenmektedir. Özellikle ilk birkaç günde minimal rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak olası rahatsızlıkları azaltmak için reçete edilen ağrı kesici ilaçlarla ağrının yönetilebilmesi ve şiddetli olmaması beklenmektedir.

Hastanın iyileşme kapasitesi ve uygulanan tekniğe bağlı olarak iyileşme dönemi farklılıklar gösterebilse de meme dikleştirme işleminden sonra görülen başlangıçtaki toparlanma dönemi ameliyattan sonraki 2-3 hafta içinde gerçekleşir ve bu dönemde hafif egzersizlere başlanabilir. Kesiler, 3-4 hafta sonra kayda değer bir şekilde iyileşecek ve nihai görünüm ortaya çıkacaktır, buna karşılık kesilerin nihai görünümlerini tam olarak almaları bir yılı bulabilir.

AMELİYATTAN SONRA NE ZAMAN CİNSEL İLİŞKİ KURMAYA BAŞLAYABİLİRİM?

Ameliyatı izleyen ilk üç hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATINDAN SONRA HASTANEDE KALMAM GEREKİR Mİ?

Meme dikleştirme ameliyatları genellikle ayakta hasta işlemleri arasında sınıflandırılmaktadır ve bu da işlemden sonraki birkaç saatlik bir müşahede döneminin ardından hastaneden taburcu edileceğiniz anlamına gelmektedir. Bir aile üyesinin veya bir arkadaşınızın sizi kalacağınız yere götürmesi önemlidir veya alternatif olarak, transferinizi biz organize edebiliriz.

DİKİŞLER NE ZAMAN ALINIR?

Dikişler atılırken kendiliğinden çözünebilen malzeme kullanılır. Eğer çözünebilir malzeme kullanılmamışsa; cerrahi işlem sonrasındaki 7-10 gün içerisinde dikişler alınacaktır.

NE ZAMAN ÇALIŞMAYA BAŞLAYABİLİRİM?

Hastaların çoğu, masa başı işlere 2-7 gün içinde dönebilmektedir. Fiziksel aktivite gerektiren işlere dönmek ise 4-5 hafta sürebilir.

AMELİYATTAN SONRA ARAÇ SÜREBİLİR MİYİM?

Ameliyattan sonra, 2-3 gün araba kullanmamanız önerilir.

SPOR YAPMAYA NE ZAMAN BAŞLAYABİLİRİM?

Ameliyattan sonra kısa yürüyüşler yapılması, kan pıhtılaşması riskini azaltmak için önerilir. Hastaların çoğu, ameliyattan sonraki 2 hafta içinde yaptıkları hafif egzersizlere başlayabilirken, bedenin üst kısmı ile ilgili egzersizler, ağırlık kaldırma ve yogaya 6 hafta sonra başlanabilir.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATINDAN SONRA EMZİREBİLECEK MİYİM?

Bazı kadınlar, meme dikleştirme ameliyatından bağımsız olarak hiç emziremezken; bazıları ameliyattan önce hiç emzirmemiş olduklarından, emzirebilecekleri ya da emziremeyecekleri hakkında fikirleri bulunmamaktadır. Ameliyattan önce, emzirme deneyimi olan kadınlar, ameliyat sonrasında emzirmenin daha zor olduğunu deneyimleyebilirler; ayrıca işlemden sonra düşük de olsa hiç emzirememe riski de bulunmaktadır. Nadir görülen bir durum olsa da, meme dikleştirme ameliyatının, çocuk sahibi olma ve emzirme dönemi sona erdikten sonra yapılması önerilmektedir.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI OLMAK İÇİN ÇOCUK SAHİBİ OLUNCAYA KADAR BEKLEMELİ MİYİM?

Hamilelik ve emzirme, memelerin şeklini ve konumunu önemli ölçüde değiştirebilir. Sonuçların uzun ömürlü olmasını sağlamak amacıyla MediExpert, hastalara meme dikleştirme ameliyatı olmaları için artık çocuk sahibi olmamaya karar verinceye kadar beklemelerini önermektedir.

MEME DİKLEŞTİRME İŞLEMİ DİĞER AMELİYATLARLA BİRLİKTE YAPILABİLİR Mİ?

Çok sayıda kadının memelerinde birden fazla yönden düzeltme istemesi ve aynı zamanda bedenlerinin diğer kısımlarıyla ilgili iyileştirmeler de planlamaları nedeniyle, meme dikleştirme ameliyatlarının da aralarında olduğu birden fazla cerrahi işlem kesinlikle birlikte gerçekleştirilebilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı, en çok Meme Büyütme (Mammoplasti) ya da Meme Küçültme işlemleriyle birlikte yapılmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı ile yapılan diğer işlemler arasında; liposuction (yağ aldırma) , Karın Germe Ameliyatı ve Yüz Gerdirme (Ritidektomi) yer alır. Birlikte gerçekleştirilen bu çoklu cerrahi işlemlerin hepsine birden “anne görünümünü yenileme” ya da Annelik Estetiği adı verilir ve her hastanın estetik hedeflerine göre ayrı ayrı özelleştirilebilir.

BİRDEN FAZLA AMELİYATIN RİSKLERİ VAR MI?

Risklerin ve komplikasyonların ayrı ayrı gerçekleştirilen iki ameliyatınkinden daha yüksek olduğunu destekleyen hiçbir bilimsel veri yoktur.

Aksine, bu ameliyatların birlikte yapılması ile elde edilecek yararlar vardır; iki ayrı ameliyatın birlikte yapılması, ayrı ayrı iki ameliyat riskinden kaçınılmasını sağlar, anestezi tek seferde bir kez uygulanmış olur ve bunlara bağlı olarak zaman ve bütçeden tasarruf sağlanır.

MEME DİKLEŞTİRMENİN MEME BÜYÜTME AMELİYATINDAN FARKI NEDİR?

Meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatları sıklıkla birbirleriyle karıştırılmaktadır, ancak birbirlerinden tamamen bağımsız iki ayrı işlemdirler. Meme dikleştirme, düşük ve sarkmış memeler için etkin bir çözümdür ve bu işlemle memeler daha yukarıda bir konuma alınır. Diğer yandan, meme dikleştirme tek başına, memelerin boyutlarında belirgin bir değişikliğe neden olmaz; sadece, memelerin daha yuvarlak, sıkı ve dolgun görünmelerine yardımcı olur. Buna ek olarak, eğer memelerin daha büyük ya da daha küçük olması da beraberinde isteniyorsa, bu durumda meme dikleştirmenin meme büyütme ya da meme küçültme işlemi ile yapılması uygun olacaktır.

MEME DİKLEŞTİRME İLE ELDE EDİLEN SONUÇLARIN KALICILIĞI NEDİR?

Meme dikleştirme, uzun ömürlü sonuçlar verebilen çok etkin bir cerrahi işlemdir ve hastalar bu işlemin yararlarından uzun yıllar boyunca faydalanmaktadır. Öte yandan, her hasta kendine özgü özellikler sergiler ve hastalar aynı işleme farklı yanıtlar verebilmektedirler. Bu nedenle, sonuçların kalıcılığı için tam bir süre vermek kolay değildir; çünkü gerçekte bu süre birden fazla etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu faktörler arasında, beden yapısı, uygulanan cerrahi yöntem, cilt yapısı, yaş, kalıtsal faktörler, yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, vücut ağırlığındaki değişiklikler ile ameliyat sonrasında hamile kalmak ve emzirmek yer alır.

Genellikle meme dikleştirme ameliyatının etkin olduğu dönem ortalama olarak 10-15 yıldır; ama bundan daha uzun bir süre sonuçların kalıcı olmasından memnun olan hastalar da vardır. Bu durum, yine sonuçların uzun ömürlü olmasını etkileyen belirli bazı etkenlere bağlıdır.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATININ OLASI KOMPLİKASYONLARI (İSTENMEYEN DURUMLAR) VE RİSKLERİ

Meme dikleştirmede kullanılan modern yöntemlerin oldukça güvenli olmasına karşılık, bu işlem de yine diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi bazı riskler barındırmaktadır. Meme dikleştirme işleminin bazı nadir komplikasyonları aşağıdaki gibidir:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Memelerde asimetri
 • Yara izi
 • Anestezi komplikasyonları
 • Meme başlarının konumunun birbirinden farklı olması
 • Meme uçlarında veya memelerde his kaybı
 • Yara iyileşmesinde sorunlar
 • Sıvı toplanması
 • Hematom
 • Cilt ve yağ nekrozu
 • Meme başı ve çevresindeki koyu renkli kısmın (areolanın) tam ya da kısmi kaybı
 • Kan pıhtıları oluşması

SONUÇLARIN SON HALİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

Memelerinizdeki değişiklikler, ameliyattan hemen sonra belli olacaktır, ancak bu değişiklikler, sonuçların son hali değildir. Şişkinliklerin azalması ve memelerin yerlerinin ve biçimlerinin oturması da birkaç ay sürebilir. Memeler iki aylık bir sürenin sonunda çok güzel görünmeye başlasa da, nihai biçimlerine ve görünümlerine kavuşmaları, şişliklerin tamamen kaybolması için 5-6 ay kadar süre gerekmektedir.

Ücretsiz Danışma

Numaranızı bırakın, sizi en kısa sürede arayalım
Whatsapp
Telefon