SAĞLIK TURİZMİNİN PARLAYAN YILDIZI

Sayılarla Türkiye

 

SAĞLIK TURİZMİ İÇİN NEDEN TÜRKİYE?

Medikal turizm, 2018’de 850,000’den fazla turist ziyaretiyle Türkiye'de gelişmekte olan bir endüstri olup; Türkiye’yi, dünyanın medikal turizm için gidilecek en iyi 5 ülkesinden biri haline getirmiştir. Aşağıda, Türkiye'nin medikal turizm için ana destinasyon olmasının başlıca nedenlerinden bazıları yer almaktadır:

1. Sertifikalı Hastaneler ve Kadro

Türkiye'de bulunan neredeyse tüm hastaneler, ISO sertifikalıdır ve akredite sağlık kurumlarının sayısı bakımından tüm dünyada ikinci olan Türkiye’de, toplam 48 hastane, Joint Commission International [(JCI) Uluslararası Ortak Komisyon] tarafından akredite edilmiştir. JCI, en son teknolojiye sahip olmak, yüksek standartlara uymak ve yüksek bir standardın korunmasını sağlamak suretiyle küresel sağlık hizmetlerinde altın standardı temsil etmektedir. Öte yandan, Türkiye’de 1200’den fazla kurul sertifikalı plastik cerrah bulunmaktadır ve bu rakam sayesinde Türkiye küresel sıralamada 9. sırada yer almaktadır.

2. Bekleme Süresi Daha Kısadır

Türkiye'deki tıp endüstrisi hem yerel hem de uluslararası sektörde tedavi sağlama açısından kendine yeterlidir. Bu durum, tıp turistlerinin tedavi için bekleme sürelerinin daha kısa olmasını sağlamaktadır.

3. Rekabetçi Fiyatlar

Türkiye, kozmetik cerrahi, saç ekimi ve diş tedavilerinde, ABD, İngiltere ve AB ülkelerinin çoğuna kıyasla uygulanan inanılmaz düşük fiyatlarla bilinir hale gelmiştir. Aynı tedavilerin bütçesinde elde edilen tasarruf, %80'lere varabilmekte ve bazı durumlarda daha da yüksek olabilmektedir. Örneğin, kalp bypass ameliyatı gibi daha karmaşık işlemlerin maliyeti, ABD'de yaklaşık 170,000 ABD doları iken Türkiye’de yaklaşık 17,000 ABD dolarıdır. Fiyatlar; daha düşük yaşam maliyeti, daha düşük doktor ücreti, daha ucuz ilaç fiyatları ve daha az idari iş yükü ve evrak işi gerektirmesi nedeniyle daha rekabetçidir.

4. Coğrafi Avantaj ve Ulaştırma Kolaylığı

Türkiye hem Asya hem de Avrupa'da stratejik bir konumda bulunan ve ulaşım kolaylığı sağlayan, kıtalar arası ülkelerden biridir. Son 6 yıldır üst üste “Avrupa'nın En İyi Havayolu” ödülünü almış olan Türk Hava Yolları şu anda aktarmasız olarak 121 ülke, 299 şehir ve 302 havalimanına uçuş sağlamaktadır. Bu durum, dünyadaki herhangi bir havayolu şirketine göre daha fazla ülkenin kapsanıyor olması demektir. Coğrafi konumu sayesinde Türkiye, 57 ülkeden yaklaşık 1 milyar insanın 4 saatlik uçuş mesafesinde yer almaktadır.

5. Termal Kaynaklar

Türkiye, jeotermal kaynaklar bakımından büyük bir potansiyele sahiptir ve sahip olduğu 1,500'den fazla termal tesis ile termal kaynak sayısı bakımından Avrupa'da birinci sırada yer almaktadır. Termal tedavilerin süresi bir yılda 300 güne kadar sürebilmekteyken, bu süre Avrupa ülkelerinin çoğunda 120 gün ile sınırlıdır. .

6. Konukseverlik ve Kültüre

Konuklarımıza, kültürümüz gereğince, Türkiye'de bir aile üyesiymişler gibi davranılır ve bu da sağlık turistlerinin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlamaktadır. Sağlık tesisleri tarafından hastaların seyahat planları organize edilmektedir; uçuşların ayarlanması, havaalanı transferleri, konaklama, çeviri ve diğer gereksinimler için 7 gün 24 saat hizmet verilmektedir.

7. Gezilecek Görülecek Yerler

Türkiye, sahip olduğu 16 Unesco Dünya Tarihi Miras Alanı ile dünyanın en eski yerleşim alanı olan ülkelerinden biri ve birçok imparatorluğun eski başkentidir. Benzersiz Boğaziçi, saraylar, konaklar, müzeler, tarihi çarşılar, antik kentler, mavi bayraklı plajlar, nefes kesici manzaralar, kış sporları, golf sahaları, modern alışveriş merkezleri, müzik, eğlence, konserler, kültürel sanat sergileri ve geleneksel Osmanlı ve Türk mutfağının yanı sıra farklı türlerde gastronomi seçenekleri gibi gezilip görülecek çok fazla yer bulunmaktadır.

8. Vize Kolaylığı

Türkiye, 78 ülkeye vize muafiyeti uygulamaktadır ve Türkiye Cumhuriyeti Elektronik Vize Başvuru Sistemi ile kolayca alınabilecek e-vize uygulamasının kapsamında 43 ülke bulunmaktadır (https://www.evisa.gov.tr/en/)

9. Hızlı Büyüyen Hedef ve Devlet Desteği

Türk hükumeti, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesine yönelik radikal adımlar atmış ve küresel sağlık endüstrisinde büyük ve önemli bir oyuncu olmak amacıyla milyarlarca dolar yatırım yapmıştır. Türkiye’yi ziyaret eden sağlık turistlerinin sayısı, 2008’de yalnızca 74,000 iken; bu sayı, 2018’de 850,000’den fazla hale gelmiştir. Bu durum, gerçekleştirilen bu yatırımın geri dönüşü olmuştur. Bunlara ek olarak, Sağlık Bakanlığı, 2012 yılında hastaların bir çevirmen aracılığıyla bir doktorla İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça ve Farsça dillerinde telekonferans yapabileceği acil yardım hattı hizmeti başlatmıştır (Acil Yardım Hattı: 112 Uluslararası Hasta Çağrı Merkezi: +90 850 288 38 38). (Emergency Hotline: 112 International Patients Call Center: +90 850 288 38 38)

10. Konaklama Alternatifleri

ABD, İngiltere ve AB ülkelerinin çoğuna kıyasla uygun fiyatlarla kalınabilecek uluslararası otel zincirlerinden butik otellere kadar her bütçeye uygun çok sayıda otel bulunmaktadır. Aralarından seçilebilecek 4 yıldızlı ve 5 yıldızlı 2000'den fazla otel vardır.

Whatsapp
Telefon