KIZLIK ZARI ONARIMINI HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ GÖRÜNECEK ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ

KIZLIK ZARI ONARIMI (KIZLIK ZARI DİKİLMESİ, KIZLIK ZARI ESTETİĞİ, HİMENOPLASTİ)

Kızlık zarı olarak bilinen ‘himen’ sözcüğü, Yunancadan gelmektedir ve eski Yunan'da, Yunan evlilik tanrısının adıdır. Vajina (döl yolu) zarı olan kızlık zarı, ilk çağlardan itibaren bekaretin simgesi olmuş ve gelinin kızlık zarının bozulmamış olmasının, doğacak çocukların babasının kimliğini belirlemenin tek yolu olduğu düşünülmüştür.

Aslında kızlık zarı, jimnastik, ata binme gibi zorlayıcı aktiviteler ile tampon yerleştirilmesi gibi cinsel ilişki dışındaki birçok durumda da kolayca yırtılabilmesine rağmen, çok sayıda geleneksel kültürde gelinlerin kızlık zarının muayenesi gerekli görülmektedir. Gerçekte çoğu kadın, ya gelen kan çok az olduğu için ya da hiç kanama olmadığı için ve hiç ağrı olmadığı için kızlık zarının yırtıldığının farkında bile olmayabilir.

Çok sayıda toplum, nedeni ne olursa olsun, kızlık zarının yırtılmasını, ailenin bir üyesinin kaybı ile eşdeğer görmektedir. Bu nedenle, pek çok kadın, aileleri saygınlıklarını yitirmesin diye bu konunun çözümü için çeşitli yollar arar ve genellikle bu konuyu bir doktora açmakta tereddüt ederler.

Bu durum, çok basit bir cerrahi işlemle hiç fark edilemeyecek bir şekilde kolayca düzeltilebilmekte ve “hiçbir şey olmamış gibi” denilebilecek sonuçlar elde edilebilmektedir. Böylelikle, gerçekleşecek cinsel ilişkide zar yırtılacak ve olguların büyük çoğunda kanama ile sonuçlanacaktır. Kızlık zarının dikilmesi, evlendiği gece kızlık zarı yırtılmasının kontrol edileceği kişilerde rahatlatıcı bir işlem olabilir ve büyük olasılıkla kişilerin kendilerine güvenleri artabilir.

KIZLIK ZARI DİKİLMESİ YA DA ONARIMI NEDİR?

Kızlık zarı onarımı ameliyatı ya da diğer adlarıyla “kızlık zarı estetiği” ya da “kızlık zarı dikilmesi”, kadınlarda döl yolunun (vajinanın) girişini kısmen örten ince bir doku tabakası olan kızlık zarının onarılması, eski haline geri döndürülmesi ya da yeniden oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Kızlık zarının onarımına sıklıkla “yeniden bakireleştirme” adı da verilmektedir.

KIZLIK ZARINI DİKTİRME NEDENLERİ

Kadınların kızlık zarlarını diktirmelerinin çok sayıda nedeni vardır. Kızlık zarı diktirmenin nedenleri çeşitlidir ve fiziksel ya da psikolojik olabilir. Bunlardan bazıları:

 • Dini veya kültürel sebepler:

  Kızlık zarının yırtılmamış olması, kadınların bakire olduğunun bir işareti olduğu için, kadınlar fiziksel muayeneye tabi tutulmaktadır.

 • Evlenmeden önce kızlık zarı yaralanması:

  Cinsel ilişki, güç isteyen zorlu egzersizlerin yapılması ve tampon kullanımı, kızlık zarı yırtılmasına neden olabilir ve bazı kadınlar istemeden zarar görmüş kızlık zarının onarılmasını talep etmektedir.

 • Yeniden bakireleştirme:

  Kadınlar, bazen eşlerine hediye gibi, kendilerini bakire olarak sunmayı arzu edebilmektedir.

 • Cinsel istismar ya da tecavüz:

  Bu gibi durumları yaşayan kadınlar, kendilerinden alınıp götürülen bir şeyi yerine koymak ve örseleyici psikolojik sorunların üstesinden gelmek için kızlık zarı diktirme işlemini bir çözüm olarak kullanmak isteyebilir.

 • Geçmişi gömmek:

  Cinsel ilişkiyi çok sık veya erken yaşta yaşamış olan kadınlar bazen pişmanlık duyabilir ve yanlış yaptıklarını düşünerek yeniden bakire olmayı psikolojik bir rahatlama ve her şeye yeniden başlama olarak kabul edebilirler.

 • Cinsel hazzın arttırılması:

  Bazı kadınlar, zayıflamış vajinal kaslarını sıkılaştırarak cinsel zevki arttırmayı istemektedir.

 • Kızlık zarında delik olmaması:

  Bazı kadınlarda döl yolu (vajina) girişi doğal olarak kızlık zarı tarafından tamamen kapanmıştır. Bu durum, kanın dışarı çıkmasını sağlamak için kızlık zarında küçük bir delik oluşturulmasını içeren bir işlem olan himenotomi ile düzeltilebilir.

 • Mikro delikli kızlık zarı:

  Aynı yöntem deliksiz kızlık zarında olduğu gibi uygulanır. Bu durumda, kızlık zarı sadece adet akışına izin vermek için yeterlidir.

 • Bölmeli kızlık zarı:

  Bazı kadınlar doğal olarak bölünmüş bir kızlık zarı dokusuna sahiptir ve bu durum himenotomi adı verilen ve kızlık zarında gerçekleştirilen bir işlem ile düzeltilebilir.

AMELİYATTAN ÖNCE

Ameliyattan önce hastanın, gerçekleştirilecek işlem için yeterince sağlıklı olduğundan emin olmak için aşağıdaki işlemleri yerine getirmesi gerekmektedir:

 • Sigara ve alkolden birkaç hafta uzak durmak;
 • Tıbbi testleri yaptırmak;
 • Tıbbi geçmişin gözden geçirilmesi;
 • İki hafta boyunca her türlü kan sıvılaştırıcı maddeden uzak durmak;
 • Komplikasyonlara neden olabileceğinden, diğer tüm ilaçların ayrıntılı olarak gözden geçirilmesi;
 • Bol su içmek
 • Uykusuz kalmamak;
 • Ameliyattan en az sekiz saat önce yemek yenmemesi ve bir şeyler içmemek.

KIZLIK ZARI ESTETİĞİ (HİMENOPLASTİ) ÇEŞİTLERİ

Tüm himenoplasti yöntemleri genellikle lokal anestezi veya sedasyon altında yapılır. Bununla birlikte, istek üzerine genel anestezi de uygulanabilir. MediExpert, aşağıda ana hatlarıyla açıklanan üç tip himenoplasti işlemini uygulamaktadır ve cerrahlarımız, hastaların kendilerine özgü hem kozmetik hem de yeniden yapılandırma hedeflerini gerçekleştirmeye kararlıdır.

Temel teknik

Bu, en sık yapılan himenoplasti türüdür ve kalan kızlık zarı parçalarının kenarlarının bir araya getirilerek dikilmesinden oluşur. Bu işlemle, kızlık zarı dokusunun iyileşme döneminde tekrar birleşmesi ve dolayısıyla orijinal şeklini alması sağlanır. Ayrıca, kadınların tam olarak bakire gibi hissetmeleri ve bu hissi arttırmak için atılan dikişlerle vajinal duvarlar da sıkılaştırılır. Dikişler doku içinde çözünebilir materyalden üretilmiştir; böylelikle vücut tarafından emileceklerdir ve dikişlerin alınması için yeniden doktora gitmek gerekmeyecektir. Tüm prosedürün tamamlanması yaklaşık yarım saat sürer.

Allopant Tekniği

Bu teknik, kızlık zarını onarmak için cilt tekrar birleştirilemediğinde gerçekleştirilir. Bu durumda, biyolojik malzeme ile üretilen sentetik bir doku vajinaya yerleştirilir ve bu materyal kızlık zarı işlevi görür. Cinsel ilişkiyi takiben geleneksel kanamayı elde etmek için hastanın kendi vajinasından (döl yolundan) bir kanat kaldırılarak buraya uygulanabilir ya da küçük bir yapay kan desteği de eklenebilir. Bu işlem tipik olarak iki saatten az sürer.

Kızlık Zarının Yeniden Yapılandırılması

Doğal olarak kızlık zarı bulunmayan hastalar için uygun olan bu yöntemde, vajina (döl yolu) dokuları kullanılarak yeni bir kızlık zarı oluşturulur. Yaklaşık olarak bin kadından biri kızlık zarı olmadan doğmaktadır. Bu işlemde çözünebilir özellikte dikişler kullanılır ve işlem yaklaşık iki saat sürer. Daha sonraki cinsel ilişkide geleneksel kanamayı taklit etmek için tekrar kan desteği de eklenebilir. Kızlık zarının yeniden oluşturulmasını takiben en az üç ay cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

KIZLIK ZARI ESTETİĞİNİN (HİMENOPLASTİNİN) YARARLARI

Himenoplasti işleminin faydalarından bazıları şunlardır:

 • Bekaret kanıtlanabilir;
 • Zarar görmüş kızlık zarı yeniden inşa edilebilir;
 • Bazı kadınların bakireliği ispatlayan bir katmana sahip olmaması bir kâbus olduğu için düğün gecesi için hazırlık yapılmış olur;
 • Eşe verilecek bir hediye olabilir;
 • Psikolojik olarak tecavüz gibi cinsel tacize uğrayan kadınlara yardım edebilir;
 • Daha sıkı ve genç bir vajina elde edilir;
 • Çok düşük komplikasyon riski;
 • İşlem sonrası çok az ağrı;
 • Hızlı iyileşme;
 • Yüksek hasta memnuniyeti;
 • Bedene ve kendine duyulanın güvenin geri kazanılması.

İŞLEM NE KADAR SÜRER?

Temel kızlık zarı tamiri, genellikle 30-45 dakika, yeniden yapılandırmanın gerçekleştirildiği tekniklerin uygulanması ise yaklaşık 90-120 dakika sürer.

KIZLIK ZARI ESTETİĞİ AĞRILI MIDIR?

İşlem anestezi altında yapıldığından bireyler işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmezler. Ağrı dayanıklılığı değişebilse de hastaların çoğu, işlem sonrasında çok az bir rahatsızlık duyabilirler ve reçete edilen ağrı kesicilerle bu durum yönetilebilir ve üstesinden gelinebilir. İşlem sonrasında sadece ilk 24 saat içinde ağrı beklenir ve hastaların çoğu, işlemi takip eden birkaç gün sonra ağrı kesici ilaç almayı bırakmaktadır. Hastaların çoğu, işlemin kendisinin ve iyileşme döneminin düşündüklerinden daha az ağrıya neden olduğunu bildirmektedir.

KIZLIK ZARI ESTETİĞİNDEN SONRA YARA İZİ KALIR MI?

Kızlık zarı estetiğinin özelliği, yara izi kalmamasıdır. Yaklaşık altı hafta süren iyileşme süresi tamamlandığında, bir jinekolog bile, hastanın bu işlemden geçtiğini fark edemez. Aynı durum, doğal olan ile ayırt edilmesi imkânsız olduğundan yeniden yapılandırılmış kızlık zarı için de geçerlidir.

İYİLEŞME DÖNEMİ NE KADAR SÜRER?

Kızlık zarı estetiğinden sonraki iyileşme süreci, yapılan işlemin basit olması nedeniyle hızlıdır. İşlemi izleyen ilk 48-72 saat boyunca hafif kırmızımsı renkte lekelenme ve hafif kanama görülebilir; bu tamamen normaldir. Bir miktar şişlik, baş dönmesi ve çok az rahatsızlık hissi gelişmesi beklenebilir ve bunlar ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotiklerin verilmesiyle kolayca kontrol altına alınabilir. Hastalar normal günlük aktivitelerine neredeyse hemen dönebilecekleri için, gerçekleştirilen işlemin hastaların yaşamında büyük bir aksamaya neden olması beklenmez. İyileşme sürecinin tamamlanması yaklaşık 4-6 hafta almaktadır.

İYİLEŞME SÜRECİ İÇİN UYGULANACAK KILAVUZLAR

 • İşlemin gerçekleştirildiği alan düzenli olarak su ve sabunla hafifçe yıkanarak temiz tutulmalıdır.
 • Şişliği ve morarmayı en aza indirmek için buz paketleri ve sıcak pansumanlar uygulanmalıdır.
 • Vücuda yeterli enerji ve besin sağlamak için iyi planlanmış bir beslenme programı uygulanmalıdır.
 • İki hafta süreyle dar iç çamaşırları giyilmemelidir.
 • Altı hafta süreyle tampon kullanmaktan kaçının, bunun yerine hijyenik bezler kullanın.
 • İki hafta boyunca alkol ve sigara tüketiminden kaçının.
 • İki hafta boyunca her türlü kan inceltici maddelerden uzak durulması gerekir.
 • En az altı hafta; koşmak, ağır kaldırmak, yüzmek ve bisiklete binmek gibi zorlu egzersizlerden kaçınılması gerekir. Hafif egzersizlere ise bir hafta içinde başlanabilir.

İŞLEMDEN SONRA HASTANEDE KALMAM GEREKİR Mİ?

Genellikle bu işlem "ayaktan tedavi" sınıfında yer aldığından hastanede yatmaya gerek yoktur.

NE ZAMAN ÇALIŞMAYA BAŞLAYABİLİRİM?

Hastalar, kızlık zarı dikiminden sonraki bir veya iki gün içinde masa başı işlere başlayabilirler.

NE ZAMAN DUŞ ALABİLİRİM?

Enfeksiyonların önlenmesi için ameliyattan 24 saat sonra duş alabilirsiniz, ancak ilk günlerde küvete girmemeniz gerekir.

AMELİYATTAN SONRA NE ZAMAN CİNSEL İLİŞKİ KURMAYA BAŞLAYABİLİRİM?

En iyi sonuçları elde etmek için temel bir kızlık zarı ameliyatından en az 5 hafta sonrasına kadar cinsel ilişkide bulunulmamalı, kızlık zarının yapılandırıldığı ameliyatlardan sonra ise yaklaşık 12 hafta cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

KIZLIK ZARIMI DİKTİRMEM CİNSEL HAYATIMIN DAHA İYİ OLMASINI SAĞLAR MI?

Cinsel yaşamlarının daha iyi olması amacıyla tam kapsamlı bir vajina gençleşmesi elde etmek için kızlık zarı estetiği işlemini vajina estetiği ve/veya labioplasti ile yaptıran hasta sayısı giderek artmaktadır.

DİKİŞLER NE ZAMAN ALINIR?

Dikişler kendiliğinden çözünebilir özelliktedir ve iyileştikçe vücut tarafından emilecekleri için alınmaları gerekmez.

KIZLIK ZARININ DİKİLMİŞ OLDUĞU FARK EDİLİR Mİ?

Cerrahi işlem sonrasında görülebilir izler kalmaz ve kozmetik amaçlı da olsa yeniden yapılandırma amaçlı da olsa cerrahi işlem yapılmış olduğunun anlaşılması imkansızdır.

CİNSEL İLİŞKİ SONRASINDA KESİNLİKLE KANAMA OLUR MU?

Hastaların %70’lik bir kısmı, kızlık zarının dikilmesi işleminden sonra cinsel ilişki sonrasında kanama olduğunu bildirse de kanama olacağı garantisi edilemez. Bunun nedeni, bazı kadınların kızlık zarında diğer kadınlara göre çok sayıda kan damarı olması ve kızlık zarında az sayıda damar olan kadınlarda cinsel ilişki sonrasında kanama görülemeyebileceğidir.

OLASI YAN ETKİLER VE KOMPLİKASYONLAR (İSTENMEYEN DURUMLAR) NELERDİR?

Kızlık zarı dikilmesi, küçük bir cerrahi işlem olarak kabul edilmektedir ve önemli komplikasyonlar görülmesi nadirdir. Komplikasyonlar çok düşük oranlarda görülüyor olmasına rağmen, tüm ameliyatlar bir miktar komplikasyon riski taşır. Kızlık zarı dikilmesi ameliyatının bazı nadir komplikasyonları (gelişebilecek istenmeyen durumlar) aşağıdaki gibidir:

 • Anesteziye ait riskler
 • Şişme
 • Morarma
 • Kanama
 • Kaşınma
 • His kaybı
 • Baş dönmesi
 • Mikrop kapma (inflamasyon)
 • Küçük enfeksiyonlar
 • Renk değişiklikleri

KIZLIK ZARININ DİKİLMESİ DİĞER CERRAHİ İŞLEMLERLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Çoğunluğu sıklıkla evli olan çok sayıda hasta, tam anlamıyla kadınsı bir yenilenme ve estetik işlem için kızlık zarı dikilmesini vajina estetiği ve/veya cinsel organın dudaklarının estetik ameliyatıyla birlikte yaptırmaktadır.

Bu ameliyatların birlikte yapılmasıyla, iki ayrı ameliyatın risklerinden kaçınılması sağlanır; anestezi bir kez uygulanmış olur, iyileşme süreci en aza indirilmiş olacağından avantajlıdır ve tüm bunlara bağlı olarak zaman ve bütçeden tasarruf edilmiş olunur.

SONUÇLAR KALICI OLUR MU?

Uygun bakımın sağlanması ve verilen talimatlara uyulması durumunda, cinsel ilişki kuruluncaya kadar kızlık zarı estetiği ile elde edilen sonuçlar kalıcı olacaktır.

SONUÇLARIN SON HALİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

Kızlık zarı yeniden kapatıldığı için sonuçlar hemen elde edilmiş olur. Bununla birlikte, kendiliğinden çözünebilir dikişlerin vücut tarafından emilebilmesi ve sonuçların son halinin elde edilebilmesi için ortalama 4-6 hafta geçmesi gerekir.

Ücretsiz Danışma

Numaranızı bırakın, sizi en kısa sürede arayalım
Whatsapp
Telefon